Menu e veçantë ushqim për ditë, javë


Për të ndarë të energjisë (PR) është bërë i ngushtë në jetën tuaj, ne rekomandojmë një plan për të bërë pajtueshmërinë e përditshëm të produkteve dhe rrinë në të. Këtu është një shembull se si ju mund të përdorni ushqim të veçantë - menu për ditë. 08:00 mëngjes - një gotë e ujë mineral mineralized farmaci 08:05 Mëngjesi Ju mund të zgjidhni mes një meny të pasur me karbohidrate apo proteina apo rënie fruta. Menu e pasur me karbohidrate, 1 fetë e bukës ose 1 simite tërë gruri me miell crispy ose më shumë bukë; përhapur me gjalpë ose përhapje, e vënë në krye ose të përhapet si vijon: 30 g tymosur salcice ose djathë nyzkozhyrnoy 30 g ose 50 g djathë ose dy teaspoons e mjaltë.

Në vend të kësaj, ju mund të bëni një grumbull i granola drithëra me qumësht ose drithëra. Menu e pasur me proteina: 2 vezë (vezë të skuqura, vezë të fërguara apo të skuqur, apo vezë të ziera.) Futje Javor e vezëve - 3 copë. Përveç kësaj, ju mund të hani sa më poshtë: domate, tranguj, pod piper zile, radishes dhe perime të tjera neutrale. Qull është pra e pamundur. Menu fruta. Fruta të freskëta sezonale në ndonjë numër (me përjashtim të banane, fiq dhe datat). 09:00: ujë mineral pa gaz në një gotë ose fruta ose çaj jeshil. 10:00: ujë mineral pa gaz në një gotë ose fruta ose çaj jeshil. Nëse nuk heq dorë çaj të zi ose kafe, të jetë i sigurt për të holluar krem ​​e tyre dhe të ëmbël me mjaltë.


Mëngjes II (në rreth 10,30 h) 200 g fruta të freskëta sezonale (përveç banane, fiq ose data) ose 250 ml qumësht ose 250 gram kos, gjizë, kos apo dhallë, ose 100 g manave të freskëta me 150 ml qumësht Në 00:00 mesditë: ujë mineral pa gaz në një gotë ose fruta ose çaj jeshil. Në 12,30 - Darka: zgjedhje përsëri midis proteinave dhe karbohidrateve menu. Menu Proteina: 100-150 gram mish ose 200 g peshk ose 2 vezë, ose 60-80 g të ulët-yndyrë djathë ose 80 g salcice nxehtë.
Garniturë: 400g perime neutrale dhe sallatë. Menu karbohidrate: drithëra 50g (të papërpunuara) ose 60 g oriz (të papërpunuara) ose 60 g makarona gatuar në asnjë mënyrë, ose 100 gram bukë me miell gruri tërë ose 200 g patate.

Përveç kësaj, 400 g perime neutrale dhe sallatë. Një menu e pasur me proteina dhe karbohidratet, ju mund të shtoni gjalpë, përhapet, margarinë, vaj vegjetal ose krem. Çdo vakt mund të shtoni 60 gram të çdo produkte të tjera neutrale. Gjatë drekës apo pije të lëngshme. Nëse ju dëshironi, atëherë pini një gllënjkë. 14,00 ujë mineral pa gaz në një gotë ose fruta ose çaj jeshil. 15,00 ujë me gaz mineral në një gotë ose fruta ose çaj jeshil. 17,00 ujë me gaz mineral në një gotë ose fruta ose çaj jeshil. 17,30 Mesdita. 1 banane ose 1 shërbejnë me drithëra pa sheqer ose 1 copë tortë, biskota ose 2-3, ose 1 crispbread me mjaltë dhe 2 lugë djathë me një lugë mjaltë ose misri thekon me mjaltë ose 200 gram të produkteve të qumështit.

Ju nuk mund të pini qumësht të freskët - në pasdite ajo është zhytur keq nga trupi. 18 orë - E ujit mineral pa gaz në një gotë ose fruta ose çaj jeshil. 18,30 - darkë. Në mbrëmje ju mund të zgjidhni një nga menutë e pasur me karbohidrate (natën është më e mirë për të përdorur proteina dhe fruta herë pas here). 50 g ose 60 g oriz kokërr ose makarona 60 g (të papërpunuara) ose 100 gram bukë ose 200 gram patate. Përveç kësaj hani 400 gram perime dhe sallatë, ose 50 gram çdo produktet neutrale, shtoni gjalpë, margarinë, vaj vegjetal, salcë kosi, krem. Kjo është ajo që, sipas mendimit tim, të jetë menu shembullor në vakte të veçanta në ditë.

Duke paraqitur veten se si për të ngrënë, bazuar në shembull, ju mund të zhvillojnë një menu për javën në furnizimin me energji të veçantë. Dhe tani disa këshilla se PR Ushqim i veçantë në punë Nëse ju punoni përmes vështirësive me oraret e pajtueshmërisë, disa ndjekin udhëzimet tona të rekomanduara. Për ata që janë në një nxitim në mëngjes është e rekomanduar për të ngrënë vetëm fruta para mesditës. Hani fruta në pjesë të vogla në intervale në 01:00 të mbajë një konstante nivelin e sheqerit në gjak. Pas 2:00 pas mëngjes rostiçeri është i nevojshëm për të rritur metabolizmin. Mos e humbisni darkë. Nëse ju absolutisht kurrë si të sjellë një paketë drekë djathë djathë kifle, një kastravec apo tre domate të madhe.

Ju mund të përgatisë një pjesë të dyfishtë të darkë dhe merr me vete ditën tjetër, si drekë. Restorant ushqim i veçantë Food - një gëzim i jetës se askush nuk duhet të marrim. Enët e shijshme kuzhinier në një restorant profesional zgjojë shqisat tona, kështu që ata duhet të gëzojnë periodikisht. A nuk e mbush gojën para se të hahet një copë bukë të bardhë, ose ju do të jetë i kënaqur para se të afrohet ushqim të shijshëm. Filloni një sallatë restorant shërbejnë. Nëse ju vendosni për të porositur menu karbohidrate, pyesni menu vegjetarian. Nëse për një mish ose peshk si një garniturë të zgjidhni perime të freskëta ose sallatë në vend të oriz, patate apo makarona.

Ushqim i veçantë në pushime Kur planifikoni një pushim, mos zgjidhni "all inclusive", si menu e saj shtypin lirinë tuaj. Më mirë gjysmë libër bordit: Bed & Breakfast. Pas mëngjes ju mund të bëni një menu për shijen tuaj, sipas parimeve furnizimin me energji të veçantë, përveç më shumë gjasa për të shijuar kuzhinën. Në vendet tropikale për drekë shpesh fruta dhe perime të mjaftueshme. Në festë është veçanërisht e rëndësishme që të pini mjaft ende ujë gjatë ditës. Enët kryesore të hani gjatë natës dhe gjithmonë të fillojë me një pjesë të madhe të sallatë. Fillimisht i plotë do të hani mish ose peshk ngadalë, përtypet me kujdes.

Në përfundim, shpreh shpresën se ky shembull do t'ju ndihmojë të shpejt të shkojë në ushqim të veçantë. Olga, www. rasteniya-lecarstvennie.ru