Onions - prona të dobishme


Unë mendoj se nuk ka njeri që nuk e di se çfarë onions. A është perimeve më të zakonshme që ne i përdorim për gatim pothuajse çdo lloj ushqimi. Edhe në ditët e Hipokratit qepë dinte ilaç si të mirë kundër sëmundjeve të ndryshme.
I parë pronat e dobishme e qepë mësuar banorët e Azisë Qendrore, si ajo është hera e parë ngriti produktin. Me kalimin e kohës, ajo është përhapur në të gjithë botën. Më shumë mbi historinë ne e dimë se në Romë duke u përpjekur të jenë të luftëtarëve ishin të fortë dhe trima. Për ta bërë këtë, dietë duhet të paraqesë onions ushtarake. Më vonë, qepë, pronat e perimeve të dobishme janë përdorur si një trajtim për sëmundje të tilla si përdhes, reumatizma dhe obeziteti.

Lëng i tij propysuvavsya në sëmundjet pectoris, gjithashtu për trajtimin e plagëve të ndryshme dhe ulcerat. Mbivlerësim të mirën e të gjithë qepëve pamundur. Produkt është konsideruar dhe konsiderohet një nga produktet më të dobishme dhe të nevojshme në dietën e njeriut. Përdorimi i tij ndihmon për të kuruar shumë sëmundje, siguron energji dhe forcë. Shumë janë duke u përpjekur për të përdorur është tani një perime për shkak të aromës së saj dhe shije. Asnjë mënyrë për të bërë këtë nuk është e nevojshme. Pas qepë dhënë trupit tuaj ushqyesve ata që janë numra të tilla nuk janë në çdo produkt tjetër. Kush do të kishte menduar se një qepë i thjeshtë përmban shumë më shumë vitaminë C se çdo limon marra apo portokall?


Për shkak të sasive të mëdha të vitaminës C në produkt, trupi, gjithmonë të marrë një hark, është rritur dhe forcuar imunitetin. Ftohjet dhe infeksionet për këtë organizëm nuk është e tmerrshme. Nëse ju keni një të ftohtë, hark do të ju ndihmojë të hequr qafe të sëmundjes. Elementet kalium, kalcium, mangan, magnez, hekur, sulfur, fluorit, fosfor ... gjurmë të tjera që përbëjnë onions mund të transferohen pa fund. Përveç kësaj, perime është e pasur me vajra të ndryshme esenciale dhe flavonoids. Përdorimi i harkun ndihmon në zvogëlimin dhe normalizuar nivelin e sheqerit dhe kolesterolit, të normalizuar presionin e gjakut, të zvogëlojë rrezikun e arteriosklerozës dhe formimin trombo, të sjellë toksina të dëmshme dhe metalet e rënda.

Duhet të theksohet se pronat e mësipërme dobishme e qepë është më e theksuar, janë përdorur në formën e saj të freskët. Prandaj, salads perime, enët e mishit dhe peshkut dy herë dobishme në qoftë se ka një lloj qepë të freskëta. Healers tradicionale dhe përkrahësit tradicionalë të mjekësisë janë të njohur mirë TEAS ndryshme, tinktura nga hark për të ndihmuar në rivendosjen e sistemeve të ndryshme të trupit të njeriut: e qarkullimit të gjakut, kardiovaskulare, ushqyese, nervor, etj Njerëzit të cilët kanë në dietën e tyre është tani një perime, më pak të prirur për sëmundje të kancerit dhe të prostatës.

Onions në kombinim me produktet e tjera është një ilaç i madh i Sëmundjet e ndryshme. Për shembull, kur një të ftohtë dhe të ftohtë, të dobishme për instalacioni në lëng hundë qepë me mjaltë, janë të edukuar në një sasi të vogël me ujë të valë. Edhe në kohët e lashta lëng qepë përdoret si një antidot i shkëlqyer për pickimin e insekteve. Pustules Skin, dhimbje reumatike dhe ënjtje gjithashtu mund të hiqet me një hark të perimeve. Një llambë në ditë për një të rritur është një mënyrë e madhe për të forcuar shëndetin e përgjithshëm. Por ne rekomandojmë që ju të mos konsumojnë më shumë se një bulbs qepë.

Abuzimi i produktit që ju do të më shumë gjasa të marrë iritim në gojë, ezofag dhe stomak. Këtu janë disa shembuj receta popullore , janë të bazuara në pronat e dobishme e qepëve. 1. Nëse ju ulet e . Pritini unaza qepë dhe plotëso atë me ujë të ftohtë zier në një raport prej 1: 4. Lini të mbush një ditë. Rezultuar infuzion pini një gjysmë gotë para çdo vakt 3 herë në ditë. Kjo procedurë për të kryer çdo ditë gjatë javës. 2. Nëse ju keni një sklerozë enëve të gjakut të trurit . Kaloni 1 qepë përmes një mulli mishit.

Rezultuar slurry u përziera tërësisht me mjaltë në një raport 1: 1. Rezultuar cilësi marrë para gjumit dhe pas rr 1. lugë për 2 muaj. 3. Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me hipertension . Merrni predhë 30 arra të papërpunuara dhe derdh shishe gjysmë-litra vodka apo dokrra. Lër të mbush për 2 javë, pastaj tendosje infuzion dhe shtoni në të lëng të marra nga 3 kg qepë të freskëta. Për zgjidhjen shtuar një kile mjaltë të mirë. Me kujdes llokoçis deri sa të qetë. Mjekim pranuar të marrë 1 lugë gjelle 3 herë në ditë, pas çdo vakt. 4.

Nëse keni bronkit . Hekura qepë integruar dhe të përzier me mjaltë në barabartë prop
rtsiyah. Merrni 1 lugë gjelle 4 herë në ditë. 5. Nëse keni grip . Qepë lëng lyej mukozën e hundës dhe thellësisht thith avujt. Kjo procedurë shpenzojë 2-3 minuta 3-4 herë në ditë. Në fazën fillestare të sëmundjes, kjo procedurë të shpejt dhe lehtë të përballen me këtë sëmundje. 6. Nëse keni krimba . Hidh 1 filxhan ujë të ngrohtë dhe të lënë të mbush llambë në 07:00. Rezultuar infuzion të marrë në një stomak bosh gjysmë gotë 2 herë në ditë. Kursi i trajtimit të kryhet për 3-4 ditë. Është e rëndësishme në këtë metodë të trajtimit të ndjekjes higjienës, veshin të brendshme të shtrënguar që do të ndryshohen çdo ditë, dhe për të drejtuar të veshur me kujdes të zgjidhur hekurin.

Rinat Abdrahimov,