Dietë, fëmijë dietë 1 vit


Shumë njerëz nuk janë të mësuar për të disiplinuar një fëmijë atëherë jeta "pambledhura". Çfarë është shpesh neglizhohet ekzekutojë udhëzimet në punë, gjatë ekzekutimit të tij, i hutuar dhe të humbur idenë kryesore. Pra, nëse ju doni fëmijën tuaj nga fillimet rreshtuan foto e vërtetë të jetës, të gjitha mendimet e evoluar "në raftet", atëherë filloni butësisht mësojmë atij disiplinës nga fëmijëria.
Kjo qasje organizon menduarit e fëmijës dhe i jep atij realizimin e parë në jetë që ushqimi - jo një lojë. Kjo qasje në arsimin e paguar për historinë e njerëzimit. Kjo është arsyeja pse shumë kombe e kanë zgjedhur rrugën e fëmijëve përmes mode.


Ku të fillojë?
Të jetë i sigurt për të lexuar mënyrën shembullore e ditës dhe të hahet moshën e fëmijës 1 vit: 1) 9,00 - të rritet nga gjumi 2) 9,30 - vakt mëngjes, mëngjes 3) 10,30-12,00 - një shëtitje në ajër të pastër 4) 12,30 - Dreka 5) 13,00-16,00 - naps 6) 16,30 - vakt i ndërmjetëm, drekë 7) 17,30-18,30 - shëtitje mbrëmje në rrugë 19,00 - vakt mbrëmje, darkë 9) 21,00 - Foshnja hedhjen në shtrat, figurë 10) 21,30 - gjumë 11) pa kohë - të ushqyerit natën me kërkesën e fëmijës për një gjysmë - dy vjet
Siç mund ta shikoni, në këshillat e mjekëve për fëmijët e vegjël "del" 4 vakte në intervale të 04:00.


Nëse fëmija nganjëherë merr deri më herët, të ushqyer atë mëngjes ende në 09:00. Nëse ai gjithmonë zgjohet në 7, pastaj të rregulluar mëngjes të vetëm në këtë kohë. Nëse fëmija zgjohet pas 09:00, pastaj t'i japë atij 30 minuta pas zgjimit në zgjim të plotë dhe vetëm feed. Nëse ju nuk jeni ushqyer në shtëpi, të marrë atë me disa ushqim dhe të ofrojë fëmijën e saj për orë të tëra. A nuk e kufizojnë atë për të pirë. Le të pijë sa më shumë që ai ka nevojë. Mësohet fëmijën për çfarë për të ngrënë të gjitha ushqimet duhet të ofrohet për gjysmë ore. Nëse ai nuk ka kohë për këtë kohë, ju ende përfundojë vakt e tij.

Me kalimin e kohës, pajtueshmëria me intervale kohore do të prodhojnë një fëmijë refleksin e ushqimit të kushtëzuar tani. Njëjtën dietë të çrregullt të çon në attenuation refleks, dhe prodhimi i lëngut të stomakut është reduktuar, si rezultat, ushqim tretur dobët. Për të thyer refuzimin refleks të kohës të regjimit nuk duhet të kalojë 20 minuta. Në mes të ngrënies, fëmija nuk mund të japë asgjë përveç ujit. Kjo është fruta e papranueshme artificial, lëngje, ëmbëlsira, produkte qumështi, biskota, etj Ata të gjithë të çojë në humbjen e oreksit dhe ushqime jo të dobishme proteinave. Nëse ju vendosni për të ndjekur dikur orarit, por tani gjithmonë të jenë të përpiktë dhe nuk bëni ndonjë përjashtime nga rregulli.

Përjashtimet janë të mundshme vetëm kur sëmundja e foshnjës). Përdoreni këtë qasje dhe së shpejti ju do të vini re se fëmija juaj është bërë shumë më e lehtë për të ushqyer dhe të vënë në gjumë të lehtë. Nëse ne flasim për dietën, në këtë moshë fëmija tashmë e kupton atë që ai dëshiron, kështu nëna ime do të mund të nënkuptonte që produktet si ai më shumë, ai është i uritur apo i kënaqur. Është e lehtë për të kuptuar fëmijën kur ai hap gojën dhe shtrihet në lugë. Për ushqimin që ai pëlqen veçanërisht, ai mund të nxjerr në stilolaps. Nëse fëmija është i hutuar apo refuzojnë, atëherë ai e ka pasur mjaft. Ushqimi që merr duart - kjo është ushqim që i jep atij kënaqësi të madhe.

