Parandalimi i infarkt miokardi të parandaluar infarkt miokardi


Infarkt miokardi është duke vdekur (nekrozë) e zonave të caktuara të muskujve të zemrës për shkak të furnizimit të pamjaftueshëm të gjakut. Kjo është një nga format më të rrezikshme dhe të përhapura të sëmundjeve koronare të zemrës. Si për të identifikuar infarkt miokardi? Një shenjë e qartë e sëmundjes është dhimbje e rëndë që ndodh prapa gjoksit, shpesh i jep në dorë. Përveç kësaj, ka shenja të tjera të sëmundjes. Për shembull, një tjetër shenjë dalluese e një dhimbje e infarkteve e dhimbjes kardiake të etiologies të tjera, është se droga konvencionale validol dhe nitroglycerin në këtë rast nuk janë efektive. Gjithashtu, dhimbje zgjat për një kohë më të gjatë se 20 minuta.

Ashtu si shumica e sëmundjeve, miokardi më e lehtë për të parandaluar se sa për të kuruar. Prandaj, masat parandaluese duhet të fillojnë të aplikojnë sa më herët që të jetë e mundur. Masa të tilla të rëndësishme për të parandaluar një sulm në zemër, unë dua të ju them. Ngjarje parandalimi i infarkt miokardi Të gjitha rekomandimet për parandalimin e infarktit të miokardit qëllim parandalimin e paraqitjes së saj. Ato përbëhen nga masat standarde. Për shembull, është e rëndësishme për të rritur aktivitetin fizik, kontrollin e peshës trupore, mënyrë jetese të shëndetshme dhe refuzimin e zakone të këqija. Në këtë kontroll shumë të nevojshme e presionit të gjakut dhe profilin lipidet.


Pesha e kontrollit Çdo kilogram shtesë e yndyrë në trupin tonë është e përshkuar me shumë të enëve të gjakut.
Kjo në masë të madhe rrit ngarkesën e punës në muskujve të zemrës. Gjithashtu mbipeshë provokon tension të lartë dhe zhvillimin e diabetit. Ai gjithashtu rrit ngarkesën në zemër dhe rrit rrezikun e sëmundjes. Për të kontrolluar peshën e përdorur zakonisht indeksin tuaj të veçantë - BMI. Për përkufizimin e tij, ndajnë peshën tuaj në kilogram me lartësi në metra, e cila ishte ngritur në shesh. Shkalla standarde është 20-25 kg / m2. Nëse numrat shkojnë lart, për shembull, 35-29,9 kg / m2. - Tepërt peshë Trupi.

Nëse indeksi i mësipërm 30 - duhet të trajtohet trashje dhe të ulet në një dietë. Ushqimi Ndryshimi dietën tuaj. Dieta duhet të përbëhet nga një numër i madh i perimet jeshile, rrënjët. Hani fruta, shkëmbinj oqeanit peshk. Kifle zëvendësojë bukë e drithëra. Mish derri dhe viçi zëvendësojë zog, lepuri. Të jetë i sigurt për të kufizuar futje tuaj kripë në minimum. Për qëllime të parandalimit të dietës miokardi më të mirë mesdhetare që përfshin perime të freskëta, peshku dhe prodhimet e detit. Ushtrimi Ushtrimi është thjesht e nevojshme. Leviz mbi, të angazhuar në stërvitje të mëngjesit.

Ky aktivitet do të ndihmojë në uljen e peshës, të përmirësuar metabolizmin lipidet, të zvogëlojë sasinë e sheqerit në gjak. Trajnimi i rregullt fizik ul rrezikun e sëmundjeve me rreth 30%. Por një grup i ushtrimeve dhe barra duhet të diskutohet me mjekun tuaj. Të heqë dorë nga zakone të këqija të gjithë e dinë se pirja e duhanit dhe alkoolit janë të dëmshme për trupin e njeriut, por njerëzit me varëshme nuk bëhen më të vogla. se pirja e duhanit në masë të madhe rrit rrezikun e sëmundjeve koronare të zemrës nga i cili sulm një zemër disa hapa. Nikotina ngushton enët e gjakut, duke shkaktuar zemra vuan nga mungesa e furnizimit me gjak.

Rreziku statistikisht i infarkt miokardi korrente në duhanpirësve është në rritje dy herë. Alkooli rrit rrjedhën e sëmundjeve koronare të zemrës. Pra, të mbeten zemër të shëndoshë, alkooli është që të refuzojë të gjitha ose në thelb të kufizojnë përdorimin e tij. Mjekimi i hipertensionit tensionit të lartë gjithashtu rrit ngarkesën në muskujve të zemrës. Sidomos i rrezikshëm janë hipertensioni pas infarktit të miokardit. Përveç kësaj, hipertension kontribuon në zhvillimin e arteriosklerozës. Prandaj, është e nevojshme për të kontrolluar presionin. Nëse është e nevojshme të rritet trajtim të hakmerret dhe të marrë drogë që reduktojnë dhe rregullimin e presionit të gjakut.

Gjak të lartë sheqeri Diabetes kontribuon në zhvillimin e sëmundjeve koronare të zemrës dhe rrit rrezikun e infarktit të miokardit. Rritja e sheqerit (hiperglicemia) ndikon negativisht enët e gjakut. Pra ndiqni në aspektin e përmbajtjes së sheqerit duhet vazhdimisht. Në prani të diabetit domosdoshmërisht një endokrinolog të saktë regjim. Ushqim për parandalimin e sulmeve të zemrës Si dijetarëve të themeluara në pacientët me infarkt miokardi, mungesa e magnez dhe kalium në trup. Ata kanë gjysmën e shumës e ushqyesve se në njerëz të shëndetshëm. Disavantazhi mund të përfundojë duke përdorur ushqime të caktuara.

Për shembull, vetëm 50 g të detit ose oqeanit peshk në ditë mund të reduktojnë ndjeshëm rrezikun e sëmundjes. Në anën tjetër, mish yndyror, gjalpë, që përmban kolesterol në sasi të mëdha - armiqtë më të këqija të enëve të gjakut. Është më mirë për të rritur përdorimin e fije natyrore që gjendet në ushqime bimore, arra dhe drithërat. Pra, kemi biseduar për atë që parandalimi i infarkt miokardi, tani ju e dini se si për të parandaluar infarkt miokardi. Por më e rëndësishmja - vetëm mos harroni të dua zemrën tuaj. Nëse kjo shqetëson dridhur, whining, rrahjet e shpejtë - ajo ju pyet për ndihmë.

Ndihmojë atë. Është e lehtë dhe plotësisht varet nga stilin e jetës tuaj. Cheers! Svetlana,