Këngët e Krishtlindjeve ushqim se ata janë të dobishme


Për të krishterët ortodoksë, Advent fillon më 28 nëntor. Vazhdimi postim rreptë saktësisht 40 ditë dhe përfundon me festën e ndritshme e Krishtlindjeve. Për njerëzit të besojnë se agjërimi është pastrim shpirtëror përmes asketizmit. Në të vërtetë, përveç kufizimeve të ushqimit, gjëja më e rëndësishme në këtë kohë - punë në veten tuaj, mendimet e pastra dhe synimet, duke e kthyer te Perëndia, përulësi, pajtimin me botën. Por biseda jonë sot në vend shkon në aspektet shpirtërore të agjërimit, dhe efektin e ushqimit të shpejtë në shëndetin e njeriut. Ne do të flasim për këngët e Krishtlindjeve ngrënies se ata janë të dobishme përshkruajnë. Cilat janë enët përfitimet meatless e Krishtlindjeve?

Sigurisht, të ndjekur ose jo postoni çështje personale. Por sipas nutritionists, përmbajtja nga marrja disa ushqime efekt pozitiv mbi shëndetin, ndihmon për të hequr qafe paund shtesë. Për shembull, në qoftë se ju e përcaktuar për të pastruar trupin e toksinave, të humbasin peshë, përmirësuar formë, të futur dietën tuaj për pajtim. Advent. Për 40 ditë, ju jeni të sigurt për të arritur qëllimin tuaj, edhe në qoftë se postimi juaj nuk do të jetë aq i ashpër sa besimtarët e vërtetë në ortodokse. Gjatë agjëruesit ha një pushim të thjeshtë vakt nga produkteve të rënda. Prandaj, duke përdorur këngët vakt, ne fillojmë të kuptojmë se një mënyrë jetese të shëndetshme duhet jo aq ushqime sa kemi përdorur më parë.


Ky kuptim - një hap i madh në drejtim të shëndetit. Në këtë kohë kemi marrë ushqim vegjetarian, heqin dorë nga pjatat e vështirë gatuar, mish dhe ushqime të tjera të kafshëve. Ky është një parandalim i shkëlqyer i shumë sëmundjeve, sepse imuniteti rivendosur metabolizmin. Përdorni ushqim pa mish Krishtlindjeve ndihmon për të pastruar gjakun e toksinave, heq pllakë në muret e enëve të gjakut. Gjatë Ardhjes ne kujtuar drithëra harruar, gatuaj një shumëllojshmëri të ngrënies - enët amtare ruse, pini shumë vitaminë C lakër turshi, turshi, kërpudha turshi. Hapni komposto korrur dhe dehja.

Në dimër, më kalori patate, panxhar, karrota, rrepkë. Duke janar, dhe më mbajti kungull të freskëta dhe lakër. Në këtë kohë, arra, fasule, bizele dhe soje krejtësisht të zëvendësojë pjatat e mishit të rënda. Pjatë vegjetariane e kërpudhave do të shtojë forcën, të rritur rezistencën ndaj sëmundjeve. Gjithashtu, 2-3 herë në javë ju mund të përballojë për të ngrënë enët e thjeshtë peshku dhe prodhimet e detit që do të japin trupin tuaj me jod. Unë sugjeroj që ju të përgatisë ushqime të shijshme për tryezë Krishtlindjeve ligët. Për Krishtlindje ju postoj mund të jenë të dobishme, këto receta: Këngë patate ëmbëlsira me salcë kërpudha Ju do të duhet: 500 g

patate të papërpunuara, 1/4 c. miell, pak vaj vegjetal, breadcrumbs. Për të përgatitur prevede: një pjesë të vogël të kërpudhave të thata ose 100 g kërpudha të freskëta, 2 qepë qepë.. Përgatitja patate pure, përziejnë atë me miell. Bëni patties vogla, roll në crumbs bukë, të vënë në fletë pjekje greased, vendin në një preheated furrë 180 shkallë.
Piqem 20 minuta. Kërpudha të thata duhet të zhytem në ujë të ftohtë në 02:00. Pastaj gatuaj ato në të njëjtin ujë deri tenderit, imët pres, tendosje supë në një tas të veçantë. Nëse përdorni kërpudha të freskëta, ata gjithashtu vlim dhe tendosje supë me lëng mishi.

Nxehtësia 2 lugë në pan. l. vaj vegjetal, të skuqura atë në 2 tbsp. l. miell kafe e hapur. Pastaj me kujdes pour supë kërpudha, kuzhinier, nxitje për një ngrohje shumë të ulët për 15-20 minuta. Qepë të prera imët tani, skuqura atë veç e veç në vaj vegjetal derisa të artë ngjyrë kafe, të përkthyer në salcë, sezonin me kripë dhe gatuaj një tjetër pesë minuta. Organizoni bërxolla në pllaka, pour salcë shërbejnë. Qull kungull me portokall Për këtë ëmbëlsirë e shijshme të ligët ju do të duhet: 1 kg. kungull i freskët. 5. l. pije menjëherë me shumë oriz, 1 portokalli lëng, pak mjaltë, mbi 0/5 h.

l. kanellë dhe vanilje. Figura zhytem brenda natës paraprakisht. Në mëngjes, të pastër kungull, prerë atë në kube të vogla. Vendoseni në një tenxhere smalt, të mbuluar me ujë të ftohtë (me kungull perde), kuzhinier rreth ngrohjes ulët deri tenderit. Kur perime është e tenderit, për të kujtuar homogjenitetin e saj, shtuar veçori, por nuk llokoçis. Rice duhet të jetë në sipërfaqe. Vazhdo në kuzhinier rreth ngrohjes ulët qull. Lëvozhgë portokalli, prerë atë me një thikë të mprehtë në copa të vogla. Kur oriz është gatuar, shtoni portokalli pan, kuzhinier një tjetër 20 minuta. Pastaj shtoni kanellë, mjaltë për shije, sheqer vanilje. Potomyty qull për një tjetër 5 minuta.

Pastaj vë Skeet salcë ëmbëlsirë dhe për të shërbyer më shumë në tryezë. Kjo vlerë gjellë perimesh shumë në shëndetin e njeriut, në krahasim me desserts zakonshme ëmbël. Ju mund të mendoni për pyetjen se si të dobishme vakt Krishtlindjeve? Dhe këtu është një tjetër argument: Përfitimet e ushqimit është gjithashtu se gjatë shpejt ju merrni përdorur për të thjeshta, ushqime natyrale dhe shëndetësore. Dhe pasi ju të kthehet në "përqafojnë" ushqim të shpejtë, suxhuk tymosur, mish derri, patate të skuqura yndyror. Përveç kësaj, ju merrni përdorur për të vlim, merak, steamed, pjekur në furrë. Mish, ushqime të qumështit do të duket shumë tastier, sepse ata nuk do të shpesh shfaqen në tryezën tonë.

Cheers! Svetlana,