Pronat medicinale rozmarinë, përfitimet


Në Evropën Jugore dhe Mesdheut shkurre me gjelbërim të përjetshëm gjetur - rozmarinë. "Vesë Detare" - përkthim i emrit të tij. Kjo kaçubë nezateyliv ka qenë prej kohësh konsiderohet si një simbol i dashurisë, pasurisë, besnikëria dhe prosperitet. Ordinancat në një kohë konsiderohej kurorë stoli kreu i rozmarinë. Ka një rozmarinë i madh erëz. Gourmets nuk e shpërfillin këtë erëza. Ajo stimulon oreksin dhe përmirëson tretjen. Në kuzhinë kjo erëza e mrekullueshme është e përkryer për enët me çdo mish, patate dhe salcë. Për shembull, shumë kalori, kalori të ulët dhe pjatë e bukur është zier patatet, të skuqura në vaj perimesh, spërkatën me rozmarinë.

Gjellë Recommended dekoroj bizele jeshile dhe kopër copëtuar. Ka edhe pije mjaft popullor me rozmarinë, të tilla si çaj, verë dhe raki. Përveç kësaj, rozmarinë është një veprim bimë medicinale gjerë. Këtu ka një vështrim nga afër se pse është rozmarinë barishte, pronat medicinale, përdorimi i saj për shëndetin. Rozmari - një kaçubë që mund të shtrihet deri në dy metra në gjatësi. Gjethet gri-jeshile ngjajnë hala dhe lule blu me një parfum me erë të mrekullueshme. Përfitimet e rozmarinë shpjegon përbërjen e pasur kimike të bimëve. Ai përmban hekur, kalium, magnez, fosfor dhe zink madje.


Një nga vetitë më të shquar të rozmarinë është aftësia e tij për të forcuar sistemin imunitar. Rozmari është një mjet i shkëlqyer që ka një efekt tonik në sistemin e qarkullimit të gjakut të trupit të njeriut. Ai - një antioxidant i madh. Bath me rozmarinë rrit qarkullimin e gjakut, aktivizon ekuilibrin e ujit në trup, ndihmon për të hequr toksinave. Vetëm banja të tilla të mos marrë në kohën e gjumit, sepse atëherë ajo do të jetë e vështirë të bie në gjumë. Sëmundjet e frymëmarrjes përdoret infuzion i rozmarinë. Për ta bërë atë për të derdh një lugë gjelle e gjethet e bimëve në dy gota me ujë të valë, kullimin dhe mbështetur 02:00.

Për trajtimin e semundjeve respiratore infusion duhet të gjysmës një kupe tre herë në ditë për tre javë. Në proceset inflamatore në nasopharynx rekomanduar lëng për gargarë infuzion dy apo tre herë në ditë. Kur dhimbjet nevralgjike, përdhes, pezmatim nervi rekomanduar fërkim vaj të parfumuar mbi njollat ​​e lënduar me rozmarinë. Vaji infuzion i bazuar ka një efekt të madh në shërimin plagë, me vlon, dhe sëmundje të tjera të lëkurës. Komponenti më i dobishëm i naftës rozmarinë thelbësore është. Ajo stimulon sistemin nervor, përmirëson kujtesën, përqendrohet, ndihmon me humbje të pjesshme të erë, të parit dhe të fjalës.

Vaj rozmarinë është e rekomanduar për stresin dhe ndjenjat, me marramendje, dhimbje reumatike. Gjithashtu, bimë ka bën të dalë djersë, diuretik, choleretic, pronat analgjezik. Kjo, siç e dini, jo të gjitha pronat medicinale e rozmarinë përdorur në mjekësinë popullore. Megjithatë, pavarësisht nga të paturit e pronave të dobishme të rozmarinë, ajo është e kundërindikuar në gratë shtatzëna, fëmijët e vegjël, njerëzit me epilepsi, hipertension, dhe komponentëve tepër i ndjeshëm në përbërjen e tij kimike. Prandaj, si një ilaç, ajo është më mirë për të përdorur vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj. Alexander,