Adamov rrënjë bimë


Si e bën Adam rrënjë? Communis Dioscorea ose Adam rrënjë - është një familje bimë shumëvjeçare hardhi dioskoreynyh deri në 4 m Rrjedh Adam rrënjë rritet kaçurrel.. Bimore ka një gunga, shufra, me mish, në të kthehet të verdhë-kafe, jashtë - rrënjëve të lehta kafe. Gjethet e saj mbi gjeth gjata, alternativ, ovate, me tip vuri. Lulet janë mbledhur në dorë, me të verdhë-gjelbër, gjobë. Fruta - manaferrat me mish të kuq, pjek prej korrikut deri në tetor. Blooms rrënjë Adamov në prill-maj. Të rrënjë bimë photos Adamov. Rritet rrënjë Adamov? Adamov përhap rrënjë bimë në Krime, Kaukaz, Rusi evropiane jugore.

Ajo rritet edhe në gëmusha shkurreve, në pyjet gjetherënës. Çorape. Për të përgatitur drogën e përdorur rizomat dhe rrënjët e bimëve tamusa zakonisht. Ata gërmuan në vjeshtë, pastrohen, shpëlarë shpejt në ujë të ftohtë dhe të thata në një mirë-ventiluar dhe të ngrohtë dhoma. Përbërja kimike. Në rhizomes dhe rrënjët e bimëve të pranishëm alkaloide normale tamusa, taninet, glycosides dhe saponins, steroid, oksalik dhe acidit formik. Pronat medicinale e rrënjë të Ademit. Rrënjë Adamov shërojnë plagët, Hemostatic, pronat analgjezik. Trajtimi rrënja e Adamit?


Përgatitjet Adami rrënjët në mjekësinë popullore përdoret për të trajtuar dhimbje të nervit shiatik jashtëm, reumatizmi, dhimbje të nervit shiatik, artritin, bruises për gjiri dhe bruises. Pluhur i rhizomes të thata të bimëve spërkatën plagën. Trajtimi i rrënjës Adamit. Si për të përgatitur ilaçe nga Adam rrënjë? Supë me rrënjë Adamit. Hidh 1 filxhan ujë të vluar 1 orë. Lugë e rrënjëve bimore dhe rrënjë Adam 30 minuta në 100C ngrohur dush me ujë, pastaj ftoh për 10 minuta, tendosje, e shtrydhur materiale. Përdorni supë për bluarje. Infuzion i rrënjës Adamit. 1 litër vaj ulliri derdh 200 gram rrënjë rrënjët Adam grimcuar dhe të lënë për 20 ditë.

Apliko për bluarje. Kundërindikimet për rrënjë të Adamit. Adamov rrënjë - një bimë helmuese, si dhe zbatimi i saj i jashtëm kërkon kujdes të madh.