Kamomil Noble - kamomil romake


Kamomil Noble - Kamomil romake - ka stagnuar acar shumëvjeçare, anëtar i familjes Compositae. Pas rrëshqanorët rrënjët dhe kompakt madhësinë e vogël të këtij lloji, ajo është quajtur nganjëherë daisies egra. Kamomil Roman ka një aromë të këndshme, si një mollë. Njerëzit kamomil tharë varur nga tavani për të përhapur atë rreth shije dhe shtyrë jashtë insektet. Në spanjisht, kjo bimë është quajtur Manzanilla, dmth "mollë". Kopsht kamomil romake ka një efekt i dobishëm për barin e ardhshëm të saj. Në nivelin e rrjedhin drejtpërdrejtë - një lule. 1. Përshkrimi i centralit.

Bimë, e cila formon ngritur shoots 30 lartësinë centimetër. Në skajet e fidaneve të një lule të bardha, kryesisht me lule kallam. Lë kamomil fisnik dy herë, tri herë dissected pinnately. Rhizome është një nëntokë, pothuajse horizontale, valkovatoe, të degëzuar, e veshur nga, rrënjët pjerrta hollë e rastit. Nga rrënjët larg deri cilindrike të shumta, grooved, më shumë ose më pak të melkovolosistye kërcell lartësi prej 15-30 cm; disa prej tyre servil i dhënë fund prizë bahatolysti, nganjëherë, rooting përmes rrënjëve të tjera, të tjerët - më shumë apo më pak i ngritur, të degëzuar, duke i dhënë fund si degë e tyre, shporta lule të vetme.


Këto lulëzuar vjeshtë rrjedh vdes përsëri pothuajse në tokë, dhe zhvillimin e njëjta i ri për vitin e ardhshëm të rozeta lartpërmendura fletë. Lë alternative, sessile, double - pinnately i veçantë, në përgjithësi përshkruan zgjatur-heshtak, imët me flokë; Gjethet janë pothuajse të kundërta, nadreznye pinnately, linear, i tërë ose 2-3-ekstrem nadreznye, gjilpërë - wedges vuri. Lule Nadpestichnye, mbledhur gjobë në një enë të zakonshme shporta të vetme, të ngritur në skajet më tepër gjatë rrjedh. Baskets janë mjaft të mëdha (2,5-3 cm në diametër), i shndritshëm, secili i përbërë nga 12-18 buzë, kallam, gra dhe me tuba të shumta të brendshme, lule biseksualë që ulen në serdtsevinistom konik thes duke mbajtur në çdo lule një -ovalnomu i zgjatur, navicular, shqyer-dhëmbëzuar, Blunt, bracts fringed hulled, pothuajse të barabartë në gjatësi ose pak lule më të shkurtër të fundit.

Përfundojë Total çdo shportë hemispherical, cherepitchato i bërë, korotkovolosistaya përbërë nga rreshta spaced 3, presion, lineare-heshtak, i mpirë, Hulled gjethe kufizohet, e cila është më e shkurtër se sa të tjera të jashtme.
Në asnjë hi lule kufitare, e bardhë Corolla, kallam, gjatësi prej rreth 1 cm, me një fjalë, të veshur me gjëndra dhe tub të gjatë (3 herë tubat më të gjatë) gjerësi Gjuha e rreth 2 mm, rreth katër damaret e gjatësisë, në krye të pabarazisë gear 3. Asnjë stamens, fund vezore, i zgjatur, odnohnezdnaya i një sim'yabruntsi. Filiform Column, thickened pak në bazë, që vjen nga maja e vezore, disa i dalë nga tub Corolla përfundon 2 stilolaps të veçantë, e cila e shurdhër blades në skajet -hronovydni shkurtër, lakuar jashtë.

Në lule filxhan brendshme e paqartë, si rul vogël unazë mbi vezore; Corolla verdhë, të rreshtuar nga gjëndra të vogla, me tuba, zile-formë krye me buzë 5-teh, teh i cili ovate, pak theksoi, pak abstrakt; në mesin e stamens 5, e hollë, të shkurtër, e bashkangjitur në tub Corolla, filamente dhe segmentuar tychinkovymi drejtkëndësh, 2-fole, perziera së bashku në një tub që e rrethon shtyllën, anthers, të cilat janë në krye të hapur, Hulled lidhur; vezore, kolona dhe stigmat janë të njëjta si në kufirin e lule. Achenes qetë, kafe, obovate, në pjesën e jashtme me tre brinjë gjatësore, secili në krye me mezi spikatur buzë të kupës pa Bangs.

Farërat bezbilkovoyi që mbush të tëra achenes zgavër. Embrioni i drejtë, të shkurtër, hodhi poshtë shpinë. Ajo lule në korrik dhe gusht.

Anthemis nobilis L. - kamomil romake

A dhe B - bimëve me lulëzim të rrjedh në madhësi natyrore 1 - shporta me lule në seksionin gjatësor; 2 - enë e ulur mbi të bracts (lule hequr), një seksion gjatësor. 1 dhe 2 tregon një pamje më të madhe.


2. Kur bimë është e zakonshme. Vendlindja e kamomil romake (kamomil fisnik) - Southern dhe Evropa Perëndimore. Gjetur në fushat dhe kodrat me diell. Kamomil Roman është kultivuar për lulet e saj erëmirë në fushat në Gjermani, Belgjikë, Francë, Britaninë dhe Amerikën e Veriut.

