Dëm Instant kafe dhe përfitim


Çfarë na sjell këtë pije aq shumë të mbrojtura dhe aq e bukur mban erë? Çfarë është në kafe më të mirë apo të keqe? Debati mbi këtë temë të zhvilluar nga koha e zbulimit të kafesë, si një pije. Shumë shkencëtarë janë duke u përpjekur për të provuar një pikë. Çdo vit janë të gjitha prova të reja duke dëshmuar një deklaratë të veçantë. Kafe dashuruar avokat i palodhshëm për përfitimet e saj unike shëndetësore, por kundërshtarët argumentojnë se ajo është e dëmshme. Le të sjellë në një vend të gjitha argumentet, peshojnë pro dhe kundër, të kushtonte shumë i preferuar shkrimit tuaj pije "kafe i çastit -. Dëmit dhe përfitimit" Kafe sa i dëmshëm?

Hulumtimi aktual pothuajse çdo ditë të re kini parasysh karakteristikat e tij negative të ekspozimit të njeriut. Në mënyrë të qartë, dëmi i kafe i çastit është, por në këtë kontekst duhet të konsiderohet karakteristikat individuale të organizmit. Në fund të fundit, e njëjta pronë mund të sjellë përfitime të njëjta si vdekje tjetër. Gjithkush e di se kafeja përmban sasi të mëdha të kafeinë, e cila është në gjendje për të rritur presionin e gjakut. Për një person që vuan nga tensioni i ulët i gjakut - konsumi kafe hipotension do të përmirësojë shëndetin. Në të njëjtën kohë, një person me hipertension, ajo mund të shkaktojë rritje të presionit në vlerën kritike që mund të përfundojnë në tragjedi - në këtë rast lëndime nga kafe të qartë.



Shkenca ka zbuluar se kafeja përmban sasi të mëdha të benzopyrene rrëshirë. Për më tepër, përqindja e përmbajtjes është rritur në proporcion me shkallën e fasule pjekje. Pra, dëmin më të vogël të trupit nga fasule kafe me një obzharkoy minimale. Një tjetër akuzat serioze kundër "të këndshme dhe aromatik" është nutritionists deklarata se në kafe - substancë e drogës që është e varur. Në shkencëtarët e tjerë të takohen që kafeina në kafe është e varur çokollatë jo më shumë. Të dy produktet stimuluar serotonin hormon, i quajtur ndryshe hormonin e lumturisë, e cila ndihmon për të përmirësuar gjendjen shpirtërore. Megjithatë, një numër i drogës apo çokollatë apo kafe nuk mund të vendosen si varëshme origjinale drogës tri lloje: fizike, psikologjike dhe varësia kur doza duhet gjithmonë të rritet.

Kafe është vetëm përgjegjës një kërkesë, ajo mund të shkaktojë vetëm varësisë fizike. Por në rastin e humbur pushim i tij pranimi është. Personi i privuar nga pranimin e tij të rregullt e ndjen vetëm dhimbje koke, marramendje, konfuzion, ulur perceptimin vizual, ai reduktohet përgjigje ndaj realitetit përreth. Për këtë arsye, është e pamundur që të largoj befas pirë kafe i çastit. Vullneti shumë e keqe nga kjo. Nevojat për të reduktuar gradualisht sasinë që trupi përdorur për të funksionuar plotësisht pa kafeinë. Të dobishme ose të dëmshme kafe - një çështje e hapur, por ka grupe njerëzish për të cilët ai kundërindikuar në mënyrë të qartë.

Ata nuk kanë as të drejtën për të menduar apo dëmin dhe të mirat e kafe apo jo. Është e ndaluar rreptësisht të përdorin atë për njerëzit që vuajnë nga hipertension, kardio - vaskulare të sistemit, të traktit gastrointestinal, veshkave dhe sistemit urinar. Për të gjitha kafe tjetër të keqe që efektet e saj negative në trup nuk shfaqet menjëherë, por ka tendencë për të grumbulluar me kalimin e kohës. Pra, natyrisht, se nuk do të ketë komplikime pas kupës së parë të pije salcë. Megjithatë, tendencat negative duhet të vijë, nuk ka dyshim, sepse ju jeni tashmë të filluar për të zhvilluar dhe sëmundja manifestohet papritmas, atëherë kur ju nuk e prisni.

I njëjti keqdashje ligj! Por kjo nuk është sot. Ajo duhet gjithashtu të jenë të vetëdijshëm se kafe është jo vetëm provokon përkeqësimin e sëmundjeve ekzistuese, por edhe provokon shfaqjen e sëmundjeve të reja. Por vazhdojnë të listës ata që nuk duhet të pini atë. Moshuarit në përgjithësi nuk rekomandohet të përdorin kafe si ato karakterizohen nga pagjumësia dhe hipertensionit. Dhe kjo shpesh provokon përkeqësim të dyja sëmundjeve. Pirë kafe dhe pije kofesoderzhaschih kundërindikuar edhe në fëmijët. Dehur atyre një filxhan kafe ata do vetëm ankth panevojshme dhe agresivitet. Dhe kjo nuk është e dëshirueshme, sepse sistemi nervor i fëmijëve nuk është e themeluar mirë, nuk forcohet.

Pra, pse të mos shkundur atë në këtë moshë në këtë mënyrë. Kështu, dëm i shpjegueshëm kafe për fëmijët dhe të moshuarit - është i qartë. Një tjetër kategori e njerëzve të cilët janë të kundërindikuar përdorimin e kësaj pije në sasi të mëdha - gratë shtatzëna. Një ose dy gota e sigurisht ata mund të përballojë, nëse vuani nga tensioni i lartë. Ata nuk e bëjnë ndikim negativ në trupin e saj dhe të fetusit. Megjithatë, doza të mëdha të caffeine ndërhyjnë me metabolizmin normale të trupit të një gruaje shtatzënë, si një rezultat i fëmijës mund të jetë i lindur me peshë të ulët. Megjithatë, disa nëna shtatzënë physique ligët është më e mirë për Të poberehtysya.

Në një bisedë që të përmendim përfitimet dhe dëmin e kafe i çastit, vlen të përmendet se këto prona e produkteve natyrore nuk janë shumë të ndryshme nga homologët e tyre në shqyrtim këtu ... Kjo pije instant mbart një rrezik shtesë për shëndetin tuaj. Fakti që, megjithë sigurimet e reklamave qind për qind naturalness pije të tretshme ajo hyn në përbërjen e shumë ngjyra dhe shije! Në fakt, ajo përmban më pak se 1/6 e fasule e kafe, pjesa tjetër - është mbi aditivët emrin dhe preservatives. Shkencërisht është fakt i provuar se preservatives kafe i çastit të ndikojë negativisht metabolizmin, duke shkaktuar shfaqjen e celulitit.

Prandaj, rregullisht sipping "Coffey" të hequr qafe celulitin nëpërmjet dietë apo workouts rraskapitës ju kurrë nuk do të ketë sukses! Definitely ajo është e dëmshme për njerëzit me sëmundje të mëlçisë ose stomak. Që nga substancat e përfshira në të, duke siguruar një ngacmues të fuqishme për mukozën. Si rezultat, ai provokon shfaqjen e gastritit ose sëmundjes peptike ulçerë, dhe nganjëherë të dyja në të njëjtën kohë. Impressive?! Këtu kemi ekzaminuar dëmin e kafe! Pra Mbyllur