Përfitim qull oriz dhe dëm


Oriz drithëra është kultura më e lashtë që ka veti të veçantë ushqyese dhe të dobishme. Nga lashtësia deri të pranishëm, në vendet lindore të orizit - atribut kryesor dhe të detyrueshme të çdo gjellë dhe çdo vakt. Ai kalori, cila është arsyeja pse banorët e Lindjes ndryshojnë një figurë e madhe dhe jetëgjatësi. Megjithatë, pavarësisht nga kjo, ekspertët në fushën e të ushqyerit nuk ndalet duke diskutuar të mirat dhe dëm të oriz. Disa ekspertë besojnë se oriz është e mirë për trupin e njeriut, të tjerët argumentojnë se ajo mund të ketë një ndikim negativ në shëndetin tonë. Çfarë është e vërteta? Kjo është ajo që ne, së bashku me këtë faqe interneti editorial do të përpiqet për të kuptuar artikullin "Rajs llapa, përfitimit dhe dëm."

Pse buding oriz? Sepse, në vendin tonë, gjellë më popullor është qull oriz. Oriz qull ne e kemi dashur nga fëmijëria. Shumë prej nesh duan atë tani. Përfitimet që jep qull oriz Në oriz, dhe, rrjedhimisht, drithëra e saj përmban një sasi të madhe të nevojshëm për mineralet e trupit të njeriut dhe elementët gjurmë, fosfor, mangan, selen, zink, kalium, hekur, kalcium. Gjithashtu, ajo është e pasur në B vitaminave E, B, PP që mund të takohen pothuajse të gjitha nevojat e trupit të njeriut. Ndoshta Përparësia më e rëndësishme e oriz të zier dhe avantazh është se ajo merr një pozicion drejtues në kuptimin e një karbohidrate komplekse, e cila akumulon në muskuj dhe të sigurojë hov të gjatë të qëndrueshme të personit të energjisë.


Një tjetër karakteristikë e bukur e qull oriz është se duke marrë në trup, ajo është në gjendje për të absorbuar të gjithë të panevojshme dhe të dëmshme për substancën e njeriut që vjen nga tjetri konsumuar në produktet ushqimore. Këto prona absorbues të qull oriz përdoret me sukses për heqjen efikas të toksinave dhe mbeturinave. Kjo është arsyeja pse nutritionists rekomandojmë që të përdorin atë gjatë dieta të ndryshme. Njerëzit të cilët dikur u përpoqën për të zgjidhur problemin e peshë të tepërt janë të vetëdijshëm për dietë oriz. Përveç kësaj, qull oriz që në mënyrë efektive mund të shpëtoj paund shtesë, ajo gjithashtu ka veti të shkëlqyera pastrim.

Pas transferimit trupin e sëmundjeve të ndryshme serioze apo agjërimit të zgjatur, ashensor dhe rivendosjen e oreksit ndihmon qull oriz. Përveç kësaj, nutritionists dhe mjekët rekomandojnë marrjen këtë drithëra qull për normalizimin e gjumit, rritja e të dhënit gji lactating nënat, të eliminuar erë nga goja. Përfitimi i vetëm i qull oriz sjell problemet e dështimit të veshkave dhe oriz kardiovaskulare jo vetëm përmban kripëra të ndryshme, por të përkryer heq ato nga trupi i njeriut. Shpesh, mbështetësit e mjekësisë tradicionale përdoret qull oriz me kontaminimin ndryshme ushqim me cilësi të ulët dhe prania e ngrohjes.


Është për të ardhur keq që një qull potencial oriz Nëse qull oriz i gatuar me drithëra të cilësisë së ulët, ekziston rreziku që ajo mund të shkaktojë dëm në trupin e njeriut. Ku ka tipare të këqija? Shpesh, teknikat e veçanta, të përdorura në prodhimin dhe përpunimin e drithërave, të shkatërruar dhe për të hequr substancave të vlefshme dhe të dobishme që përmbahen në oriz. Për shembull, kjo mund të ndodhë me një pastrim të thellë që është bërë për të rritur jetën shelfin dhe përmirësimin e produktit të tipit mall. Qull me këtë funksion mund të shkaktojë sëmundje të tilla si tensioni i lartë, diabeti, atherosclerosis, formimin e gurit në veshka, gjithashtu mund të ketë probleme me sistemin kardiovaskular.

Çfarë lloje të orizit janë atje? Ka dy lloje të orizit: ngjyrë kafe dhe të bardhë. Më e zakonshme është oriz i bardhë. Ai e kaloi të gjitha fazat e përpunimit. Oriz i bardhë është i ndarë në Rrumbullakët, kokërr të gjatë dhe serednozernyy. Pamja tërheqëse, shije të mirë dhe minimal gatim oriz i bardhë i bërë në mesin e blerësve. Oriz Brown është një produkt që dështoi trajtim. Kështu, ajo ruhet gjatë gjithë cilësinë origjinale dhe pronat e të dobishme. Prandaj, ekspertët në fushën e dietika gjeni oriz ngjyrë kafe shëndetshme se të bardhë. Në lëvore që nuk është e bardhë, por është në dispozicion në oriz ngjyrë kafe, përmban rreth 80% e nevojshëm për të karbohidrateve komplekse të trupit të njeriut, elementet dhe minerale gjurmë.

të përfshira në vitamina oriz ngjyrë kafe të tilla si thiamin dhe vitaminës B, të ndihmuar në ruajtjen e bilancit më efikas të energjisë në trup dhe për të zvogëluar nivelin e kolesterolit në gjak. Oriz Brown është i përshtatshëm për përdorimin e njerëzve që vuajnë nga alergjitë ushqimore. Nuk ka glyutin, kështu që ajo nuk do të shkaktojë një reaksion alergjik. Në mungesë të contraindications dhe konsum të moderuar të orizit të zier, shifër e juaj dhe shëndetësor mbahen në gjendje të shkëlqyer. Pra përfshijnë në dietën tuaj qull me oriz dhe fat të mirë! Dantellë franceze Hanyeva,