Kanceri nga simptomat fyt, diagnoza, shkaqet, trajtim


Pacientët me kancer të laring kishte gjetur. Në shumicën e rasteve të kancerit të laring (95% të rasteve) tumorit paraqitur tumor qelizë squamous. Në mesin e pacientëve me kancer të laring, në thelb ka njerëz pirja e duhanit dhe abuzimi me alkoolin. gjendja parakanceroze e trupit asimptomatik dhe shkon pavërejtur në kancer. Kanceri i laring, simptomat, diagnozën, shkaqet, trajtimi mund të jenë të ndryshme, por ata të gjithë kanë një prirje të përbashkët. kusht precancerous e pacientit, koha zbuluar, mund të zhduken krejtësisht në ndalohet pirja e duhanit dhe alkoolit konsum të saj. Por në shumë raste progresion sëmundje ndalon dhe kthehet në kancer.

Faza e hershme të kancerit laryngeal karakterizohet me formimin e një pike lokal. Kjo tumoreve kancerogjene të lehtë për të hequr pa efekte lazer. Por në qoftë se koha nuk fillon për të trajtuar kancerin e pikës fyt, simptomat e para të mbetet pa u vënë re, ai zhvillon në një kancer të plotë është në rritje në madhësi dhe mund të përhapet në indet e tjera. Për shkak të faktit se shkaku kryesor i kancerit të fyt - pirja e duhanit, shumë shpesh rritje kanceroze në laring shoqëruar nga tumoret e gojës, hundës, fytit, bronke, mushkëritë. Prandaj, në rastin e sëmundjeve kancerogjene të pacientit fyt duhet menjëherë të ndaluar të pijshëm dhe pirja e duhanit.


Faktorët e rrezikut dhe shkaqet e kancerit të laring: 1) shkaku kryesor i kancerit të fytit - është pirja e duhanit. Numri i cigare tymosur në ditë dhe gjatësia e përgjithshme të duhanpirës është drejtpërdrejt proporcional efekt mbi rrezikun e kancerit të laring. Duhanpirësit vuajnë nga kanceri i laring është shumë më shumë gjasa se pinë duhan njerëz. 2) Faktori vijim rrezik për kancerin e laring - është alkool, dhe e shoqëruar atë me pirja e duhanit në mënyrë të konsiderueshme rrit mundësinë e sëmundjes. 3) ushqim pabalancuar gjithashtu kontribuon në zhvillimin e kancerit të laring. Mundësia e kancerit laryngeal është rritur në njerëz që e marrin ushqimin shumë të nxehtë, pjekur, akute.

Në kundërshtim kronike e dietë, sidomos në alkolikët, trupi është i mangët e vitaminave esenciale A dhe B, retinoids, e cila kontribuon në lezione precancerous e laring. 4) nxit formimin e lythat në organet gjenitale dhe gjymtyrë papillomavirus mund të iniciuar shfaqjen e tumoreve në laring që rriten në kancer. 5) imunitet të ulët. Sëmundje e rëndë, sistem të dobësuar imunitar, patologji kongjenitale e sëmundjeve të sistemit imunitar, AIDS, efektet e barnave që bllokojnë sistemin imunitar gjatë adaptimit të organeve të transplantuara, ata mund të shkaktojnë kusht precancerous në laring, shpesh kthehet në një kancer të vërtetë. 6) Ambienti profesional të dëmshme, dehje konstante.

Përvoja profesionale në një mjedis apo toksike substanca, kimike, helme, me ngjyra, asbestit dhe çimento druri slurry pluhur toksik. Këto substanca janë depozituar në laring, duke shkaktuar kancer. Simptomat e kancerit të laring: Kontrolloni veten dhe nëse ju gjeni veten në simptomat e para të kancerit laryngeal, shihni një mjek menjëherë: 1) dhimbje të vazhdueshme të fytit, vazhdojnë në trajtimin kohë të gjatë. 2) kollë e vazhdueshme, shpesh sulmon që zgjat një kohë të gjatë. Shoqëruar ndonjëherë me një ndjenjë të asfiksi, mungesa e ajrit. 3) Problemet me gllabërim - dhimbje të fortë në fytin tim kur gëlltitjes ushqim. 4) Dhimbje në një ose të dy veshët, që zgjat një kohë të gjatë. 5) frymëmarrje vështirësi, gulçim, dyspnea, ndjesi e një trupi të huaj në fyt. 6) humbje peshe shpejtë në një dietë konstante. 7) Ndryshimi në zërin, ngjirurit e zërit, humbje e plotë e vocalizing tingëllon për dy javë ose më shumë.

Shfaqja e gunga në qafë, mbi klavikul, nyjet limfatike fryrë. 9) Izolimi Kollë - pështymë mbuluar me vija me copa gri apo të gjakut, të kalbur indeve. Diagnostifikimi moderne të kancerit të laring Gjetja simptomat e kancerit të fytit dhe laring, duhet të ndërmarrë një studim për të diagnostikuar formacione laryngeal kancerogjene të prodhuara nga pajisjet laparaskopike. Nëse ju gjeni një tumor nga marrjen e mostrave të saj trupore për kërkime mbi qelizat e kancerit (i quajtur - biopsi). Tomography llogaritur për të përcaktuar madhësinë e tumorit dhe vendndodhjen e saj, qoftë përhapjen e tumorit në nyjet limfatike dhe përreth indeve.

Rezonancë magnetike
tomography të shqyrtuar gjendjen e trurit dhe të palcës kurrizore dhe strukturave të tjera të trupit. Për të siguruar diagnostifikim shtesë duke përdorur X-ray e penetrimit ezofag e materialit të kontrastit - barium. Trajtimi i kancerit të laring Aktualisht, kancer laryngeal trajtohen me tri metoda themelore: heqjen kirurgjikale të tumorit, terapi rrezatimi dhe izotope radioaktive kimikateve. Këto trajtime janë përdorur kryesisht në kombinim me njëri-tjetrin, të lidhura me pacientin, mosha e tij, madhësia e tumorit dhe neglizhencës. Ndonjëherë tumor nuk mund të hiqen plotësisht, pastaj të kryejë një heqjen e pjesshme, për të pastruar rrugët e frymëmarrjes dhe lehtësojnë kalimin e ushqimit.

Trajtim në fazat e fundit të kancerit të laring është reduktuar për të lehtësuar gjendjen e pacientit dhe rritjen e ngadaltë e tumorit dhe metastazë. Në kancerin e sotme laryngeal botë është i përhapur, kështu që mjekët duhet të monitorojë fillimin e simptomave dhe shkaqet e sëmundjes dhe për të mbajtur nën shqyrtim të vazhdueshëm zbuluar shenjat patologjike. Çfarë fillon kancerit laryngeal dhe simptomat e saj duhet të raportohet në çdo duhanit aktiv dhe pasiv! Alexander,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini
Oferta ü!