Kundërindikimet herbs


Shpesh duke dëgjuar këshillat e miqve të trajtimit Sëmundjet e ndryshme, ne të fillojnë të marrin mjete të ndryshme të bimëve, jo në përputhje me sens të përbashkët. Një person i sëmurë mund të kuptoni. Ndonjëherë sëmundja është aq rraskapitëse, dhe agjentët e farmaceutike janë shumë të shtrenjta ose nuk sjellin lehtësim pritur. Bimët mjekësore janë pa dyshim të paçmuar tonë në trajtimin e sëmundjeve, por mos harroni se si çdo drogë, ata kanë një numër të contraindications. Merrni ato me kujdes, duke respektuar dozen, pas marrjes këshilla të ekspertëve në lidhje me komplikimet e mundshme dhe efektet anësore.

Për të mbrojtur veten nga probleme, le të shohim Kundërindikimet herbs, e cila, megjithatë, është pothuajse çdo përshkrim fabrikë në faqen e internetit. Kështu që e konsiderojnë pronat negative janë përdorur shpesh në impiantet e trajtimit: Pranverë Adonis - Bimë helmuese. Kur u përgatitur ilaçe të bazuar në mënyrë rigoroze të ndiqni përmasa.
Mos tejkalojnë doza e rekomanduar në trajtim. Aralia Manchurian kundërindikuar në hipertension, pagjumësisë, sëmundje të sistemit nervor qendror. Masat paraprake duhet të bëjnë njerëzit e moshuar që vuajnë nga atherosclerosis. Anise zakonshëm kur përdoret i freskët mund të provokojë dermatit.


Mud bog - Toxic. Nëse ju të kalojë dozen, përgatitja e gabuar shkakton inflamacion mukozën e stomakut, zorrët. Birch (veshkave) aplikojnë decoctions, infusions e buds thupër duhet vetëm nën mbikëqyrje mjekësore. Ju nuk mund të marrë një kohë të gjatë. I përjetshëm Rritjet presion, kështu që përdorimi është i kundërindikuar në hipertension. Valeriana officinalis (root) për përdorim të zgjatur shkakton dhimbje koke, të përzier, dhe të vjella. Në rast të mbidozë mund të shkaktojë nervat dëmtuar, thyen aktivitetin e zemrës. Lule misri blu përmban një lloj të komponimeve të forta aktive me komponentin cyanogen.

Kur administruar me kujdes. Piper Highlander kundërindikuar në pacientët me thrombophlebitis. Hryzhnik qetë - Bimë helmuese. A nuk e kalon administrimin e rekomanduar dozë. Helmimi ndryshe mundur të rënda. Melilotus officinalis në rast të një mbidozë mund të shkaktojë marramendje, gjendjen marramendje, dhimbje koke, vjellje, dhe në disa raste, përdorimi i pakontrolluar mund të shkaktojë paralizë te sistemit nervor qendror. Ginseng (root) rekomandohet për përdorim vetëm në sezonin e ftohtë. Teprica dozë përdorimi i pakontrolluar mund të shkaktojnë pagjumësi, dridhje, kreu, dhimbje të zemrës, impotenca.

Wort Shën Gjonit kërkon kujdes të veçantë. Kur përdorimi i pakontrolluar constricts enët e gjakut, provokon hipertensionit. Opulus kulpër kundërindikuar në sëmundje të veshkave, përdhes. Stigma misri i përshtatshëm për koagulimit të lartë të gjakut. Zambak i majit - Toxic. Përdorimi i drogës është i kundërindikuar për njerëzit me ndryshimet zambak organike në zemër, enët e gjakut, zemrës, cardiosclerosis. Lemongrass Kineze Mos e merrni në eksitim nervor, pagjumësi të shpeshta, hipertension, çrregullime të zemrës. Mentha arvensis në doza të mëdha mund të pengojë pjellorisë.

Kjo nuk zbatohet për kopsht nenexhik. Çantë Shepherd kundërindikuar për njerëzit me rritjen e koagulimit të gjakut. Tansy - Toxic. Përdorni me kujdes, duke respektuar dozen. Aloe gjatë . Nëse gëlltitje rrit rrjedhjen e gjakut në organet pelvike. Ju nuk mund të marrë atë me mëlçisë, fshikëz e tëmthit. Kundërindikimet hemorroide, gjakderdhje mitrës, shtatzënisë. Elecampane kundërindikuar në shtatzëni dhe sëmundje të veshkave. Rigon kundërindikuar në shtatzëni - mund të shkaktojë abort spontan. Pelin (argjendi) - Toxic. Mos përdorni gjatë, kërkon respektimin dozimin e saktë.

Në qoftë se ju shkelin rregullat e pranimit mund të shkaktojë shtetet konvulsive, hallucinations. Kundërindikuar gjatë shtatzënisë dhe ulcera peptike. Sigurisht, në një listë tekst gjitha herbs, contraindications lidhura - nuk mund, pra ju bëjë thirrje për të trajtuar ato me kujdes në mënyrë që të mos dëmtojnë shëndetin e tyre. Përmendja e veçantë duhet të jenë të kujdesshëm gjatë shtatzënisë. Në këtë kohë gruaja është përgjegjëse jo vetëm për shëndetin e tyre, por edhe jetën, fëmijë e ardhme. Ndërsa në këtë pozicion, ajo mund të dëshirojnë të marrin centralin e saj të zakonshme medicinale është i kundërindikuar për gratë shtatzëna, të tilla si aloe, dhe në këtë mënyrë mund të dëmtojë shëndetin e fëmijës së palindur që nuk është e pranueshme!

Pra, para se të fillojë të marrë ilaçe me bazë bimore, lexoni me kujdes të gjitha pronat e shërimit contraindications të. Për të shmangur komplikime të jenë të kujdesshëm kur bën tinktura, infusions, decoctions dhe ointments. Ndiqni këshillën e pranimit, jo në mënyrë të pavarur të rritur dozën dhe kohëzgjatjen e trajtimit. Kur këto rregulla të thjeshta, bimët medicinale do t'ju sjellë një favor dhe të shpëtoj prej Sëmundjet shumë. Cheers! Svetlana,