Pronat medicinale kamomil


Në Greqinë e lashtë dhe të Romës përdorur dhe shumë i çmuar pronat medicinale e kësaj bime. Hipokrati dhe Dioscorides ishin trajtuar me kamomil mëlçisë, veshkave, fshikëzës, dhimbje koke. Më vonë, njohja e pronave të saj ishin të humbur në shkencën pothuajse në shekullin e njëzetë. Megjithatë, mjekësi tradicionale kurrë nuk ka harruar në lidhje me të, kështu që kamomil, pronat medicinale e kësaj bimë të mrekullueshme janë gjithmonë përdorur për të trajtuar Sëmundjet, si dhe receta për trajtime bukurie dhe ngjyrosje të flokëve.
Emrat e përbashkëta të caktuar për të nga kjo kohe roznyatsya: daisy rreckosur, vajza lule, Morhun, bari i mitrës, bar Romanov, camila, rumyanok ... Siç doli nën të njëjtin emër filloi për të fshehur disa prej specieve të saj bimëve.

Pra, në mes të llojeve të saj është e rëndësishme për të përcaktuar me saktësi. Për të kujtuar një herë dhe atë, të shohim fotot e kamomil, ajo është shportë konveks dhe i uritur fund, gjethe të vogla. Ky qen daisy fushë dhe erë shumë të pakëndshme. Për trajtim duke përdorur lule. Mbledh farmaci kamomil jashtëzakonisht të gjatë lulëzuar nga qershori deri në fund të gushtit. Mbledhura në fazat e mëvonshme të shporta nuk janë prona aq të dobishme dhe tharje të shpërndara. Ata duhet të korrur në mot të thatë, sepse lule lagësht dhe të thatë të përkeqësohet keq. Jashtë kimik të papërpunuara, ndërsa ajo nuk është e rekomanduar që të kthehet për të shmangur derdhje petals.


Dyqan dhe përdorimi lëndë e parë mund të përfundojë brenda një viti. Si të dobishme farmaci kamomil? Për të qenë të qartë, listë që ka veti kamomil: ajo redukton spazma, ul inflamimin, ka antiseptik, analgjezik, qetësues, pastrues, bën të dalë djersë dhe veprim choleretic. Me flavonoids inflorescences saj të izoluara, vajra esenciale, coumarins, terpenes, Askorbik dhe acide organike, polysaccharides. Azulene (hamazulen) pjesa më e vlefshme e naftës kamomil. Ajo ka anti-alergjik, protivovospolitelnymi, efekt i ditës analgjezik. Azulen dhe analogët sintetike përdoren në trajtimin e astmës, reumatizma, gastrit, kolit, sëmundjeve alergjike të lëkurës, djegiet ... rrezet X kamomil vaj esencial përshpejtohet norma e zemrës, frymëmarrjes thellon, zgjeron enëve të gjakut e trurit, ka një dezinfektues dhe efektin anti-inflamator.

Shërimi pronat e kamomil si një tretësirë ​​e përdorur në sëmundjet e traktit gastrointestinal, traktin biliar dhe mëlçisë, dhimbje stomaku dhe fryrje. Hemorroide dhe kolit përdorni një infuzion klizmë e kamomil. Ndoshta infuzion shpëlarje gojë në inflamacion të mishrat, mukozës dhe dhimbje të fytit. Ulcerat, ekzemë, vlon, djegiet trajtohen me X-rrezeve kremra dhe poultices përdorura për bruises, artrit, përdhes dhe reumatizma. Mënyra më e lehtë për të pastruar çaj krijoj kamomil dhe pirë gjatë gjithë ditës. Edhe pse shumica e rasteve janë pjesë e akuzave të ndryshme. Në varësi të sëmundjes duke përdorur decoctions të ndryshme të ujit dhe infuzione. * Në sëmundjeve të traktit gastrointestinal mëposhtme zierje përgatitur.

Për të që të kamomil, Calendula dhe yarrow. Ata janë të përziera në proporcione të barabarta dhe brewed si një çaj, një lugë për gotë me ujë të nxehtë. Përballoj 10 minuta, tendosje dhe pije. Ky çaj ndihmon në lehtësimin dhimbje barku, bloating, dhimbje barkut. * Një dhimbje të fytit, stomatit, dhimbje dhëmbi mund të jetë përzier me Calendula kamomil njëri-tjetrin ose të marrë atë të papërpunuara, të krijoj, të ftohtë dhe pije gojën dhe fytin. * Inflamacion i lëkurës, skuqje hequr nga zgjidhja e përqendruar e kremra kamomil dhe maska. Si një kompresë në lëkurën lënduar nga ngrica ose së zhveshur, si dhe inflamacion i qepallat dhe sytë. * Nëse keni lëkurë të thatë dhe i krisur, ajo do të ndihmojë për të ulur qese dush e lëndëve të para.

Procedura duhet të bëhet çdo ditë të tjera për dy javë. * Kamomil e flokëve të shëndetshme të gjithë një zierje. Ajo mund të përdoret për shpëlarje me brishtë, zbokth thatë, humbje e flokëve. Hair atë janë të forta, i butë, të merrni të shkëlqejë shëndetshme. Për t'u ngjyrosur flokët në një ngjyrë të artë të marrë 100-200h lule, pour 0,5 litra ujë të nxehtë dhe vlim për 5 minuta. Le të qëndrojë për 01:00 dhe shpëlarje flokët pas larjes. Pastaj thatë e tyre pa fshirje. * Çaj kamomil Alkooli është e mirë për të shtuar në krem ​​ose ujë tualet. Për këtë qëllim, 10 g të papërpunuara derdh 10 ml 50% alkool ose vodka dhe insistojnë javë, tendosje përmes napë dhe shtoni në destinacionin e vet. * Kamomil është përdorur në gjinekologji në një zgjidhje të dobët.

Që nga ajo bën ujitjen dhe banja. Në asnjë mënyrë ju nuk mund të marrë atë zgjidhje të koncentruar, ajo mund të çojë në thatësi dhe parehati. * Nëse këmbët tuaja janë të lodhur, të bëjë dush me kamomil supë dhe shtoni një majë e kripë në të. * Kur keratinization lëkurë këmbë dhe të çara në këmbë e Përdorimit dush të nxehtë gjatë natës. Një lugë gjelle e bimëve dhe prill