Acarim i lëkurës së trupit të një fëmije, trajtim


Menjëherë pas lindjes së secilit lëkurën e fëmijës është shumë delikat. Dhe sigurisht, ajo kërkon kujdes shumë të kujdesshëm dhe vëmendjen e vazhdueshme të prindërve. Për të ruajtur gjendjen e saj normale gjithmonë duhet të kryejë procedurat e duhura të higjienës dhe të monitoruar cilësinë e rrobave për fëmijë dhe të higjienës produkteve - pelena. Ndonjëherë lëkura e fëmiut i hollë-së mund të duket e kuqe apo njolla. Gjetja e tyre, prindërit duhet të konsultoheni me një mjek për diagnozën e mëtejshëm dhe për të marrë rekomandimet e duhura të trajtimit. Siç ju e kuptoni, i dashur lexues e faqes, sot unë dua të ju tregojë për atë që ndodh acarim në lëkurë të trupit të një fëmije, trajtimi duhet të përdoret nga ju në të njëjtën kohë.

Ka disa lloje të irritations lëkurës te fëmijët. Numëroj dhe tregoni atyre se çfarë të bëjnë. Nëse një fëmijë ka lëkurë të zbehtë, atëherë ajo mund të shfaqet njolla blu dhe pika. Ky fenomen quhet cianozë dhe shkon mirë pa trajtim.
Një problem tjetër që shpesh prindërit ballafaqohen është i nxituar pelenë. Shpesh ato shfaqen në mollaqe gjatë ndryshimeve pelenë. Skuqje pelenë përfaqësojnë zona me lëkurë të kuqe të ndritshme trashë dhe pimples të vogla. Nëse nuk trajtohet - ata bëhen erozioni i përflakur. Acarim i zakonshëm shfaqet në pothuajse të gjithë fëmijët. Kjo kontribuon në lëkurë të hollë të fëmijës, dhe kontakti i saj të vazhdueshëm me lagështi - pelena lagësht apo pelena pastaj.


Kur lezione të vogla sipërfaqësore dhe kujdesi i duhur - të lëkurës shëron shpejt. Por në qoftë se ajo është e qëndrueshme, zhvillohet, dhe nuk e kishte vënë re, është e nevojshme të merren masa të veçanta për trajtimin e tij. A nuk e di se si të trajtojnë acarim të lëkurës? Për të hequr qafe pëlhurë me lajle nxito ju do të duhet këmbëngulje dhe këmbëngulje. Para së gjithash, të heqë dorë pelena të shumta. Pelena e disponueshme shpesh ndryshojnë pas çdo ushqimi. Fëmija Pidmyv ose duke notuar tij, të larë të gjitha folds e lëkurës e detergjenteve të mbetura, sepse ata mund të shkaktojnë dëme dhe për të fituar depërtimit madje edhe më të thellë nga ndonjë infeksion.

Tots sapun më i mirë i veçantë fëmija për të larë. Për trajtimin skuqje pelenë, mjekët rekomandojnë barna të ndryshme, por mos përdorni ato vetëm pa qëllim. Është trajtim i dobishëm dhe i efektshëm i acarim të lëkurës në këtë rast - banja ajri. Teach fëmijën tuaj të zhveshur çdo ditë për një periudhë të shkurtër kohe. Së pari, të mbuluar këmbët dhe pokryvaltsem gjoks apo pelenë. Sigurohuni që dhoma ishte mjaft e ngrohtë dhe nuk kishte asnjë draft. Intervale pranimit banjot e Përkohshme e ajrit mund dhe duhet të rritet gradualisht. Nëse skuqje pelenë apo acarim vazhdimisht fanitet fëmijën tuaj - të përdorin metoda të ndryshme për t'u marrë me ta.

Provoni ndryshimin markë e kozmetikës për pelena blerë një tjetër lloj. Rrobat e fëmijëve Proprasovuyte të pas larjes në të dy anët dhe të përdorni një krem ​​ose pluhur për të zbutur lëkurën. Pas konsultimit me një pediatër për të diskutuar mundësinë e përdorimit të tabaka me shtimin e barishte. Themeluar mirë dhe kamomil tufë. Një tjetër lloj i stimulimit është shfaqja e spoteve të vogla të kuqe në fytyrë. Kjo i nxituar shpesh shfaqet në fëmijët e vegjël dhe së shpejti ajo nuk është lënë ndonjë gjurmë. Ointments dhe krem ​​nuk do të ndikojë në shpejtësinë e zhdukjes së saj. Nëse fëmija juaj është vazhdimisht djersitje për shkak të klimës së nxehtë dhe të sezonit apo faktorë të tjerë negative - trupi i tij mund të duket skuqje të lëkurës.

Ata janë të vendosur kryesisht mbi supet dhe gjoks. Ky acarim i lëkurës quhet pitnitsoyu djerse. Disa pimples janë si blisters dhe podsyhaya - në koren e drurit. Por miliaria parandalohet shumë lehtë. Një duhet vetëm të shmangur mbinxehje fëmijën. Është e rëndësishme për të monitoruar rregullisht pastërtinë e lëkurës së tij dhe rroba. Kjo e fundit duhet të jetë bërë nga materiale natyrore, thithin djersën. E pra, dhe nëse "miliaria" ishte mbi fëmijën, ju duhet të dini se si për të hequr acarim të lëkurës. Pra, për trajtimin e miliaria në fëmijë të vegjël është e rekomanduar për të përdorur zgjidhje të zakonshme të sode buke.

Shpërndajë një lugë gjelle e tij në një gotë me ujë të ngrohtë dhe fshij zonën e prekur me një shtupë pambuku. Soda ka veprim të shkëlqyer të thata. A nuk do të tepërta dhe të vazhdueshme larje dhe ajrit banjot. Një tjetër faktor që e shqetësuar prindërit janë ngjyrë kafe në kokë. Ata kanë një goxha e keqe në kërkim por jo të rrezikshme dhe nuk kërkon vëmendje të veçantë. Pediatër më parë rekomandojmë krehër tyre duke përdorur wetting vaj perimesh të ngrohtë, por tani ato kryesisht pajtohen për pikëpamja që otmoknut kore gjatë banje veten dhe zhduken pas disa kohe. Kujdesi për lëkurën fëmijëve është mjaft e thjeshtë dhe nuk kërkon ndonjë kohë, por ajo duhet t'i kushtohet vëmendje në kohë të duhur.

Dhe akoma - paraqitja e ndonjë skuqje të lëkurës dhe irritations mirë të mos vuajë në dyshim, të konsultohet me një pediatër. Catherine


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!