Çikore Instant kafe - karakteristika të bukur pije dëm


Phytotherapy - dega më e vjetër e mjekësisë. Unë mendoj se nuk ka njeri në botë kurrë nuk të interesuar në pronat shëruese e bimëve e lule, rrënjë, fruta dhe manaferrat. Kjo nuk është për t'u habitur, sepse shumë bimë medicinale të përballuar me sëmundje, për të cilën mjekësia konvencionale është e pafuqishme. Vetëm duhet të dini se kur ata mund të përdoret, dhe kur jo, dhe sa për të marrë. Ky artikull merret me çikore. Ne shqyrtojmë çfarë përbën neskafe dhe çikore, tipare të mira, dëmtimit të pijeve shëndetësore. Kjo është një material unik të para që përmban shumë vitamina, ushqyesve që kanë jo vetëm pronat kurative, por edhe parandalimin.

Prodhimi i çikore tretshme kohët e fundit kushtuar më shumë vëmendje për shkak të rritjes së kërkesës për të. Gjatë prodhimit të tij janë aplikuar teknologji të reja, duke ruajtur të gjitha pronat e dobishme për shëndetin e njeriut. Si të dobishme çikore shpjegueshëm? Lëndëve të para të përdorura rrënjët e çikores. Ata kanë një përmbajtje të lartë të carotene (provitamin A), vitamina B, acid Askorbik, makro dhe mikro elementet (kalium, kalcium, hekur ...), fibrave vegjetale, rreshire, pektin, taninet dhe acide organike. Komponenti më i çmuar i inulin çikore është një substancë që përmirëson stomak, mëlçisë, zorrëve, metabolizmi, ul sheqerit në gjak.


Është tendencë shumë e dobishme në kapsllëk, jo një dietë të ekuilibruar. Glycosides intibin zgjeruar capillaries të vogla ndikon në qendror sistemit qetësues nervor, ul normën e zemrës. Rrënjët e çikore, për shkak të përbërjes së tyre, me disa prona të tjera të dobishme: antimicrobial, astringent, anti-inflamator. Avantazh mbi kafe konvencionale, e cila i jep çikore e çastit, pronat e pije - janë të dukshme. Fakti se ai ka çdo gjë tjetër nuk përmban preservatives. Kjo është shumë e rëndësishme. Get ajo ndjek. Root bimët pjekur larë, të thata, i pjekur dhe pastaj grimcuar.

Pluhur rezultuar shpejt thith lagështi nga ajri përreth. Prandaj, industria është e mbushur në pako të vulosura ku ajo mund të ruhen për 1 vit. Me qëllim të trajtimit pluhur pasuruar ekstrakt të kamomil, xhensen. Në pije e përfunduar mund të shtoni mjaltë, krem, sheqer në shije. Çikore Instant kafe apo kafeinë? Çdo njeri duhet të zgjedhin vetë. Në botë ka shumë njerëz që nuk mund të bëjë pa kafeinë, pavarësisht nga fakti se ajo është krejtësisht i vetëdijshëm për dëmin. Era e filxhan mëngjes e kafe .... Kjo është awesome! Por aty vjen një ditë kur ju keni për të vënë peshë në shëndetin tuaj apo kënaqësi e çastit.

Si të rritet nga i kafe se sa për të zëvendësuar atë? Ideal - çikore shpjegueshëm. Pronat e dobishme të rivendosur shëndetin kafe pije lover, ai gradualisht tërhiqet nga varësia kafeinë. Por guxoj kjo nuk mund të jetë mbi të gjitha. Fakti shijen e saj specifik, duhet gradualisht të mësohen me të dhe vetëm të pranojë dhe të mos harroni se kjo fabrikë nuk mund të trajtojnë vetëm, por edhe të parandalojë zhvillimin e shumë sëmundjeve. Kjo është e dobishme çikore i menjëhershëm, pronat e dobishme e pije? • Para së gjithash, këta janë njerëz që kanë contraindications mjekësore për përdorimin e çaj, kafe, sëmundje të zemrës, tension të lartë të gjakut; • pagjumesi dhe sëmundje të sistemit nervor qendror; • sëmundjet e traktit digjestiv e florës normale të zorrëve, të përmirësojë oreksin, fshikëz vrer; • sëmundje të veshkave, shpretkë; • seborrhea me vaj; • diabet; • për forcimin e përgjithshëm të trupit; Është e rëndësishme që pi nga kjo fabrikë mund të jetë i dehur nga gratë shtatzëna, sidomos jo abuzuar ato ose ju mund të dëmtojë fëmijën tuaj! %

Për të 3Cb sëmurë neskafe çikore? Kjo nuk do të kishte kërkuar të dini, por është e contraindications shpjegueshëm Çikore ... Për shembull, ajo është e kundërindikuar absolutisht në njerëz me venat me variçe. Hemorroide, gastrit, ulcerat dhe erozioni të traktit digjestiv në akute - dhe jo gjendjen më të mirë në të cilën ajo është e nevojshme. Nëse ka dëme serioze në sistemin nervor, ajo gjithashtu duhet të përdoren me kujdes. Paund shtesë - gjithashtu përfshin një çikore contraindication çastit. Fakti që ajo në masë të madhe rrit oreksin, dhe në këtë mënyrë do të provokojë ju të fitojë paund shtesë.

Pronat e dobishme e kësaj mrekullie të pirë e qartë, por ju duhet të mbani mend atë dëm. Kjo përgjigje pa mëdyshje pozitive nëse çikore e dobishme apo jo i tretshëm i pamundur - kjo është si askujt ... Pra, para se ju përdorni të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj. Dhe pjesa tjetër - që është e deri tek ju! E dashura