Mountain Arnica bimore


Përshkrim. Një barishte gjithëvjetor medicinale. I akuzuar për Compositae familjes. Bimë Stem me një rozetë e lë 4 ovale në të themelimit të saj, i drejtë. Stem lë kundërtën, sessile, zgjatur apo heshtak. Lulet janë të zbehtë portokalli apo të verdhë, në një shporta e vetme në këshilla e fidaneve dhe rrjedh; mesme - me tuba, ekstreme - kallam. Frutat e Arnica montana - një achene shkurtër pubescent me një tufë të qimeve, gri të errët. Ajo lulëzon në qershor-korrik, dhe fryti i saj ripens në korrik - fillim të gusht. Shpërndarja. Mountain Arnica rritet në Karpate, Baltik, Bjellorusi.

Ajo rritet në skajet e pyjeve dhe clearings në livadhe ligatinore preferon zonat e hapura. Për të rritet Arnica montana duhet tokës shumë të pasur. Mountain Arnica photo. Çorape. Arnica Wild mal shënuar si rrezikuar sepse korrje i saj është i ndaluar. Për qëllime medicinale në mot të thatë të qartë kur vesa thatë mbledhë ajo lulëzon. Ata janë të prerë në bazë dhe të thata menjëherë në 55-60 ° C në tharëse ose në hije jashtë ose në zona të ajrosura. Lulet nuk përzihen, kështu që ata nuk e kryshylysya. Tharë Lëndë e parë dyqan deri në 24 muaj. Përbërja kimike.


Në lulëzuar bimët Arnica ngjyra të pranishëm: arnidiol, faradiol dhe lutein. Ka substanca tannic dhe rrëshinor, malik, laktik, acid fumarik dhe acid Askorbik, vaj esencial, sheqer, proteina, choline, inulin, alkaloide. Pronat farmakologjike. Lule Arnica montana kanë pronat choleretic, forcuar dhe tonin e tkurrje të mitrës, duke siguruar efekt hemostatic. Përbërësit aktiv të impiantit të përshpejtojë shkalla e zemrës, shfaqin efekt tonik më të palcës kurrizore. Medikamente me lule Arnica malor në doza të vogla ekspozitë një efekt tonik për sistemin nervor qendror dhe në doza të mëdha kanë efekt anti-konvulsive dhe qetësues.

Centrali gjithashtu ka pronën mal Arnica protyvosklerotycheskym. Aplikimi. Së jashtmi infuzion e lule të Arnica malor përshkruar si fasha të lagura, kremra, të zakonshëm për hematomas, abrasions, bruises, si dhe ulcerat trofike, djegiet dhe ngrirja, sëmundje të ndryshme të lëkurës pustular. Infusion është përdorur si një agjent hemostatik në gjakderdhje të rënda dhe menstruacioneve, në periudhën lindjes - me contractility dobët të mitrës. Përgatitjet mal Arnica ndihmë me infarkt, anginë, cardiosclerosis, hipertension. Me Tsvyek dhe rrënjët Arnica malore janë vaj esencial.

Trajtimi i Arnica montana. Infuzion si cholagogue. Hidh 1 filxhan ujë të vluar 3 tbsp. e luleve dhe bimëve Arnica montana 15 minuta të ngrohjes deri në 100 ° C banjë me ujë. Pastaj ftoh për 45 minuta, profiltruyte, shtrydh, vëllimi infuzion të sjellë në origjinal. Pini 3 g. Lugë Daily pas ngrënies. Infuzion për shpëlarje gojën me periodontitis, stomatiti. Brew 1 filxhan ujë të vluar 1 tbsp. lugë lule Arnica malor dhe insistojnë 30 minuta. Pastaj profiltruyte ekstrakt dhe shpëlarje gojën. Infuzion për poultices. Brew 1 filxhan ujë të valë 2 lugë lule e Arnica montana dhe 30 minuta.

këmbëngul. Përdorimi fasha në plagët dhe abscese, vlon dhe bruises.
Tretësirë ​​si një shtrëngues. Lule Arnica barishte të mbushur 70% alkool në një raport prej 01:10 dhe 7 ditëve të këmbëngulin. Hidh me napë dhe të marrë 30-40 pika në një pritje në qumësht apo ujë. Preparatet farmaceutike. Drogës "lule Arnica." "Tretësirë ​​Arnica" - shtrëngues në sëmundjet inflamatore dhe mungesa e regresionit të kancerit. Norm - 2 - 3. g Per dite para ushqimit për 30 deri në 40 pika.. Mountain Arnica: contraindications. Arnica është helmuese, kështu që përdorimi i drogës brenda kërkon kujdes.

Mos e përdorni atë pas venat miokardi, dhe variçe.