Kamomil - përdorim bimë medicinale


Kamomil - barishte vjetor. Ajo i takon familjes Asteraceae. Kamomil ka një rrënjë trokitje e lehtë dhe të ngritur branched rrjedh deri në 90 cm i gjatë. Ajo ka të ndritshme të gjelbër, theksoi, gjethet alternative. White lozhnoyazychkovye lule e brendshme dhe të verdhë janë daisies në shporta të vogla në skajet e rrjedhin kryesore dhe fidaneve anësore. Parfum delikat lules jep këto të naftës kamomil. Blooms bimore Daisy nga maji deri në tetor. Pas lulëzuar është formuar fruta - achene drejtkëndësh. Daisy - bimëve më të zakonshme dhe të dobishme që rritet në Euroazi që nga kohët e lashta. Ajo rritet përgjatë rrugëve, në viset fushore, kopshte dhe pemishte.

Në Egjiptin e lashtë, kamomil dedikuar për Ra, zot dielli. Avicena vuri në dukje se daisy ngrohjes si nxehtësi e kafshëve dhe e rekomanduar atë për lodhje. Për të përdorur vetitë kamomil pronësi - barishte, e përdorin atë për trajtim, ju duhet të duhet të përgatisin lëndën e parë. Megjithatë, ajo është gjithmonë në dispozicion mbi counter. Por unë bëj të ju tregojnë se si është bërë - i cili papritmas e nevojshme. Dispozitë Në ditët e sotme më shumë se 25 vende zyrtarisht njohin materialet kamomil të para. Korrjes tërë shportën e daisies pa rrjedh, dhe si pjesë e eshtrave shpërbë e 3 cm.


Basket është aromatik, erë e fortë dhe e hidhur, shije djegëse. Përmbajtja më e lartë e vaj esencial ajo ka një periudhë të lulëzuar në masë. Fillimi i mbledhjes atë kur lule të bardha rregulluar horizontalisht para fruitlets në radhët më të ulëta të reshjeve. Tharë në hije jashtë, nxitje herë pas here. Ne redaktuar faqe dua të tërheq vëmendjen për faktin se kamomil ruhet tharë vetëm një vit. Materialet e mëtejshme të humbasin pronat e tyre. Kërkesë Për shkak të pronat medicinale të kamomil është aplikuar në trajtimin e shumë sëmundjeve. Për shkak të bimëve është vaj esencial, hamazulen (anti shkatërruar nga vluar) azulene (alergjik) apiin (heq spazma e stomakut dhe organet e brendshme), oksid salicili (antipiretik).

Prandaj kamomil barishte lehtë kuruar frymëmarrjes, zorrët, stomakun. Dhe emri Matriciana saj, që në latinisht do të thotë "mbretëreshë" Daisy mori që shumë gra të përballuar me sëmundje: gjakderdhje mitrës, erozioni i qafës së mitrës, vaginitis akute, etj Me sukses të kalojë pas aplikimit kamomil dhe lëkurës sëmundjeve, pezmatim i lëkurës, ekzemë. Duke përdorur kamomil, duhet të dini se kur do të ndalet. Në rastin e mbidoze mund reduktojë ton muskujve, dhimbje koke, depresionin e sistemit nervor. Mos përdorni çrregullime mendore kamomil, shtatzëninë. Recipes me kamomil për trajtimin e traktit respirator • Në një pije të ftohtë hundë kamomil infuzion: 10 g nga shporta të thata për 250 g ujë të valë.

• Për dhimbje të fytit: një ekstrakt kamomil, shtoni 10 g mjaltë dhe pini gllënjka të vogla. • E njëjta përdorimi Infuzion si një expectorant. Ajo mund të përdoret në mbledhjen e urtë dhe të nënës dhe njerkës. Në këtë rast, hiqni kamomil ndezjen, i urtë ndihmon të prodhojnë pështymë, dhe lëpushë largon atë nga trupi. Proporcione: Kamomil - 10 g, i urtë - 5 g, nëna dhe njerka - 10 g për 300 g ujë të valë. • Mbledhja: kamomil, trumzë, rrënjë iris (2: 1: 2). Kamomil - antiseptik, trumzë - expectorant, iris - liquefies gëlbazë. • polyps kurë në hundë përzierje me lëng të freskët dhe celandine kamomil (1: 1).

Fut 5 pika. Recipes me kamomil për trajtimin e sëmundjeve femra • Kur vaginitis spryntsyuytesya supë kamomil të fortë (30 g për litër). • Në rast të vonesës dhe menstruacioneve të parregullt pini 3 herë në ditë për 50 d infuzion (15 g lule kamomil në 200 ml). • Kur i përflakur hyjë infuzion i kamomil shporta (10 g për 150 g kamomil ujë të valë) shiringë të vogël në dy pika. Prisni vsmokchetsya. Para trajtimit, të bëjë një klizmë spastrimit. • Për të ndaluar zhvillimin e erozionit qafës së mitrës, të hyjë shtupë me gjatë natës të naftës kamomil. Përsëriteni 3 ditë, të marrë një pushim për 2 ditë dhe të përsëritur.

Ju mund të bëni vaj kamomil vetëm. Për ta bërë këtë, derdh 50 gram lule kamomil 300 g nga vaj perimesh.
Provojë nxitje për 80 gradë. Insistojnë vaj kamomil në muaj. • Kur tumoret mitrës përdorni kamomil zierje e rrënjëve (30 g për litër). Spryntsyuytesya ato dhe pini supë 100 g 3 herë në ditë. Recipes me kamomil në trajtimin e zorrëve • Hemorroide kamomil infuzion (30 g për 200 ml ujë) të larë kone hemorrhoidal dhe të bëjnë kompresa. Edhe më efektivisht lyej atyre vaj kamomil. Kur një majasëll i brendshëm hyjnë microclysters 60 lm kamomil infuzion të përziera me 10 g vaj.

• Kur spazma pini ujë të ngrohtë infuzion (10 g kamomil shporta 200 ml). • Kur inflamacion të zorrëve të vogla Brenda infuzion (15 g kamomil 200 ml ujë). Recetave të tjera të dobishme • migrenë pluhur kurë me inflorescences (2 g) dhe 30 g infuzion (20 g kamomil vodka 250). • cystitis kronike trajtoj ekstrakt ujor (10 g per filxhan), duke marrë atë 20 g • Të stimulojë bile ndihmon kamomil mbledhjes dhe balsam limon. (1: 1). 40 g të përzierjes derdh një litër ujë të zier, pini para ushqimit për 200 ml. • Kur një çaj kamomil ulçerë (10 g për 200 ml) zbut dhimbjen. • ulcerat Treat kamomil infuzion në gojë.

Përdorin atë për shpëlarje. Kamomil - kozmetika • Mirë zbut lëkurën, stimulon supë qarkullim kamomil (40 g në 30 ml). Fshij fytyrën e tij pas larjes. • Dielli djeg kjo zierje fshij lëkurën e prekur. • Nga rrudhat dhe plakjen e lëkurës në krem ​​natën në vend të gjalpë kamomil aplikoni në fytyrë. • Forcimi i flokëve dhe japin flokët një zierje të ndritshme të artë ngjyrë të shporta kamomil 20g për litër të ujit. Përdoreni këtë fabrikë polezneyshym absorbon ngrohtësinë e saj dhe fat të mirë! Helen Shane, www.rasteniya-lecarstvennie. ru