Pronat e shërimit aloe bimore


Kjo bimë me gjelbërim të përjetshëm të njohur për të gjithë. Ju mund të takuar në dritareje në pothuajse çdo shtëpi, ajo është një simbol i rehati, dashuri zonjushën e tij. Gjethet e gjelbra me mish janë përdorur si një ndihmës së parë për abrasions, shkurtime, lëng varrosin fëmijët e tyre me një hundë të ftohtë. Dhe nëse ju jeni duke treguar bukurinë para ardhjes së mysafirëve, lëng aloe që të lyej krem ​​të lëkurës nuk do të duhet ndonjë! Aloe tërheq, zbutur lëkurën, bëjnë të papërmbajtshëm. Por bimë ka një veti më të gjerë shëruese, përgatitjet në bazë të tij janë përdorur në mjekësi për të trajtimin e shumë sëmundjeve.

Le të marrin një vështrim më të afërt në dhomë dhe lule tonë përballen me atë, çfarë është kjo e dobishme? Pra, sot ne flasim për bimëve aloe, pronat medicinale të dhomës lule. Pronat medicinale e recetave aloe përdorimit Aloe Homeland konsiderohet Afrika e nxehtë. Nga atje fabrikë është përhapur në mbarë botën dhe aktualisht ka më shumë se 300 lloje të këtij lloji. Ndonjë prej tyre ka veti të caktuara mjekësore, por të marrë në lëng vetëm mund të rritje të bimëve bush. Aloe, pemë në rritje për këtë qëllim nuk i përshtatet. Ajo është përdorur për përdorim të jashtëm, me plagë të qelbëzuar, djegiet, ngrirja, sëmundjet alergjike.


Në ditët e vjetra të lëng aloe ilaç i përgatitur nga të cilat trajtohen abscese, plagët. E mori atë për të hequr qafe nga tuberkulozi, dhe me ndihmën e përmirësuar tretje, që përdoret si laksativ i butë. Mjekësia moderne gjithashtu e bën përdorimin e gjerë të vetitë shëruese të bimëve aloe. Që nga ajo është gjithashtu, si egjiptianët e lashtë, të përgatisë aloe - thickened, lëng i thekur, shije e hidhur, erë bimor, të errët ngjyrë kafe. Ky lëng është pjesë e shumë drogës, medikamente. Bimore ka anti-inflamator, pronat fuqishme analgjezik. Ajo i ndihmon të luftuar germs, kërpudhave, disa lloje të viruseve.

Përdorimi i saj antibacterial aktiv si kirurgët, dentistët, gjinekologë, internists. Bimët lëng përdorur në trajtimin e otitis, dhimbje fyti, hundë, mishrat, etj Mjekësisë tradicionale përdor aloe për trajtimin e tuberkulozit, dhimbje koke. Së jashtmi lëng trajtojnë plagët, plagë, blisters dhe kështu me radhë. Z. mirë për të marrë lëng të popullit bimore me sëmundje gastrit, duodenitis, sëmundje fshikëz e tëmthit, traktit biliar, ulçerë stomakut dhe ulcerat duodenale, kolit, enterocolitis, ngathtësi e zorrëve, kapsllëk. Këto sëmundje janë karakterizuar nga pezmatimi i mukozës, të cilat plotësisht të kuruar lëng aloe.

Si të aplikoni aloe për të trajtuar sëmundje të ndryshme? * Shumë prej barnave të përgatiten mbi bazën e lëng aloe. Pra, të përpiqen për të gatuaj atë vetë, përveç kësaj, ajo nuk është e vështirë. Obirvit mjeshtërisht anë lë 2-5 vit bimë të vjetra, vënë në seksionin e perimeve të frigoriferit për 10-12 it. Pastaj tërësisht pije gjethet, mish i grirë, veshi në napë, shtrydh lëng. Vlim atë për 3-4 minuta. Le lëng fitilin poshtë dhe ju mund ta përdorni atë. Mund të përdoret gjithashtu për të trajtuar dhe fllad-shtrydhur lëng. Në lodhje, vitaminë mangësi, dobësimit përzierje trupi 0,5 cent.

lëng të 1/3 c. nucleoli grimcuar arre, mjaltë të lëngshme dhe lëng limoni i freskët. Përsëri, të gjithë përzierje mirë, hani 1 Dess. l. do të thotë para se të hahet. * Kur sëmundjet e lëkurës, finely copëtuar gjethet e aloe, përzierje e tyre me mjaltë, të lënë në një vend të freskët të errët për një muaj. Pastaj përsëri do të thotë pure tolkushkoy, shtrydh me napë, të përdorur si një kompresë. * Për trajtimin e plagëve, thikë të mprehtë prerë gjethet vendosur pjesa e prerë në plagë, allçie apo fashë fix. Ndrysho fashë të paktën 6 herë në ditë. Para përdorimit, të jetë i sigurt për të larë gjethet nën ujë dhe thatë drejtimin me një peshqir të pastër. * Kur elb parasysh gjithashtu të ndihmojë pronat medicinale e aloe.

Për të përdorur ato i hedh ujë të zier të ftohtë, pas raportit të 01:10. të lënë në një enë të mbyllur fort në 08:00. tendosje, pije sytë përflakur, bashkëngjitni infuzion e elbit ngjyhet topa pambuku sa më shpesh të jetë e mundur. Kur ulçerë 1/3 c. lë grimcuar derdh një gotë me mjaltë gëlqere, llokoçis, të mbuluar cr
yshkoyu, hiqni te raft kabinete kuzhinë për 3-4 ditë. Pastaj shtoni 1 tbsp. natyrore verë të thatë e kuqe, të lënë për 1 ditë. Pastaj tendosje dhe pini 1 tbsp. l. tri herë në ditë para ushqimit 2 muaj. * Për trajtimin e pneumonisë, gripit, ftohjet, mish i grirë 3 vjet e mëdha të gjetheve të ulëta të aloe, shtoni slurry 3 orë.

l. mjaltë, pour 1 tbsp. ujit. Tomita për ngrohje të ulët për 2:00, le të ftohtë, tendosje.
pini supë 1 tbsp. l. tri herë në ditë, para ushqimit. Ky mjet mund të përdoret gjatë shtatzënisë. * Pronat medicinale të bimëve të ndihmojnë në trajtimin e ulcerat e lëkurës, morth, djegiet, bedsores. Për këtë vaj të parfumuar gatuaj shtëpi dhe ruajtur atë në frigorifer. Mbani ajo mbyllet në dorë nëse është e nevojshme. Muzik përdorur Blender 100 g. Peeled lë gjemba aloe, shtoni 100 g të glicerinë, 1 ch. L. lëng limoni, gjysmë gotë me ujë të zier cool. Të gjitha përzierje, të lënë për një ditë, pastaj tendosje.

Hidh krem ​​në një kavanoz qelqi të pastër, mbyllni kapakun. Siç mund ta shikoni, në këmbë ynë i zakonshëm në fabrikë dritareje aloe ka një masë të pronat e shërimit. Përdorin atë si një ilaç të parë për lezione të lëkurës, të trajtuara me ndihmën e mjekësisë së brendshme. Por, para se, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj. Cheers! Svetlana,