Hernie kërthizës në të rriturit, fëmijët, simptomat, trajtimi për Popullit


Hernie kërthizës është quajtur compaction dhjamor indeve, duke vepruar përmes një vrimë në muskujt e barkut rreth kërthizë. Kjo sëmundje karakterizohet për fëmijët foshnje, foshnjat veçanërisht parakohshme. Kur një fëmijë është tensionuar kur qesh, qan, kollitjes ose tuzhitsya bëhet fryrje e dukshme rreth kërthizë apo vulën. Kur fëmija është i relaksuar, hernia më pak të dukshme. Në sëmundje të rritur mund të zhvillohet në sfondin e trashje, ngarkesës tepruar në muskujt e barkut. Gratë shpesh vuajnë nga hernia e kërthizës në shtatzënitë e shumta. Shumë njerëz pyes veten nëse ajo është e mundur për të kuruar hernie kërthizës përdorur mjetet juridike popullore?

Dhe ndoshta kjo është arsyeja pse shumë flasin për sjelljen e hernie kërthizës në të rriturit dhe fëmijët: simptomat, mjetet juridike trajtim popullore. Cilat janë simptomat e një hernie kërthizës? Karakteristike, tipar kryesor është vulë, fryrje rreth kërthizë, shpesh me një diametër prej 1 deri në 5 cm. Fëmijët zakonisht kjo fryrje nuk ka ofruar ndonjë shqetësim. Të rriturit mund të ndjeni dhimbje të dobët me presion dhe parehati të vogël. Zakonisht fëmijët hernie kalon pa lënë gjurmë në 1 vit. Por në qoftë se jo, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj. Specialist duhet të zbatohet në rastet e mëposhtme: Nëse hernia bëhet e dhimbshme, të përzier, të vjella, rritje compaction në madhësi, ajo bëhet më e lehtë ton lëkurë.


Si për të trajtuar një hernie kërthizës? Nëse jeni pyetur mjekun tuaj në lidhje me specialist hernie kërthizës mund vpravyty e zgavrën e barkut. Por mund të kenë nevojë kirurgji.
Operacioni është e nevojshme kur rritet compaction në diametër, ajo vazhdon për një fëmijë deri në 4 vjet, nëse ajo krijon një pengesë zorrë normale, pengim zorrë, në qoftë se ka kufizime hernia. Të rriturit zakonisht rekomandohet operacioni për hernie praktikë, që nga ndryshe komplikimet e mundshme të sëmundjes. Shumica e operacioneve kryhen nga laparoscopy. Pasi atë që ju mund të shkoni në shtëpi në të njëjtën ditë.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore hernie kërthizës Mjekësisë tradicionale ofron shumë mënyra për të eliminuar këtë sëmundje. Provoni urtësinë popullore, aplikimin e tyre në praktikë. Por, në rast se ju duhet që së pari të konsultoheni me mjekun tuaj. * Provoni këtë metodë e mjekësisë bimore. Ju do të duhet rrënjë Lythraceae-bar. Shkencor ivolistnyy saj emri derbennyk. Bluaj 1 lugë gjelle. l. rrënjë pour 1 tbsp. ujë të vluar, të përfundojë, le të qetësohem. Pastaj tendosje, të marrë 1/4 c. para çdo vakt. * Blej në shishe të farmacisë së naftës kamfor. Gjithashtu zagotovte pishe oleoresin.

Tani oleoresin shkrihen në një banjë me ujë, kur ftohur pak, tortë verbër. Pastaj furçë fryrje afërsi të vajit kërthizë kamfor, bashkëngjitni tortë top kasetë përfundojë sigurt. Nëse hernia te fëmijët e porsalindur, fshij vula kamfuri naftës në vend lëvizjeve të kujdesshëm butë. * Hidh 3 h. L. tharë lule lule misri shtrembëruar 0,5 litra. ujë të vluar, të përfundojë, të lënë në 01:00. Strain, të marrë pas tensioneve të fortë të muskujve të barkut. Healers thonë "Kur nadirveshsya." * Hidh 1 tbsp. l. lule të thata e tërfili livadh 1 tbsp. e ujë të valë. Cover, le të ulen për 1 orë, tendosje.

Pini në 1/3 c. tri herë në ditë me stomak bosh. * Përgatitja e ziera, të trashë, bollgur mucous. Vendos një qese garzë qepur me 2-3 lugë bollgur ngrohtë, të bashkangjisë në hernia, fashë të sigurt, të lënë gjatë natës. Procedura duhet të përsëritet çdo ditë për 2 javë. Një tigan të thatë ngrohjes përzierje e rërës lumit dhe kripë deti. Layer këto komponente duhet të jetë të paktën 3 cm. Pastaj piqem atë 1 qepë kokën djathë me lendet. Kur qepë është e tenderit, hiqni atë, pure me një pirun. Vendos llapa mbi pecetë prej liri bashkëngjitni formën e ngrohjes me hernie, të mbuluar të lartë me një copë plastike, kapem një fashë, Rewind shall të ngrohtë apo shami, të lënë gjatë natës.

Vënë në qese një të pastër shishe 2/3 bariut e thatë Gras-it. Në krye të derdh një vodka të mirë, hiqni 2 javë në një vend të errët. Çdo ditë një shishe tronditur. Pastaj të përgatisë një zierje e bimëve pranga. Për ta bërë këtë, derdh 2 tbsp. l. 0,5 bar litër. ujë të valë, vlim, le të ulen për 10-15 minuta me kapak me radhë. Pastaj tendosje. Hidh një filxhan supë, pikoj mbrapa 10 pika tretësirë ​​të qese bariut dhe të pirë çaj në vend të 4 herë në ditë pas ngrënies. Zierje pranga mund të përdoret gjithashtu si një kompresë në fushën e vulës kërthizës. Phytotherapy në hernie kërthizës, natyrisht, mund të jetë efektive në trajtimin e të rriturit.

Provoni metodat dhe mjetet, dhe mos harroni të merrni këshilla të nevojshme nga mjeku. Dhe akoma, në trajtim të përmbahet nga heqja e objekteve të rënda, të jetë i sigurt për të blerë nga një farmaci dhe veshin rrip fashë. Nëse ju keni një dyshim që hernie kërthizës e fëmijës tuaj u shfaq, konsultohuni menjëherë me pediatrin per diagnostikimin e saktë dhe të trajtimit të emërimit në kohë. Cheers! Svetlana,