Ju mund të ndryshojë ushqim në formë të lojës, duke ofruar fëmijë copa të vogla të frutave që mund të jetë në mënyrë të pavarur dip në kos ose drithëra. Kur një fëmijë është vetëm pjesë në gojën e tij, ai zhvillon aftësitë motorike të duarve, e cila është shumë e rëndësishme kur vjen koha për të marrë ushqimin e vet me një lugë dhe të pirë nga një gotë. Me zhvillimin dhe rritjen e foshnjës nevojat për vitamina të ndryshme në rritje. Ushqimet e fëmijëve janë një burim i domosdoshëm i ushqyesve. Për fëmijë nuk është ndalur duke ngrënë drithëra blerë në dyqan (me një shenjë e moshës) që janë mjaft uniforme, ajo mund të ofrojmë një krejtësisht të re, kombinime të ndryshme të produkteve.

Ju mund të shtoni një kos fëmijë rrëmujë apo vetëm të ftojë fëmijën tuaj për të përpiqen për të bela me adaptive kos ose fruta pure kuzhinier për fëmijë veçanta të fëmijëve. Mos harroni se jo të gjithë kos është e mirë dhe e lejuar në një foshnje e ushqimit! Deri në vitin në dietë e fëmijës tashmë ka një hard perime ndryshojnë gatuar tilla si karrota, brokoli, kungull. Frutat dhe perimet - është një komponent i rëndësishëm i ushqimit të fëmijës. Në dietën e fëmijës duhet domosdoshmërisht të përfshijë 90 gram fruta, perime 200 gram, 100 ml lëng. Quite një përmbajtje të lartë të vitaminave E, D, dhe A, minerale të ndryshme dhe acide yndyrore unsaturated salcë peshku bën një produkt të vlefshme në dietën e fëmijës.

Megjithatë, ky produkt duhet të hyjë me kujdes si peshku mund të jetë një "provokator" alergji. Për të ditës fëmija juaj ishte një aktiv dhe energjik në mëngjesin e saj duhet të përfshijë vetëm të dobishme, të shëndetshëm dhe ushqyesve. Një komponent i domosdoshëm i dietës është foshnjë drithëra-vjeçare. Ata duhet të jenë në tavolinë në fëmijën çdo ditë. Cook bollgur, oriz, hikërror, qull cornmeal. Ata janë të mira për thërrimet ndihmon tretjen e ushqimit. Dhe të sigurojë substanca të ndryshme të trupit të vlefshme. Por për të zbatuar dietën e makarona deri nevojshme. Edhe pse një fëmijë dhe të dashur pjatë, por nuk ka asnjë vlerë ushqyese.

Mëngjesi mund të përbëhet nga 130 g drithëra, 100 ml pikturuar dobët çaj, yolks vezë dhe 1/4 sasi të vogël të pure frutash. Pastaj për drekë fëmija duhet të jetë i parë (supë, borschyk) dhe të dytë (pure patatesh me qofte) në tuaj. Përfitimet e frutave dhe të lashtave të energjisë të ndihmojë fëmijën të ndjehen të madh gjatë gjithë ditës. Në drekë djathë aftë, kos me biskota dhe fruta. Frutat më të mirë për të trajtuar me kujdes. Ato mund të shkaktojnë
dhe reaksione alergjike. Si ofertë pije fruta apo lëng kokrra të kuqe, pelte, fruta fruta të freskëta ose të manave. Nëse nuk ka kostum të freskëta dhe të ngrira pastaj, dhe fruta të thata.

Fëmija Darka duhet të jetë shumë kalori. Për 12 muaj ushqim për fëmijë mund të jenë të ndryshme. Varësisht se si i uritur ai mund të ofrojë atij mish ose pure perimesh, pije qumësht, qumësht fëmijën apo qull e qumështit të gjirit. Një herë ose dy herë në salcë mish javë mund të zëvendësohet peshk. Për shembull, mund të jetë cod, Pollack, heshtë dhe varieteteve të tjera të ulët-yndyrë. Peshku i fëmijës është i domosdoshëm për kockat fosfor fortë, jod dhe acideve yndyrore polyunsaturated.
Përdorimi më i mirë i peshkut detare, jo një lumi. Në një substancat më të dobishme. Vetëm me kujdes të hequr të gjitha kockat!

Këtu kemi ekzaminuar dietë, dietë e fëmijës është 1 vit. Në përfundim, unë besoj futje e përditshme kalori e fëmijës 1 - 3 vjet do të jetë 1540 kcal. Kjo do të thotë se për kilogram fëmijë të moshës 1 vit deri në 4 gramë nevojë yndyrë dhe proteina në ditë dhe 16 gram të karbohidrateve. Proteinat me origjinë shtazore duhet të zënë të paktën 70% të përditshme sasi dhe perime yndyrna - 13% të yndyrës së konsumuar. Kjo sasi e ushqimit është i mjaftueshëm dhe nuk do të çojë në hetimin e shkeljeve të ditës - hahet. Ju bëftë mirë kec tuaj! Katrin,