Kërpudha korrje recetë për dimër


Ndoshta ka disa njerëz të cilët nuk dëshirojnë kërpudha. Me to ju mund të përgatisë një numër të madh të pjatave. E tyre skuqur, i zier, i kripur, turshi, konservuar dhe të thata. Ata nuk janë vetëm e shijshme, duket kërpudha janë shumë të dobishme. Ai përmban vitamina B, vitaminë C, E, acid folik, kalium, kalcium, fosfor, magnez, hekur, kobalt, mangan dhe elemente të tjera gjurmë.
Mushrooms mund të stimuluar sekrecionet e lëngje ndihmon tretjen e ushqimit, duke tejkaluar në këtë mishit enët. Shumë prej tyre janë të ulëta në kalorive. Kërpudha të hahet mund të zvogëlojë nivelet e kolesterolit në gjak. Megjithatë, kërpudha - një produkt që kërkon përpunim të menjëhershme.

Mushroom dhe veten gjithmonë si për të ruajtur të korrat. Sepse nazbyravshy shumë kërpudha në pyje, të kujdeset për të korrave të tyre për dimër. A nuk e di se si? Pastaj ne redaktuar këtë faqe interneti do të ju tregoj recetë për vjeljen e dimrit e kërpudhave, dhe jo një! Mushrooms mund të jenë të thata dhe të përdoren në supave dimrit, borscht, zjarri dhe perime. Recetë tharje kërpudha Para tharje kërpudha janë të renditura, objektivat përzgjidhen, të barabartë në madhësi. Larë ato është e nevojshme. Mushrooms janë të paraqitura në kuvertë, kështu që mes tyre nuk ka pasur një distancë e madhe. Kthejeni furrë dhe ngrohjes atë në 50 gradë dhe vendin e saj në kërpudha. Thuaj kohë tharje i saktë nuk mund të jetë e qartë kur avulluar lëng dhe kërpudha rrinë më gjatë, shtoni temperaturën deri 80 gradë dhe thatë e tyre bëhet mirë.


Kërpudha të gatshme do të japin aromë karakteristike kërpudha të thata. Jap atyre ftohtë dhe të përkthehet në çanta para-përgatitura kanavacë. Mushrooms "ferr dhuratë" Ne kemi nevojë për: ujë nameko-5 kg ​​1 litër, 50 ml uthull-kripë-1/2 lugë sheqer 1/2 tbsp bay leaf, 2-3 copë, allspice 10 copë.. Mushrooms janë të renditura jashtë, hiqni dëmtuar, të larë me ujë të rrjedhshëm. pastaj vlim në ujë të kripur për 30 minuta. Kthehu në kullesë dhe të japin ikjen. Përgatitja marinadë: në ujë duke shtuar tavolinë kripë, sheqer, piper, fletë gji dhe të sjellë një çiban. Së fundi shtoni uthull. Ne përhapur mushrooms në marinadë përgatitur dhe gatuaj ato pas të vluar për 20 minuta.

Të paraqitura në një bankat sterile, të mbuluar me kapak dhe rrotullon. Luteus turshi shtëpi Logging në marrjen e dimrit: Luteus-5 kg ​​Uji - 1 litër e kripë - 2 lugë sheqer - 3 lugë, bay leaf - 2 copë, Karafil - 1 burbuqe, hudhër - 1 karafil, bizele zezë piper. . Shpëlaj mushrooms dhe kuzhinier në minuta vode10 kripura. Ujë drenazhuar, derdh kërpudha me ujë të valë dhe kuzhinier për një tjetër 15 minuta. Marinadë: kombinojnë ujë, kripë, sheqer, piper, gjethe gji, karafil, hudhër, të sjellë një çiban dhe kuzhinier për 5 minuta. Me kërpudha thahet dhe vënien e tyre në një para-përgatitur kavanoza sterile. Mushrooms bankat pour marinadë, të shtoni në çdo kuart 1 tbsp

uthull, të mbuluar me kapak dhe rrotullon. Dërgo ftohet plotësisht dhe dyqan në një vend të freskët. Mushrooms, i konservuar Për korrje kërpudha nevojë: Mushrooms - 5 kg kripë - 2 lugë, piper - 5 copë, Uji - 1 litër acid acetik - 2 lugë. për kuart, fletë gji - 2 copë. Mushrooms bust, të pastër, të larë, nëse i madh, e prenë në 3 pjesë. Dele në tigan, të mbuluar me ujë dhe kuzhinier për gjysmë ore. Pastaj hidhni në një kullesë dhe shpëlarje nën ujë të rrjedhshëm. Shëllirë: në shtesë piper ujë, kripë tavolinë, fletë gji të vluar, të përkthyer kërpudha përgatitur dhe kuzhinier për 15 minuta pas valë.

Dy minuta para përfundimit të gatimit shtoni acid acetik. Organizoni mushrooms në një bankat sterile dhe roll. Pjellem Mushroom Çdo kërpudha, 3 kg karrota, qepë 1.5kg-Domate Paste 1,5 kg 0,5-litër piper perime-1Litre dhe kripë - për shije Mushrooms marrë nga pluhuri, të lajë, të pastër. Boil në ujë të kripur për 20 minuta. U kthye në një kullesë dhe ikjen. Grij dhe shkarkojë anën. Tre karrota në një rende, qepë të prerë në shirita dhe skuq deri gatuar në vaj perimesh. Shtoni paste domate, kripë, piper për shije dhe zierje me kapak në për 10-15 minuta.

Në masë domate-perime nxjerr kërpudha tona, të sjellë një çiban dhe zierje rreth ngrohjes ulët për 1:00. Vazhdimisht trazim dhe shtoni vaj si të nevojshme. Tretem vezë në kavanoza sterile dhe rrotullon. Kërpudha korrje Recipes për dimër ka shumë. Nuk janë vetëm ato receta që mund të aplikohen për çdo lloje të fungjeve, qoftë të bardhë, gjalpë, zheltushky, kërpudha apo edhe të blerë kërpudha gocë deti. Ju bëftë mirë! Yilia,