Infant Parandalimi Sudden Death


Vdekja e një fëmijë të shëndetshëm, të cilat kanë ndodhur papritmas në gjumë e tij - Situata më e tmerrshme që ju mund ta imagjinoni. Në këtë rast, prindërit janë të shokut mendor, thellësia e cila është më e lartë se sa kur vdekja e një fëmije - rezultat i aksidenteve, aksidentet e makinave, fatkeqësitë natyrore. Në këtë situatë, mendja e një të rrituri shfaqet përpara një sfidë serioze për stabilitetin, e cila nuk është gjithmonë qëndrojnë deri. Le të lënë mënjanë emocionet dhe të bisedoni me ana mjekësore që është parandalimi i vdekjes së papritur të foshnjave, i cili luan një rol vendimtar në uljen e numrit të rasteve.

Çfarë është vdekja e papritur i mitur? Vdekja e papritur e fëmijëve është - "Vdekja në djep." Çfarë bëni këto dy emërtime të një sindromi? Asgjë sikur vdekja "të pashpjegueshme", "i pashpjegueshëm", "të shpejtë". Pse po ndodh kjo? Shkaqet e vdekjes së papritur të foshnjave askush nuk e di. Studime të ndryshme sugjerojnë të dhënat e tyre mbi arsyet që çojnë në vdekjen e një foshnje në një ëndërr, por ata janë spekulative. Asnjë prej tyre mund të konsiderohet i besueshëm. Ndonjëherë ndodh që rrethanat e vdekjes së foshnjës gjatë gjumit në të gjithë mbetet e paqartë. Por ka një grup i faktorëve të rrezikut që janë marrë në konsideratë, ne të rriturit janë të nevojshme.


Kjo nevojë të dini për të zhvilluar metodat e parandalimit të papritur sindromi i vdekjes foshnjore (SIDS, SIDS). Tani disa statistika. Çdo vit, 1.000 fëmijë nën një vit nga SIDS foshnje vdes 5-6. Gjashtë nga dhjetë rastet e "vdekjes së fëmijës në djep" është prindërit elementare pakujdesia. Vetëm 4 raste - problem mjekësor. Faktorët e rrezikut për sindromi i vdekjes së papritur fëmijë • Të dhënat që një ose më shumë shtatzënitë e mëparshme përfundoi në lindje të vdekur në femra. • Fëmija gjinore. Në mesin e djemve SIDS është më shumë i zakonshëm. • familjet jofunksionale. • Mosha e fëmijës 1 në 5 muaj të jetës. Është vërtetuar se "vdekja në djep" shpesh ndodh pikërisht në këtë interval.

• Tendenca për regurgitation. Kjo është shoqëruar me sëmundjet neurologjike në fëmijën që çojnë në zbaticë (e pasme rrjedhën e ushqimit në traktin gastrointestinal), keqformime kongjenitale të sistemit të tretjes dhe gojës (cik ndarë me dysh, qiellëz në dysh). • Pozicioni gjumë fëmijën - në stomak ose anë. • sezonin e Ftohtë - nga tetori në mars. • Zakonet Bad nënë (duhani, alkooli, droga), nga të cilat është mbajtur edhe gjatë shtatzënisë, të ushqyerit fëmija pleqsh. • Mosha e re e nënës. • garë. Fëmijët e bardhë-skinned SIDS më pak të prirur se sa homologët e tyre të errët-skinned. • parakohshmëri, pesha e vogël e lindjes.

• Prindërit e neglizhencës. Në shumicën e rasteve, SIDS bie në një fundjavë ose pushime, gjatë të cilave nënat dhe baballarët kanë tendencë për t'u çlodhur. Ata "harrojnë" për të përmbushur rregullat bazë për kujdesin e fëmijëve. • Pirja e duhanit, së bashku me fëmijën. Ngjarje parandalimi i vdekjes së papritur të foshnjave Ato fillojnë me teatër "varëse rrobash" e, që është më e thjeshtë, gjëra të kësaj bote. Çfarë do të minimizuar rrezikun e vdekjes "në djep" të dëgjoni këto këshilla: 1. Treat shëndetin tuaj dhe shëndetin e kujdesit të fëmijëve tuaj. Gjatë bemennosti, fëmijë në gji plotësisht të heqë dorë nga pirja e duhanit, abuzimin e alkoolit, drogës. 2.

Regjistrohu me kujdesin antenatal hershme në shtatzëni. Rregullisht vizitojnë një gjinekolog, zbatoni të gjitha rekomandimet e tij. Ajo i ndihmon kur ju të zbuloni sëmundjen tuaj, anomalitë në zhvillimin e fetusit që do të marrë masa që më parë. Të marrë trajtim për sëmundjen tuaj, do të mbahet parandalimin e hypoxia intrauterine të fetusit, pamjaftueshmëri placental. Pererodyat lindjes, fëmija të përshtaten me kushtet e jashtme të mjedisit do të jetë më e lehtë. Zbriti rrezikun e lëndimit gjatë lindjes, infeksion intrauterine zbatimin, lindjes bebet premature dhe shumë komplikime të tjera. 3.

Ku për të lejuar fëmijën në krevat në anën ose stomak, ndërsa ju gjumin! Nga lindja deri në kohën kur fëmija fillon të pavarur roll aktiv në shtrat, fle atë duhet të jetë si vijon: në anën e pasme me një pak të kthejë kokën në anën, kreu fund pak i dehur. Edhe nëse sryhnet baby, atëherë rreziku i gjetjes situatën e ushqimit në rrugë pulmonar është minimal. Koka e tij është më e lartë, dhe përmbajtja e stomakut kryesisht bien në maj
Sistemi int. 4. Mos rafte fëmijës tepër të buta, jastëkët mëdha. Fëmijë mund të kthehet kokën tuaj, ndërsa ju gjumin, dhe ajo do të bllokojë hyrjen e oksigjenit me bllokimin mekanik të rrugëve të frymëmarrjes.


Ju mund të përdorni pillows speciale ortopedike apo rollers. Ata mbajnë kokën foshnjës në një pozitë të rehatshme. 5. lodra Hiq nga krevat fëmijësh, ata nuk kanë gjasa të duhet fëmijën kur ai fle. 6. Qumështi i gjirit - parandalimi më i mirë i SIDS. 7. Të ofrojë akses falas crumbs oksigjen. Përfundojë atë me vetëm një batanije. 8. Krijimi i kushteve të temperaturës optimale (18-20S) në dhomën ku fle fëmija, për të shmangur overheating ose overcooling. 9. Që nga ditët e para mësohet fëmijën të fle në grazhd e tij pa bordurë të butë. Tjetër për të ju do të shpejt dhe të kthehet mbi në anën tuaj ose stomak. 10.

Tani ju mund të blini qese të veçanta gjumi për fëmijët me bashkëngjitje në cribs, e cila i bën ata të mërzitur stomak. 11. A nuk duhan në prani të një fëmijës, nuk lëshon një aromë athët. Këto janë rekomandime të përgjithshme profilaksi të vdekjes së papritur të foshnjave kursyer. Por fëmija juaj është një individ dhe jo të përsëritur. Prandaj, në të gjitha çështjet që lidhen me dorezë të saj pediatër juaj nuk është turp për të. Alex,