Kundërindikimet vajra esenciale


Njohuri ndikimet negative vajra, efektet e mundshme anësore të ju mbani pasojat e trishtuar. Pra, nuk do të jetë dembel për të kërkuar contraindications për përdorimin e vajrave thelbësore dhe përsosin përmban përdorimin e vajrave thelbësore në qëllime mjekësore, sepse në këtë rast dembel juaj mund të ju oh sa e kushtueshme! Mos harroni se vajra esenciale janë shumë të fortë dhe kontsentryrovannee herbs dhe bimët medicinale nga të cilat ato vijnë, në mënyrë shumë më të fuqishme ndikim në to, të cilat, natyrisht, kërkon kujdes dhe maturi të kufizojë zbatimin e tyre. Pra, kush janë të kundërindikuar vajra esenciale?

Për trajtim të fëmijëve duhet plotësisht të heqë dorë vajra esenciale të bëra nga bimë të tilla si geraniums, anise, jasemini, borzilok, hisopi, ylang-ylang, selvi, kardamom, Salvia officinalis, Melissa, kanellë, nenexhik, dëllinjë, u rrit, Neroli , trumzë, dru sandali dhe mirrë me rrëshirë dhe mirrë. Konsideroni që ata janë të kundërindikuar. Gjatë shtatzënisë ju duhet për të eliminuar plotësisht vajra esenciale të bëra nga bimë të tilla si engjëll, farë anise, borzilok, karafil, rigon, jasemini, hisopin, kamfor, kedri, qiparisi, koriandër, kanellë, lavanda3, lovage, borzilok dhe e ëmbël spanjisht , melissa, mirrë, dëllinjë, karamele mente, majdanoz (fara), pelin zakonisht, rozmarinë, kamomil, rue aromatik, trumzë, kedri, kopër, i këndshëm, i urtë.


Njerëzit me lëkurë kundërindikuar vajrat shumë të ndjeshme që përmbajnë furokumariny ose kumarin, pasi kjo mund të shkaktojë djegie. Kjo është, së pari off vajra esenciale kumak, portokalli, grejpfrut, bergamot, Hypericum, Angelica, limon, livando, limoni dhe mandarin. Njerëzit që vuajnë nga tensioni i ulët i gjakut kundërindikuar vajra esenciale e limon, ylang ilanh-, pemë çaji dhe balsam limon.
Njerëzit që vuajnë nga çrregullime të sistemit kardiovaskular, ju duhet të ushtrojnë kujdes kur përdorni vajra esenciale dhe, nëse është e mundur, kontrolloni me mjekun tuaj para se të vazhdojë të përdorin ato.

Ju nuk mund të aplikohet në lëkurë ose mukozës paholluar vajra esenciale. Në asnjë rast mos e përdorni vajra esenciale brenda! Kjo është shumë, shumë i rrezikshëm në disa raste mund të çojë edhe në vdekje! A nuk vlen për të lëkurës dhe mukozës thelbësore vajra të larta në aldehide. Hipertensioni është i kundërindikuar në aplikim të rëndë të vajrave thelbësore të basil, dëllinjë dhe nenexhik. Kur nefrit dhe sëmundjet e sistemit urogjenital kundërindikuar vaj kamfor, dëllinjë dhe pisha. Vetëm me rekomandimin e mjekut ato mund të përdoren në shumat më minimale dhe si rrallë të jetë e mundur.

Në nephrosis, e komplikuar nefrozonefryt pyelonephritis dhe në asnjë rast nuk zbatohet vajra esenciale të dëllinjë dhe trumzë. Në epilepsi kundërindikuar vajrat e rozmarinë, borzilok, i urtë dhe trumzë të drogës. Pranimi i produkteve që përmbajnë jod dhe hekur, nuk mund të kombinohet me përdorimin e livando vaj esencial. Ata që kanë pasur një sulm në zemër dhe pectoris që kundërindikuar për të përdorur vajra esenciale të bredh dhe pishe. Ju mund të përdorni ato me leje nga një mjek, në disa raste, dhe pastaj - në doza minimale.