Farmaci Repeynichek ose repeshok normal


Në atlet lashtë grek i cili fitoi konkursin për të gjithë rivalët e tij, që vjen në shtëpi nëpër vrima të bëra posaçërisht në murin e qytetin e tij. Kjo ceremoni kishte kuptim të thellë simbolike: pse muret mbrojtëse të qytetit, nëse qytetarët e saj janë aq të forta dhe i zgjuar?! Dhe, sigurisht, për të kryesuar fitues veshur një kurorë të bimëve të shenjta. Ndoshta në mesin e tyre ishte repiynychok? Ndoshta grekët e lashtë adhuronin shumë perëndi bimë dhuratë si për pronat medicinale të mahnitshme. Nuk është çudi modest farmaci repiynychok ose repeshok zakonisht, së bashku me ullinj argjendi, konsiderohet një bimë e shenjtë bijë i mençur i Zeusit - Pallas Athene.

Kjo është e njohur si perëndeshë e luftëtarit të drejtë dhe mbrojtës i të gjitha gjallesave. Dhe një nga bimët e saj - domethënë burr farmaci në kohët e lashta ka pasur statusin, pothuajse një kurë! Galen dhe Dioscorides trajtohen me ndihmën e të gjitha sëmundjeve të stomakut, mëlçisë, tëmthit dhe zorrët dhe gjakderdhje, edemë dhe dhimbje në pjesë të ndryshme të trupit. Shkenca moderne ka konfirmuar saktësinë e pjesës së lashtë. Në bar normal Repeshko gjetur taninet hidhura dhe vaj esencial, që do të thotë se ajo është efektive, veçanërisht në sëmundjet gastro-intestinale të shkaktuar nga rrjedhjen e dobët të biliare dhe mbingarkesës së saj (sidomos në cholelithiasis).


"Bari grek hepatike" - i quajtur kështu farmaci repiynychok në popull. Ndoshta në kujtim të karaktereve të këndohen nga Homerit? Shumë shekuj kanë kaluar që nga koha kur Toka ka jetuar këtyre perëndive dhe heronjve - ekspertët herbs, por repiynychok sot është e njëjtë si ajo e pa ato. Direct rrjedh deri në një metër me gjethe të mëdha në fund mund të shihet në livadhe të thata, skajet e pyjeve dhe rrugëve. Prej korrikut deri në gusht në majat e lulëzim lule e tyre të vogla të artë-verdhë. Ishte në këtë kohë dhe të mbledhë bar Repeshko zakonisht. Shije është e hidhur dhe astringent, dhe aroma e saj edhe pse i dobët, por me aromë, e bukur.

Në gusht dhe shtator, fara pjekur, të cilat kanë spikes të vogla për të kapem për veshje dhe të kafshëve njerëzve të flokëve. Pra, ajo bimë të dobishme të shpërndara në terren. Nga rruga, repiynychok i zakonshëm pothuajse kudo - në Evropë, Azi, Amerikën e Veriut dhe e Jugut. Bimët mjekësore repeshok ka një titull interesant se ai i dha Ukrainës - ". Hlekopar" "steamed" ose Nuk kanë përdorur gjatë atë për të avull në tenxhere furrë dhe kana për qumësht. Pas enët ndjeu qumësht bukur dhe kosi i gjatë. Në farmaci repiynychok quajtur sorokaneduzhnikom. Dhe nuk është çudi: zierje i tij i hidhur i bimëve të përdorura për të normalizuar tretje, eliminimin e spazma në cholelithiasis, hepatiti A trajtim për cirozë, reumatizmi, përdhes, sëmundjet e bronke dhe mushkëri; hemorroide, urinim i pavullnetshëm, dhe si një astringent dhe diuretik.

Ajo është themeluar që barishte pengon rritjen e normal Repeshko Staphylococcus aureus, virusit herpes dhe Streptococcus hemolitik. Ky mjet është e rekomanduar për të përmirësuar oreksin, normalizimin e metabolizmit, si dhe një antidot për alkaloide bimore helmim.
Dhe gjatë qenë e njohur se farmaci repiynychok mund të përdoren për shpëlarje me inflamacion në gojë ose fyt. Rastësisht, ajo është e dobishme për ata që kanë të gjatë dhe të vështirë për të shtrihet litarët vokale - mësuesit, folës dhe këngëtarë. Carolina