Fëmija dietë në 1 vit dhe 1,5 vite


Pediatër karakter dhe dietë vjeçar fëmija është i ndarë në dy periudha: nga 1 deri 1.5 vjet 1,5-2 vjet. Në periudhën e parë dietë foshnja dhe dietë nuk pësojnë ndryshime të rëndësishme. Të gjitha ushqimet duhet të jetë gjysmë ose pure, e cila është e nevojshme për të dhënë fëmijën me një lugë. Getting kështu, ushqim, fëmija i parë përpiqet për të përtyp dhe pastaj gëlltitje ajo i lejon atij për të përgatitur për të marrë më shumë gunga e ushqimit të ngurta. Përdorni një biberon gjatë kësaj periudhe duhet me masë. Si fëmija merr përdorur për të dhe pastaj refuzon çdo lloj ushqimi, përveç në të lëngshme.

Përveç kësaj, dietë e fëmijës në 1 vit dhe 1,5 vite, kërkon që ajo ushqyer në orën. Mënyra më e mirë e ditës për një fëmijë është konsideruar të jetë si në vijim: 1) 9,00 - heqjen, tualet mëngjes 2) 9,30-3 mëngjes) 10,30-12,00 - të ecin në rrugë 4) 12,30 - Dreka 5) 13,00-16,00 - naps 6) 16,30 - mesditë 7) shëtitje në mbrëmje në rrugë 19,00 - - 17,30-18,30 Darka 9) 21,00-21,30 - gjumë 10) ushqyerit natën (vetëm 1,5 vjet) Kjo është vetëm një rutinë e përditshme i përafërt për fëmijën tuaj. Nëse fëmija juaj zgjohet herët ose më vonë se 9 të mëngjesit, nuk ka nevojë për të detyruar atë për të zgjoheni në 9.


Ditën e mirë gjumë nuk ka pse të jetë 03:00. Objektivi kryesor i regjimit NPT - të mësohet fëmijën për pajtim, që konsumohet - eci - i zuri gjumi. Marrja fëmija të ndjekë një regjim të caktuar ditor dikur shumë e vështirë, ajo është e mirë për ta bërë këtë gradualisht. Ajo duhet të fillojë me respekt, ndërsa vetëm disa rregullave. Për shembull, nuk e ushqyer fëmijën tuaj para 9. Nëse fëmija juaj është i zgjuar më vonë, ajo duhet të përballojë një interval gjysmë-orësh përpara se të hahet. Inkurajoni fëmijën tuaj që të hani çdo 3-4 orë nëse foshnja është ende i uritur, ata mund të kenë një pickim të frutave apo biskota. Si për të pijshëm, fëmija nuk ka nevojë për të kufizuar këtë, le të pijë sa të doni.

Gjëja më e rëndësishme është respektimin rigoroz të dietës dhe regjim të përditshme në të gjitha! Kjo do të vazhdojë të monitorojë fëmijën më të lehtë dhe sigurisht ndihmon për veten e tij në më shumë të rritur. Nga viti e gjysmë fëmijë i vjetër duhet të marrë ushqimeve të pesë herë në ditë. Kjo është dietë më të mirë mosha e fëmijës. Por nëse fëmija juaj refuzon për të ngrënë të pestën herë, ajo mund të transferohen në mënyrë katër-energjisë, por është e nevojshme për të rënë dakord me mjekun tuaj. Gjëja më e rëndësishme në çdo pushtet modalitet - është aderimi i saj. Për një vakt një fëmijë duhet të hani rreth 250 gram ushqim në ditë e cila është rreth 1200

Në vitin e dytë të produkteve të qumështit të jetës ende luajnë një rol të rëndësishëm në të ushqyerit e foshnjës. . Duke vjet e gjysmë ai duhet të marrë rreth 700 ml qumësht në ditë (kjo është supave me bazë qumështi, drithëra, etj) Një komponent i detyrueshëm duhet të hahet djathi, ajo mund të përdoret në çdo formë - buding, buding, mund të jetë përzier me fruta , jam. Djathi mund të shtohet në makarona, bëni sanduiçe me atë ose t'i japë foshnjës një formë integruar. Vjeçar fëmijë mund të prodhojnë vezë, dhe në gjysmën e parë Rekomando për të dhënë verdhë veze të zier vetëm. Vetëm të verdhë veze mund të shtohet në enët e ndryshme, të përziera me pure perimesh.

Në gjysmën e dytë mund të administrohet me kujdes vezë e proteinave dhe diversifikuar dietë omëletë të thjeshtë. Ata mund të jepet në natyrë ose me ndonjë shtesë, bizele, lulelakër, patate, dhe fëmijët të tjera për tre vjet duhet të jepet jo më shumë se 80 g mish në ditë, dhe ajo duhet të jetë e varieteteve të ulët-yndyrë - mish derri, mish viçi, viçi , pulave. Enët që përmbajnë mish, ne rekomandojmë version i faqes për të siguruar mëngjesin, sepse më gjatë për të tretet mish. Mish ngrënë në mbrëmje excites sistemin nervor dhe e bën të vështirë për të fjetur. Filloni të njohë fëmijën me supave më të mira të mishit, mish, qofte, qofte avull.

Për të mishit më të mirë për të bërë salcë butë, të tilla si miell ka pjekur, e cila holluar lëng mishi dhe krem ​​kalitur, sallatë anë dhe të shërbejë. fëmijët vit e gjysmë herë ose dy herë në javë duhet të japin peshkun. Ajo duhet të japë përparësi për peshk të vogël pa kocka apo fileto. Mjekët janë të këshilluar për të filluar me një zhurmë, si ajo është më e lehtë për të tretet. River ose peshk liqeni fëmijët e metabolizmit duhet të hyjë me kujdes, pasi ajo mund të përkeqësojnë sëmundjen. Peshku mund të shërbyer në