Parandalimi dhe trajtimi i ftohjet vajra esenciale


Në ditët e sotme Aromatherapy është duke u bërë gjithnjë e më popullore. Dhe jo vetëm për shkak se shumica e vajra esenciale mund të shkatërrojnë bakteret, viruset dhe kërpudhave, temperaturë më të ulët trupore dhe për të promovuar shërimin apo edhe të parandaluar sëmundje. Pra, le të flasim më shumë rreth asaj se si për të kryer parandalimin dhe trajtimin e ftohjet vajra esenciale. Për të parandaluar dhe në shenjë e parë e një vaj të ftohtë zakonisht përdorin livando thelbësore (rrit performancën), kamomil (mikrobet në ajër është më e vogël), pemë çaji, trumzë, eukalipt (forcon imunitetin). Për t'i përdorur ato ju vetëm mund të vënë një çift të pika vaj esencial në një shami ose përdorni llambën aromatike.

Efekti më i madh mund të arrihet duke përdorur vajra esenciale për inhalacion për ftohjet, kështu avulli i saj shpejt hyn në trup, duke kontribuar në shërim. Mënyra më e thjeshtë por efektive nga mbytje: kapnuvshy një ose dy pika vaj në një tas me ujë të nxehtë dhe i mbuluar me një peshqir, mbi 5 minuta për të marrë frymë me avull. Efekte të dobishme në trup dhe dush me vajra esenciale. Ju duhet të shpërndajë të naftës në ujë, para-përzier me pak qumësht ose mjaltë (për të lehtësuar naftës shpërbërjes në ujë) dhe thith 10-20 minuta, pastaj ukutatysya batanije të ngrohtë. Ju lutem vini re që fëmijët nën një vit i vajrave thelbësore mund të përdoren vetëm pas konsultimit me një specialist.


Karamele mente mund të përdoren vetëm me, pemë çaji, barbarozë, trumzë - 6 vjet, karafil - 12 vjet. Gjatë shtatzënisë, gratë duhet të përmbahen nga përdorimi i vajrave të caktuara esenciale. Deri në 21 javë të shtatzënisë nuk mund të përdoret borzilok, selvi, myrrynu, kedrit, rozmarinës, vaj. Por anise, Muscat, karafil, Pennyroyal, archangelica Angelica, majdanoz kaçurrel, trumzë, kopër, kanellë, bari limon, dragua, dëllinjë më mirë të mos për të aplikuar. Duke përdorur vajra esenciale për parandalimin e ftohjet nuk mund vetëm të shmangur atë duke forcuar sistemin tuaj imunitar, por edhe për të pirë e të ngrënë dhe për të përmirësuar efikasitetin.

Alexander