Kanceri i zorrës së trashë - kancer kolorektal, simptomat, trajtimin, shkaqet, parandalimin


Kancerit rektal (kanceri kolorektal) eshte nje tumor malinj (tumor) që zhvillohet në mukozës të rektumit ose te kolonit. Prevalenca e tumorit malinj të rektumit është 4-5% e kancerit. Shumica e kësaj sëmundjeje të rrezikshme te meshkujt dhe femrat 40 deri në 60 vjet. Gjithnjë, megjithatë, kjo sëmundje ndodh në një moshë më të re. Për t'ju ndihmuar të kuptoni më mirë se çfarë është kanceri i zorrës së trashë - kancer kolorektal, simptomat, trajtimin, shkaqet, parandalimin, flasim më shumë në lidhje me sëmundjen. Zakonisht kjo sëmundje është paraprirë nga sëmundje kronike inflamatore të zorrëve, zorrës së trashë dhe ulcerat.

Shpesh kanceri ndodh kundër të gjata, hemorroide drejtimin, me çarje, fistulat. Por shumica e tumorit polyps malinje të mëparshme dhe polyposis dy pika. Simptomat e tumoreve malinje te rektumit (kanceri kolorektal) Nuk janë shenja të sëmundjes, paraqitja e të cilit duhet të shihni një mjek dhe të merrni testuar. Simptomet kryesore të kancerit janë: Dhimbje në dhimbje në stomak ndodh më shpesh në fazat e hershme të sëmundjes, e tumorit në gjysmën e djathtë të zorrës së trashë. Dhimbje të ndryshme - nga shurdhër, dhimbje dhemb, për të paroksizmal. Dhimbja është i dobët apo i fortë.


Ndonjëherë sulmet aq i fortë, duke detyruar shtroj në spital një pacient në një spital kirurgjikale për trajtim urgjent. I fortë, konvulsiv, dhimbje mund të ndodhë nëpërmjet zhvillimit të pengimit zorrëve. Shkelja e njeriut në stomak humb oreksin. Shpesh nuk është e belching, të vjella, ndjenja e shurdhim në bark e sipërme. Këto karakteristika janë karakteristikë e kancerit të zorrës së trashë tërthor, në veçanti, gjysma e saj e drejtë. Rrallë këto ndjenja të ndodhin gjatë tumor të majtë të njëanshme. Çrregullime të zorrëve tumoret tumor të provokojnë çrregullime të zorrëve. Ka alternuara kapsllëk me diarre, rumbling, bloating, formimin e tepruar të gazit.

Këto simptoma janë më të zakonshme në tumor majtë të njëanshme. Si rezultat, zhvillimin pakalim i ileumit obstruktiv. Gjithashtu ka manifestime patologjike. Këto përfshijnë alokimin gjatë jashtëqitje qelb, mukusit dhe gjak. Këto simptome mund të tregojë e shfaqjes së kancerit të zorrës së trashë sigmoid skajor. Ndjehen të pacientëve të sëmurë gjendjen në mënyrë të konsiderueshme më të keqe të përgjithshëm. Kjo është reflektuar në gjendje e sëmurë e përgjithshme, lodhje. Nuk është dobësi, ethe, anemi ndodh. Pacientët pa e ditur pse humbjen e peshës, lëkura bëhet e zbehtë.

Këto karakteristika janë rezultat i dehjes së përgjithshme që del nga toksina lirimin nga tumori dhe përmbajtjen e infektuara të zorrëve. Dëmi toksike dhe anemi janë më karakteristike e kancerit të gjysmës së djathtë të zorrës së trashë. Nëse ju keni këto simptoma, ju duhet menjëherë të konsultoheni me mjekun për një ekzaminim mjekësor. Prekje e tumorit është bazë për formulimin e një diagnozë të saktë. Unë duhet të them se ajo nuk është e nevojshme që këto simptoma të flasim për zhvillimin e kancerit. Ata shpesh shoqërojnë sëmundjeve të tjera. Megjithatë, ju duhet të informoni mjekun.

Shkaqet e kancerit kolorektal - Shkaqet kryesore të rektumit malinje fryrë janë: - predispozitë trashëguar; - Të hahet sasi të Shpeshta mëdha të mishit të kuq, sidomos skuqur ose si një Barbecue, një mungesë në dietë e perime të freskëta, fruta dhe perime, drithëra, peshk. - Alkooli abuzimi, pirja e duhanit; - Mënyrë jetese i ulur; Secila prej këtyre faktorëve, veçanërisht në kombinimin e disa prej tyre, mund të provokojë kancerin e rektumit. Siç e kemi thënë, në rast të edhe një siklet të lehtë në zorrë, pamja nga simptomat e mësipërme, ju duhet të shihni një proctologist specialist apo onkolog.


Mjeku do të kryejë një studim të përgjithshëm, dhe biopsi. Kjo është e nevojshme në mënyrë që të gjeni se si e përhapur e sëmundjes. Sepse sëmundja kalon nëpër disa faza. Vetëm atëherë mund të zgjidhni metodën më të mirë të trajtimit. Trajtim Me zbulimin e tumoreve malinje trajton, në varësi të fazën e sëmundjes. Metodat kryesore të trajtimit janë: Kirurgjia - heqja e tumorit dhe indet rrethuese të nyjave limfatike të prekura. Ky përdorim kirurgji abdominale apo metodë laparoscopy. Metode kimioterapia - përdoret për trajtimin e barnave anticancer te vrare qelizat tumorale.

Kështu droga të hyjnë në gjak dhe përhapjen e rrjedhjes së gjakut nëpër trup. Metoda kimioterapia biologjik - me një përhapje të fortë e qelizave të kancerit, pacienti hyri monoklonal antitrupave kombinuar kancerit qelizat rektumit dhe në mënyrë të konsiderueshme të ngadalësojnë rritjen e tyre. Metoda e terapisë rrezatuese - trajtim duke përdorur rrezet të lartë të energjisë që vrasin qelizat e kancerit. Masat e parandalimit Për të mbrojtur veten nga marrja e kësaj sëmundjeje, ju duhet periodikisht të vizitoni mjekun proctologist, veçanërisht në qoftë se ju vuani nga polyps, polyps zorrës së trashë. Nëse ju keni një sëmundje kronike inflamatore - dhe ulcerat zorrës së trashë.

Dhe në rast se gjatë vuani nga hemorroide. Me qëllim të parandalimit është e rëndësishme për të normalizuar ushqim, të reduktuar konsumin e produkteve të mishit dhe të hani ushqime më të freskëta bimore, drithëra dhe kokrra. Të jetë i sigurt për të trajtuar kapsllëk dhe rritje e jashtëzakonshme. Ulja ose tërësisht jashtë alkool dhe lënë duhanin. Cheers! Svetlana,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!