Kapsula vaj udhëzime Rybyachyy për përdorim, aplikimit, përfitimet, contraindications, përbërjen, karakteristikë


Vaj Peshku shpesh ne shok me një shije të pakëndshme dhe erë. Të gjithë edhe e dinë se ajo është e dobishme. Sa e rëndësishme është duke marrë vaj peshku në kohën tonë, kapsula me vaj peshku, udhëzimet për përdorim, aplikim, përfitimet, contraindications, përbërjen, pronat atë - çdo gjë në lidhje me të dhe do të flasim më tej në këtë faqe. Aktualisht, ne kemi një mundësi e madhe për të marrë kapsula yndyrë në vend se në formë të lëngshme, ashtu si edhe nënat tona dhe gjyshet. E mbyllur në kapsula xhelatinë, ajo nuk shkakton ndjenjë të pakëndshme të refuzimit. Gjithashtu kapsulë paajër, duke parandaluar procesin e oksidimit.

Vaj peshku është e bardhë, ngjyrë kafe dhe të verdhë. Në mjekësi, përdorni yndyrë të bardhë, më të rafinuar dhe me më pak erë. Pronat farmakologjike, përbërja Struktura është yndyrë: 70% acid oleik, 25% - acidet e tjera palmitik dhe omega-3 dhe disa të rëndësishme polyunsaturated. Sidomos e rëndësishme është prania e acideve yndyrore polyunsaturated nevojshme për secilën prej qelizave tona - domethënë, për të membranave qelizore. Ajo polirnasyschennye acid dhe shtoni një erë e yndyrë. Ata janë përgjegjës për këtë erë të veçantë dhe vaj flaxseed, e cila përdoret në Rusi për shekuj me radhë ... Këto acide mund të zvogëlojë kolesterolit, reduktojnë grumbullimi i trombociteve, përmirësimin rheology gjakut.


Falë tyre, i prodhuar prostaglandins, të cilat kanë efekte anti-inflamatore. Pronat e dobishme e vaj peshku përcakton prania në përbërjen e tij të vitaminave D dhe A. Vitamina D ndihmon në zvogëlimin excitability nervor, tendencë për të konfiskimeve këmbë muskujt, përmirëson depërtimin e kalciumit dhe fosforit në qelizë. Vitamina A është e rëndësishme për rritjen e qelizave dhe riprodhimin e mukozës dhe lëkurës, pigmente vizuale. Me mungesa shtresimit të saj ndodh thonjtë, flokët e thatë dhe lëkurën. Përfitimet e vaj peshku mund të flasim shumë, përkushtimin këtë çështje të veçantë. Udhëzime për përdorimin e kapsula vaj peshku Vaj peshku është konsideruar i sigurt për çdo të rrituri, duke përfshirë gratë shtatzëna dhe pleqsh.

Megjithatë, disa udhëzime nuk janë të rekomanduara për gratë shtatzëna duke marrë atë, kështu që në këto raste duhet të konsultoheni me një mjek. Është e rekomanduar për njerëzit e shëndetshëm të marrë atë në 3 g në ditë. Zakonisht Kapsula 1-2 tre herë në ditë. Nuk ka nevojë për të marrë në një stomak bosh, mundësisht gjatë ose menjëherë pas një vakt. Përdorimi i yndyrë rekomanduar kurse: një muaj të marrjes pushim 2-3-mujore. Sipas disa sëmundjeve rekomanduar një dozë më të lartë. Për shembull, në një nivel të lartë të triglicerideve të ju rekomandojmë të përdorni 4 g vaj peshku në ditë. Në reumatoid artriti - 3, 8 g, dhe sindromën e antitrupave anti-fosfolipid në femra shtatzëna - 5,1 (te parandaluar abort).

Pra, nëse ju ndjeheni mire ose keni një problem shëndetësor, ju duhet të konsultoheni me një mjek i cili do të përcaktojë se çfarë dozë është e nevojshme për ju. Për të moshuarit në përgjithësi favor yndyrë e madhe, ajo që ata thjesht i pazëvendësueshëm, si përmirëson performancën mendore. Shkencëtarët e fundit kërkimore kanë treguar një rol të rëndësishëm në parandalimin e tij e sëmundjes Alzheimer, veçanërisht herët. Është vërtetuar gjithashtu se vaj peshku mund të përmirësojë ndjeshëm efikasitetin e trurit. Pranimi 1kapsuly vaj peshku në ditë është parandalimi më i mirë i çmenduri.
Me efektet positive në inde (aftësia e tij për të rimarrë), vaj peshku emërohet shpesh në trajtimin e tuberkulozit (sidomos kockat dhe mushkëritë), pas shterimit të sëmundjeve, rakit, anemi.

Përveç kësaj, ajo ndihmon për të djegur yndyrë ngopur. Prandaj rekomandohet ndonjëherë për të luftuar peshë të tepërt në ushtrimin e detyrueshëm. Vaj peshku ndihmon ruajtjen e flokëve të shëndetshme për shkak të vitaminës D dhe A. kapsula të yndyrë të përdorura për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare, sepse ajo mund të ulur kolesterolin, për të përmirësuar gjendjen e membranave qelizore dhe rregullimin e metabolizmit lipidet. Shkencëtarët kanë vërtetuar se duke marrë 10 gram vaj peshku në ditë nga 41% zvogëlon numrin e sulmeve të zemrës. Duke marrë një dozë të 2 g në ditë, mund të arrijë reduktim në presion diastolic nga 4,4 mm r.stolbika dhe systolic - 6,5 mm.

Kështu, është tashmë e mundur për të përjashtuar ilaçe. Përdorimi i vajit të peshkut ndihmon në përshpejtimin e shërimin e plagëve, ulcerat dhe lezione të tjera të lëkurës ose mukozës. Të nevojshme atë për ata që vuajnë nga psoriasis. Contraindication Duke marrë kapsula vaj peshku, mos harroni se ka disa contraindications. Për shembull, për njerëzit që janë të ndjeshëm ndaj përbërësve të drogës dhe kanë intolerancës individuale; me koagulimit të reduktuar të gjakut, hemofili, cholecystitis akute dhe pancreatitis; me funksion të dëmtuar tiroide; me dështimin renale kronike. Duke marrë parasysh faktin se ka faktorë të ndryshëm që ndikojnë në marrjen e vaj peshku dhe sasinë e tij, nuk duhet të jetë dembel për të konsultoheni me mjekun për këtë produkt tepër të dobishme solli juve më mirë.

Në përfundim do të doja të ju kujtoj se vaj peshku është në vendin e parë në renditjen e produkteve që parandalojnë plakjen. Në fjalët e profesor i psikologjisë në Universitetin e Kansas Stephen Ilardi, përdorimi i vaj peshku është "një pjesë integrale e të qenit njeri i lumtur." LDSveta,