Pityriasis Rhodiola - trajtim kombëtar, mjetet juridike popullore


Zoster Pink herpes ose dërdëllitje është një sëmundje e lëkurës që shkaktohet nga virusi herpes ndoshta lloji 7. Një rol është gjithashtu ndoshta luajtur një reaksion alergjik. Faktori kryesor për probabilitetin e kontraktimit - një rënie në sistemin mbrojtës imunitar. Përveç kësaj, të kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjes: • hipotermi; • Përdorimi sende shtëpiake të zakonshme (kombinezon, peshqir, linens). Kështu, një person i drejtpërdrejt dhe vazhdimisht në kontakt me pacientin nuk mund të infektohen, dhe njerëz të rastit me ulur imunitetin e sëmurë. Në mënyrë tipike, rozë privojnë fëmijët e sëmurë dhe të rinjtë në vjeshtë dhe pranverë.

. Së pari, ka një vend në lëkurë e rrumbullakët, rozë, që variojnë në madhësi nga dy në pesë inç Pastaj numri i spoteve rrit, dhe ata mund të jenë të ngjyrave të ndryshme: rozë, të verdhë, të kuqe. Emri origjinal i kuq kore ngjyrë siguruar. Karakterizohet nga një rritje graduale në madhësinë e spote, pamja e flaking zonat në qendër, i shoqëruar nga kruhet lëkurës. Zakonisht ata janë të vendosura në gjoks, abdomen, ijë, qafën, supet, hips. Pas 2-3 javësh njollat ​​zhduken, duke lënë pas fushat e lëkurë. Në disa raste, sëmundja mund të fillojë akute me ethe, nyjet limfatike fryrë.


Sigurisht, në rast të sëmundjes duhet të konsultoheni me një mjek, dermatolog për diagnozë të saktë, si skuqje të lëkurës me njolla mund të shoqërohet nga një sëmundje shumë më serioze. Nëse zoster rozë, trajtim zakonisht ka disa veçantë është e nevojshme. Trajtimi ka për qëllim parandalimin e komplikimeve : • Dietë Hypoallergenic - nga ushqimi për një periudhë prej sëmundje përjashtohen çokollatë, frutave agrume, arra, mjaltë, vezë, peshk, kafe, alkool, verë e kuqe dhe alergeneve të tjera; • Antihistamines - Tsetryn, suprastin, tavegil, Claritin, dhe të tjerët; • Fizioterapia; • Periudha e sëmundjes është i kufizuar për të larë me sapun nuk mund të jetë i ndotur krehje elemente; • Rekomandohet që të mos veshin rroba të bëra nga materiale sintetike dhe leshit; • Preferojnë birësimit shpirtin në vend se banjot.

Pityriasis Rhodiola - trajtim kombëtar, mjetet juridike popullore: * Lyej lëkurën e prekur 3-4 herë në uthull molle ditë; * Përhapjen lakër lë salcë kosi dhe të aplikojnë për vendet e prekura të mbajë deri të thatë; Ndonjëherë duke përdorur gjalpë; * Mund të përdoret për lyerjen e vajra të ndryshme, pjeshke, buckthorn det, rose e egër, Wort Shën Gjonit; Një tjetër alternativë është që të supë panxhar; Gjithashtu nganjëherë përdorin recetë e mëposhtme: Merrni 10 gram lule Calendula thata bluaj në pluhur dhe përzihen me 50 gram vazelinë. Procesi i prekur lëkurën 2-3 herë në ditë; Ndonjëherë ju mund të përdorni lëng celandine ose tretësirë.

Në përfundim, duke gjetur se në zoster tij rozë, të fillojë duke përdorur mjetet juridike popullore pas konsultimit me mjekun. Mos vetë-mjekoj, pasi kjo mund të çojë në ekzemë! Asnjë metodë e trajtimit pityriasis Rosea ju lejon të shkurtojë periudhën e sëmundjes ose për të parandaluar numrin e artikujve që kanë mbledhur, megjithatë, për të lehtësuar pacienti duhet të përdorin rekomandimet që do t'ju japë një mjek. Me qëllim të përforcimit të zahartovuytesya imunitar sistemit, më shumë shëtitje në ajër të pastër, të bëjë ushtrime, sigurohuni që ushqimi juaj ka qenë gjithmonë fruta të mjaftueshme dhe perimet, të cilat janë një burim i madh i vitaminave dhe mineraleve.

Duke ndjekur këto rregulla të thjeshta, me mençuri duke përdorur mjetet juridike popullore, ju do të forcojë sistemin imunitar, i cili do të reduktojë mundësinë e kontraktimit të një sëmundje të tilla si kore rozë. Helen,