Ne kamomil Roman është gjetur vetëm në Krime. 3. Si të shumohen. Kamomil Roman kërkon të lehta, të lirshme, toka pjellore dhe e thatë, vend me diell. Përhapja përmes fidaneve të saj, i ndarë ato nga rhizomes vjetra në vjeshtë dhe menjëherë i vendosur ato në serra. Pranverën e ardhshme, në mars apo prill, kur u përmend shoots tashmë të marra rrënjë, ata janë mbjellë në radhë për të drejtën e tokës para-përgatitur nuk pllenohet, duke e mbajtur disa bimë dhe midis rreshtave 25-30 cm distancë. Në verë kamomil fisnike të qartë e barërat e këqija dhe kullosa derdh në mot të nxehtë, nëse kërkohet nga rrethanat; bëjë të njëjtën gjë në vitet e mëvonshme.

3-4 vjet duhet për të përmirësuar kulturën tuaj: ajo rrënjët gërmuan në vjeshtë, ndarë nga i tyre rrjedh dhe të vijë me ta, siç u përmend më sipër, dhe për të prodhuar një fushë të re ulje. 4. Prokurimi i lëndëve të para dhe ruajtje. Shporta lule janë mbledhur dhe u hap plotësisht për lulet anësore nuk e kanë humbur ngjyrën e bardhë, të thata shpejt në hije (në temperatura mbi 40 ° C). Mbledhja shporta të prodhojë armë në mot të thatë gjatë kohës së daisies lulëzuar, dmth si piqen nga fundi i qershorit deri në shtator. Pick shporta të egra lule dhe kamomil romake, por ata janë të cilësisë shumë më të lirë dhe më pak.

Në kulturën e disa shporta lule të ndryshojë natyrën e tyre: ata janë më pak ose më shumë "të dyfishtë". Mahrovist Kjo lind nga fakti se në zhvillimin e gjerë ka lule ligulate, kështu që shumica ose pothuajse të gjithë shporta lule është kallam, tub shumë të vogla ose ato mungojnë. Në të njëjtën kamomil egër romake është e dominuar lule tuba në shporta kallam shumë pak dhe vetëm në një rreth. Shporta e thatë lule janë të fortë, erë e këndshme aromatike dhe shije e hidhur. Avantazhi i shesin të mallrave përcaktohet ligule bardha lule, të ndritshme mesatare të artë ngjyrë (tuba) mahrovosti shkallë dhe forcën e erë.

Për qëllime mjekësore predpochytayutsya shporta vaske kamomil kulturore, pasi ato janë më pak shije të hidhur se sa e egër, dhe jo aq lehtë të shkaktojë të vjella si e kaluar. 5. Përbërja kimike. Struktura është vaj fisnik kamomil thelbësor, lactones skviterpenovye, flavonoids, poliatsetileny. Komponente të rëndësishme të shporta lule, vaj esencial (0,7-1%), dyll dhe glycoside ende mjaft e pashkelur. Vaj esencial përbëhet nga antemola (Anthemolum - S10N16O) dhe butyl, amylovoho, heksilovoho Estere izomaslyanuyu, anhelikovaya, acidet metilkrotonovoy; Gjithashtu, ky vaj përmban Terpene - Anthem (S18N36) dhe pigment blu - azulene.

6. Aplikimi mjekësi. Për qëllime mjekësore, shporta lule kamomil kulturor Roman - kamomil fisnik dhe nxjerrë vaj esencial prej tyre. Kamomil Roman është përdorur jo vetëm brenda, por jashtë - për poultices. Ajo është përdorur kryesisht në vendet jugore ku daisy i zakonshëm nuk do të rriten. Dhe edhe në Gjermani dhe Angli. Ne kemi përdorur kamomil fisnik relativisht i vogël, pasi ajo rritet vetëm në Krime. 7. efekt në trup. Roman Kamomil ka anti-inflamator, antispasmodic, vitrohinnu dhe veprim dezinfektues. Përdoret për trajtimin e stomakut dhe zorrët, të huaj - inflamacion të mukozës së gojës, fytit dhe lëkurës - në formën e fasha, vaske sitz, pije, ujitje, banje.

Lule kamomil romake prona të afërta me ato të luleve kamomil. 8. Metoda e aplikimit. Tea Përdoret për përdorim të brendshëm dhe të jashtme. Përgatitja në këtë mënyrë: ju duhet të merrni një lugë çaji lule kamomil romake dhe derdh një gotë me ujë të valë.
Shkrimi vendas nën kapak për 10 minuta. Tendosje Tea. Tani ajo është e gatshme për përdorim. Ju mund të pini 2-3 gota të çajit me kamomil përditshme fisnike. 9. Përgatitjet me bimë në farmaci. Farmaceutikë: shporta lulesh - Flores Shamomillae romanae; po përgatiten ujore ekstrakt - Ehtrastum Shamomillae romanae Aquosum dhe vaj esencial - Oleum Shamomillae romanae.

Ne kemi të gjitha këto barna neofitsinalny. 10. Kundërindikimet për përdorimin e kamomil fisnik - Roman kamomil. Në aplikimin e kamomil romake në doza terapeutike nuk ka efekte anësore. Produkti medicinal nga ajo plotësisht i pafajshëm edhe për foshnjat.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!