Çaj kamomil me përfitim kamomil


Shumë prej nesh janë tifozët e freskëta dhe të dobishme pije - çaj. Llojet e çajit - shumë më i madh dhe secili në mënyrën e vet të dobishme. Një vend të veçantë në diversitetin marrë TEAS bimor. Një prej bimëve mjekësore më të njohura janë kamomil dhe çaj me të. Kjo është arsyeja pse sot ne do të flasim për çaj kamomil me kamomil, të cilat përfitojnë nga ajo të duket. Tea me kamomil ka një larmi të madhe të pronave të dobishme, për shkak të cilat gjenden aplikim në mjekësi. Për shembull, ajo ka antibacterial moderuar, astringent efekt, anti-inflamator. Interesante, çaj kamomil konsumohet si një çaj brenda dhe jashtë.

Për të njëjtat sëmundje janë çaj kamomil efektive? • Ajo ka efekt pozitiv në sistemin nervor, qetësues, normalizimin e gjumit; • Ajo është përdorur në sëmundjet e traktit gastrointestinal, sepse ajo redukton reagime inflamatore në mukozës së stomakut, duodenum 12; • Përdoret për të reduktuar vanitet në zorrë, në veçanti, në shkelje të microflora zorrëve; • çaj kamomil ka disa efekt choleretic, prandaj, redukton stanjacion e biliare në fshikëz fshikëz e tëmthit dhe parandalon formimin e gurëve atje; • Është supozuar se çaji kamomil ofron efekt edhe anticonvulsant; • Shpesh, çaj kamomil është përdorur për të eleminuar dhimbjet e fëmijëve në bark, ftohjet, kur teething.


Që fëmijët nuk mund edhe gargarë, ato tallaze çaj kamomil. Përveç kësaj, ajo ndihmon të fle normalizohen në fëmijët; • të sigurojë përfitime të paçmuar e çaj kamomil në sëmundjet e zgavrën me gojë. Në këtë rast, ju mund të bëni dush dhe shpëlarje gojën dhe fytin; • Besohet se çaj kamomil gjithashtu ndihmon për të ulur dhimbjen spastik menstruale në gratë; • Është supozuar se kamomil është në gjendje të sigurojë një efekt pozitiv në nivelet e sheqerit në gjak, të cilat mund të përdoren nga pacientët me diabet; • Nëse locion konjuktivit me çaj e kamomil është përdorur për lehtësimin inflamacion.

Interesante, çaj kamomil mund të përdoret jo vetëm në trajtimin e sëmundjeve, por edhe qëllime kozmetike. Ajo freskon çehre, përmirëson dhe përtëritje të lëkurës. Me çaj kamomil mund të bëjë kube akulli dhe fshij fytyrën dhe qafën e tyre të përditshme. Daisy sigurojë aktivitet antibacterial, tonik akull. Ajo është gjithashtu shumë e zakonshme shpëlarje flokët me çaj kamomil, do të jetë veçanërisht e efektshme për flokët e lehta, si ata japin hije të shkëlqyer natyror. Si për të përgatitur një çaj kamomil? Duket se kjo nuk është e vështirë. Lule kamomil mund të blihen në çdo farmaci.

Megjithatë, nëse ju keni mundësi, ju mund të vetë-mblidhen ato në verë, e thatë në një vend të errët dhe të përdorni të vitit të ardhshëm. Për të përgatitur një filxhan çaj kamomil të marrë 2 teaspoons e lule të thata, derdh 200 ml ujë të nxehtë të zier. Le të paraqiten për gjysmë ore, pastaj tendosje. Prisni derisa ajo priostynet sepse çaj kamomil për të pirë ngrohtë. Ju gjithashtu mund të bëjë çaj nga një kombinim i bimeve që do të jenë të dobishme për të gjithë, si duke siguruar pastrimin veprime: Merrni gjysmë lugë çaji me lule kamomil, Shën Gjonit Wort, tërfili dhe nenexhik. Hidh përzierje të nxehtë me ujë të zier.

Le të qëndrojë për gjysmë ore, tendosje. Një e ftohtë pak dhe ju mund të pini. Sigurisht, pavarësisht nga të gjitha pronat e shërimit, çaj kamomil mund të shkaktojë reaksione alergjike, në mënyrë të sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për fëmijët dhe gratë shtatzëna. Nëse nuk ka contraindications, çaj kamomil do t'ju sjellë përfitime të mëdha. Helen,