Aplikacionet Kamomil në mjekësi


Kamomil di, ndoshta të gjithë. Kjo është një nga lulet më të popullarizuar dhe të dashur në. Sipas legjendës, në Egjiptin e lashtë, Faraoni urdhëroi të njëjtën kohë të gjitha subjektet e tij për të pirë infuzion i kamomil, sepse kam menduar atë një ilaç për të gjitha sëmundjet. Sllavët e lashtë trajtuar me shumë dashuri këtë lule dhe konsiderohet ajo e shenjtë. Në lule të konsiderohej një simbol i pafajësisë. Vajzë e re me kurorë kamomil endura, i hodhën në ujë, duke shpresuar për një martesë të suksesshme, dhe shitur në dashuri duke marrë petals. Por sot ne nuk do të spekuloj dhe të flasin më mirë në lidhje me pronat medicinale e lule dhe si kamomil përdorur në mjekësi.

Daisy Klinike Farmaci ndryshme nga daisies tjera që kjo bimë shporta lulesh jashtë butë dhe i uritur. Llojet e tjera të shportës kamomil dendur dhe jashtë firmës. Pra, çfarë akoma kamomil të dobishme? Pronat medicinale janë shporta lule bimë. Përbërja e tyre përmbajnë vajra esenciale, hidhërim, gomë, proteinat dhe acidet. Lulet kanë një anti-inflamator, antiseptik, analgjezik, qetësues, veprim të theksuar bën të dalë djersë dhe vitrohinnu. Pjesa kryesore dhe më e rëndësishme e vajra esenciale të përfshira në bimët lulëzuar - hamazulen. Kjo substancë ka efekt anti-alergjik, shëron trupin dhe rikthen metabolizmin e trupit.


Kamomil është përdorur healers popullore për trajtimin e: * në dysmenorrhea sëmundjeve inflamatore të fshikëzës dhe veshkat * nevralgji dhe dhimbje barku * me nervozizëm dhe histeri * në inflamacion fshikëz e tëmthit dhe mëlçisë * fryrje, gastrit, dhimbje barku zorrëve, hemorroide enterit * * Ulçera duodenale ose stomak me sekrecion normal ose të ngritur e stomakut lëng * për sëmundjet e frymëmarrjes për të trajtuar ekzemë, pezmatim i lëkurës, diatez nga jashtë për larje abscese, plagët, ulcerat dhe e?
? ZEM jashtë për djersitje jashtë për inflamacion i qepallat jashtë për abrasions * në ciklin menstrual, gjakderdhje mitrës, algomenorei Përdorimi i kamomil në mjekësi Kamomil farmaci infuzion * Hidh 2 lugë lule gotë me ujë të vluar, të mbuluar me një peshqir dhe të lënë për 20 minuta.

Tendosje dhe pini një filxhan çerek të nxehtë në sëmundjet e zorrëve, fryrje dhe diarre. Infuzion gjithashtu do të ndihmojnë ftohjet. * Hidh 5 lugë lule dhe litra e gjysmë të ftohtë zier ujë. Enët kapakut të ngushtë dhe të lënë gjatë natës. Pastaj tendosje dhe merr për shpëlarje e gojës dhe mishrat për stomatiti, sytë larë në inflamacion dhe katarakt. Infusion larë dobishme të vështirë për të shëruar plagët, djegiet dhe ngrirja. Si të bëni kamomil inhalimi Vlim një gjysmë litër ujë, shtoni dy lugë kamomil, mjaltë dhe një lugë gjelle sode buke.

Cover kokën me një peshqir dhe merrni frymë mbi një tigan me infuzion 15 minuta. Çaj kamomil për të ndihmuar në thithjen në astma, grykët, faringjit, pezmatim i fytit, grip dhe bronkit. Bath me kamomil Brew gjysmë filxhan të thata lule litër ujë të vluar, le të qëndrojë për 20 minuta. Përfitimet e banjë me kamomil është artrit, reumatizmi, dhimbje përdhes dhe rrit djersitje. Poultices Përdorimi i kamomil është efektive në sëmundje të ndryshme të lëkurës, si dhe bruises, djegiet dhe edemë. Për trajtimin e krijoj 3 lugë lule 3 lugë ujë të valë.

Ftohtë dhe të vënë në një llapa të ngrohtë në një garzë. Bashkangjit në zonën e prekur dhe të sigurt leckë fashë. Enemas Kur diarre, dhimbje barku dhe sëmundje zorrë përgatisë infuzion e lule, tendosje dhe të holluar me ujë të zier të ftohtë në një raport prej 1: 1. Infuzion holluar bëjë një klizmë në mëngjes, para mëngjes dhe para gjumit. Siç mund ta shikoni, daisy modest çuditërisht i dobishëm. Prandaj, përdorni pronat e dobishme e kamomil farmaci dhe të qëndrojnë të shëndetshme për shumë vite. Svetlana,