Dietë dietë e fëmijës 1 vit 12 muaj


Gjatë vitit të tij të parë të fëmijës tuaj njohur me një shumëllojshmëri të produkteve. Së pari ajo ishte pelte shijshme nënës sime, pasi ai u përplas me fruta dhe perime, slurry ndryshme, mish. Ai u shfaq dhëmbët përmes të cilit ai mësuar për të kafshuar dhe bluaj ushqim. Tani rënie fëmija juaj të bëhet më e larmishme. Në çfarë? Fakti që ne redaktuar faqen e internetit dhe flasin, konsiderojnë dietë, dietë e fëmijëve 1 vjeçar (12 muaj).
Kështu, pavarësisht nga shumëllojshmëri, nuk nxitojnë për të hyrë në menunë e fëmijës "rritur" ushqim të. Sistem dhe përtypet aparat i tretjes fëmija juaj nuk është deri në nivelin e një të rrituri, llapa zier kështu, patate pure, perime, burgers, gatuar për një çift - është një pjesë e madhe e vitit të vjetër fëmijë dietë.

Mos befas anulojë ushqim për fëmijë në kavanoza. Ky ushqim i përgatitur posaçërisht për fëmijët dhe nganjëherë mund të zëvendësojnë gatuar ushqimin tuaj. Fëmijët më të vjetër se 12 muaj, ju mund të hyjë Konserva fëmijëve, i projektuar për fëmijët e kësaj moshe. Këto konservuar përmbajnë pjesë mjaft të mëdha, që plotëson kërkesat e sistemit të tretjes së fëmijës tuaj. Në këtë moshë fëmija mund të hyjë bimeve ushqimore si majdanoz, kopër, selino, basil, fletë gji, por në sasi shumë të vogla. Në këtë moshë, trupi i foshnjës kërkon sasi të mëdha të ushqyesve, por stomaku nuk mund të akomoduar një numër kaq të madh të produkteve.


Për shkak të ushqyerit duhet të respektojnë dietën e fëmijës dhe në atë moshë është e nevojshme për të ushqyer 4 -5 herë në ditë në doza të vogla, dhe intervali në mes feedings duhet të jetë rreth 4:00. Deri tani, fëmija juaj është duke sasi të mëdha të qumështit. Eshtë e panevojshme tani ajo është në këtë kufi. Në fund të fundit, fëmija qumësht merr një sasi të madhe të proteinave, kalcium, fosfor, dhe vitamina. Qumështi mund të përdoret në formë të pastër ose në formën e kashok qumështit, enë. Numri i qumështit që përdoret fëmija duhet të jetë rreth 500 ml në ditë. Vetëm mos harroni në lidhje me kos të fëmijëve dhe të djathrave.

Ju mund të përfshijnë formulë dietë vjeçar të veçantë foshnjore fëmijë, ata janë të fortifikuara me vitamina dhe një numër të madh të elementeve gjurmë, organizëm si të nevojshme në rritje. Por në qoftë se nëna ende mund të ushqyer qumështin e gjirit baby, kjo është vetëm për fëmijën. Qumështi i gjirit - burimi kryesor i ushqyesve dhe një mbrojtës i madh i llojeve të ndryshme të infeksionit. Është e nevojshme për të futur gradualisht djathë menu fëmijë. Ju mund të jepni fëmijën tuaj si një formë e paste djathë, dhe si djathë dhe drithëra dhe djathë dhe casseroles perimeve. Inkurajoni fëmijën jo djathë tuaj të mprehtë, në qoftë se kjo nuk do të thotë që ju mund të përtyp djathë hekura në rende.

Pjesa kryesore e dietë të një fëmije nën 1 vit duhet bërë qull. Drithëra - një burim i fibra, vitamina dhe shumë substancave të tjera trupi ka nevojë. Inkurajoni fëmijën tuaj bollgur, hikërror, oriz dhe slurry tjetër. Në llapa ju mund të shtoni pak sheqer dhe pastaj fëmija juaj do të hanë me kënaqësi. Vlera ushqyese e makarona nuk është shumë e lartë, kështu që nuk nxitojnë futjen e dietës së foshnjës. Kur fëmija kthehet një vit, ajo mund të futet në bukë. Pyetni bukë gruri e parë - ajo është e pasur në ushqyesve dhe fëmijë tretet lehtë. Customize fëmijë fruta menu ndihmë.

Në verë dhe vjeshtë të freskët, fruta të lara mirë le të foshnjës dhe dimër dhe pranverën e pure frutash zëvendësues dhe ushqime të tjera të fëmijëve që përmbajnë fruta. Frutat mund të shkaktojë alergji ushqimore fëmijën, kështu që ju duhet t'i trajtojnë ato me kujdes. Por, lëngjet mund të jepni fëmijën pa frikë. Vetëm të pijshëm kostum fëmijë ju gatuar pije frutash dhe pije frutash me fruta të thata dhe manaferrat. Julia Ermolenko,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!