Bimë medicinale Mallow


Përshkrim alte. Kjo barishte medicinale gjithëvjetor mund të arrijnë një metër në lartësi. Ajo i takon familjes Malvaceae. Bimët Root yndyrë të bardhë. Gjethet e bimëve të mbledhura grupe unevenly-mernozubchatye, ovale, me një push ndjerë. Në axils e lë janë deri në 2 cm në diametër të luleve janë rozë të zbehtë me pesë petals. Fruta alte e shtënë, e ndarë në fruitlets shumta odnohnezdovye. Lule alte drogës nga qershori deri në shtator dhe fruta në shtator-tetor. Kjo vetëm fillon të lulëzim vitin e dytë të jetës. Althaea officinalis photo. Althaea officinalis: Rritet

Bimë është e zakonshme përgjatë lumenjve, ndër shkurre shrubs në ultësira dhe përgjatë liqeneve ku ujërat nëntokësore vjen afër në sipërfaqe. Ndodh në Kaukaz, Rusia jugore, perëndimore Siberi, rajoni Voronezh, si dhe në Kazakistan dhe në Azinë Qendrore. Zonat më të favorshme për rritje alte industriale është pjesa jugore e Ukrainës dhe Kaukazin e Veriut. Prokurimi i lëndëve të para dhe ruajtje. Rrënjët e rezervave bimore alte pas tharjes gjeth në vjeshtë. Pick rrënjët e moshës dy vjet. Ata gërmoj një lopatë, brushat terrenin, prerë dhe hiqni degë të vogël të rrënjëve anësore dhe pjesën e sipërme të rrënjëve thickened.


Ujitur me ujë është e pamundur, përndryshe ata tharje mykur. Rrënjët e bimëve të lënë të thatë për 2-3 ditë. Atëherë ata duhet për të shkurtuar deri në 30 cm. Materiali thata vendosur një shtresë e hollë në rrjetet ose në një tharëse në 30-35 ° C. Gatshme për ruajtje rrënjë alte lakimi pylyat dhe pa fat thyer. Shitore e lëndëve të para deri në tre vjet ose një zonë të thatë ventiluar. Përbërja kimike e bimëve medicinale. Rrënjët e bimës përmbajnë niseshte, një shumë të substancave mukoze (polysaccharides), sheqer, pektin, betaine, asparagines, lecithin, carotene, vajra yndyrore, kripëra minerale dhe phytosterols.

Althaea officinalis: prona. Për shkak të alte në substanca të mukozës ajo ka një efekt qetësues në inflamacion akut të mukozës. Ajo i ndihmon kur kolliteni pa shkaktuar kollitjes. Përmbajtje të lartë të karbohidrateve, sidomos polysaccharides jep pronat imunitetit-rritjen e bimëve. Përdorimi i bimëve medicinale. Pronat medicinale Althea njohur që nga kohërat e lashta. Më shumë Avicena këshilluar që të përdorin një zierje e rrënjët e bimëve në tumore dhe gurë fshikëz. Si një bimë medicinale, alte drogës zbut spastik, bronkit kollë e thatë, faringjiti, fytit, dhe kollë duhanxhi-së.

Së jashtmi ndihmon në trajtimin e akneve, djegiet, vlon, inflamacion të gojës. Rrënja e alte është përdorur gjerësisht në ulcera peptike dhe 12 ulçerë duodenale veçanërisht në aciditet të lartë stomakut, gastrit. Pronat Myahchitelnye e bimës përdoret për të zbutur e parë, dhe pastaj të hequr bastisje të dendura në inflamacion të mukozës. Rrënjë alte infusions obligim për enemas dhe kremra, mouthwashes. Përdorni alte ekstrakt si psoriasis dhe ekzemë. Medikamente me alte. Infuzion kur kollitet. 2 teaspoons grimcuar rrënjët e medicinale filxhan alte krijoj me ujë të ngrohtë zier.

Brenda një vendas orë, filtri dhe pini 02:00 çdo lugë. Infusion për inflamacioneve të lëkurës. 2 tbsp.
lugë e grimcuar rrënjë alte barishte derdh 0,5 litra ujë të valë e nxehtë. Mbush orë pastaj filtruar. Infusion lagur leckë garzë dhe bashkëngjitni mëngjes dhe mbrëmje në zonat e prekura. Supë me kollitjes. Hidh një filxhan të valë uji 2 lugë barishte rrënjë alte dhe gjysmë ore nxehtë në një banjë me ujë. I ftohtë 10 minuta, filtër. Vëllimi i zier ujë rezultuar sjellë supë në 250 ml. Pini zierje e nxehtë 3-4 herë në ditë pas vakt 1/2 filxhan.

Cili droga alte rrënjë? "Mukaltyn" - expectorant në semundjeve kronike dhe akute te traktit respirator. Përzierje e thatë, shurup alteynym ekstrakt rrënjë alteynym kollë e thatë për fëmijët - përdoret si antitussives dhe expectorants. "Parakodin" - obligim për kollitet, tracheitis, bronkit, pezmatim i fytit, faringjit, kollë, me emfizemë dhe tuberkulozi pulmonar. Në dispozicion në një shurup në shishe 100 ml. Kundërindikimet për përdorim alte. Në shkelje të funksionit të frymëmarrjes të mushkërive, në muajt e parë të shtatzënisë, kapsllëk kronik, kur drejtimin thrombophlebitis, venat me variçe.

Rrënjët e alte nuk duhet shumë kohë për të emëruar një përkeqësimin e pancreatitis, diabet.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!