Kundërindikimet për marrjen bimët medicinale


Mjekësi totale kapjen popullore për të përmirësuar efektivitetin e trajtimit të një sëmundje, dhe në mënyrë për të kursyer para për drogë të shtrenjtë ka çuar në atë që shumë e kanë harruar në lidhje me efektet anësore të mundshme të bimëve të organeve të caktuara.
Ashtu si me çdo kompozime substancë mjekësore me barishte të ndikojë në organet e njeriut në mënyra të ndryshme, duke përfituar dikush, dhe dikush - sorry, por dikush duke vepruar si diçka të veçantë. Dhënë kjo, healers vjeç janë përzgjedhur për trajtimin e një sëmundje të dhjetra receta nga bimëve të ndryshme dhe në kombinime të ndryshme. Por, pavarësisht nga kjo, mos harroni se ka contraindications për përdorimin e bimëve mjekësore, dhe në këtë mënyrë për të përcaktuar recetë për ju, dhe çfarë jo - mjaft e rrezikshme.

Çdo contraindications bazuar në faktin se trupi i njeriut është rreptësisht individual. Prandaj ne nuk mund të rekomandojë njerëzit përdorin për të trajtuar e përjetshme, në themel shumë receta në qoftë se ai ka probleme me presionin e gjakut dhe hipertensionit duket. Gjithashtu, në qoftë se trajtohet pa kujdes në marrjen e bimëve mjekësore projektuar për të qetësuar sistemin nervor, të tilla si sanëz, balsam limoni dhe nenexhik, ajo mund të prishin funksionimin normal të zemrës. Njerëzit që vuajnë nga sistemi kardio duke marrë me kujdes çaj me nenexhik dhe limon balm, dhe foshnjat nuk e rekomandojmë duke i dhënë decoctions e sanëz, sepse në të ardhmen kjo mund të ndikojë në funksionin seksual në meshkuj.


Jo të gjithë e di se të hahet raspberries kanë contraindications, pavarësisht nga pronat e shumta të dobishme të këtij fruti. Ajo nuk duhet të keqpërdoret nëse ka një diagnozë e gurëve në veshka apo përdhes. Për të bërë thrombophlebitis duhet të jetë i vëmendshëm ndaj merr bimët medicinale chokeberry dhe elderberry, pasi këto fruta thickened gjak. Sa për manaferrat kulpër, ata nuk mund të zbatohet për ata që kanë një tendencë për të koagulimit të gjakut. Përdorur në mjekësinë tradicionale ochystok purpurt karakterizuar në atë që forca është në gjendje të mbulojë dhe shtuar ton trupit. Megjithatë, jo të gjithë e di se për njerëz të moshuar, kjo bimë është e dobishme, por për të rinjtë dhe fëmijët e vegjël është e ndaluar.

Trajtimi i përafërt dhe i pakontrolluar me pelin çon në frustrim dhe Crazy aktivitetin e tërë trurit. Prishin sistemin nervor është Calendula aftë zakonisht. Ka contraindications për përdorimin e tij për ata që vuajnë nga periudhave të shkurtra të epilepsi, çrregullime depresive. Përdorimi i Calendula rrezikshme nëse lulet nuk janë të thata dhe të freskëta, sepse forca e ndikimit ata e gjejnë vetë dhjetë herë më të fuqishme se lulet tashmë të thatë. Barishte popullor që rritet mjaft të mirë edhe në shtëpi - mustaqe i artë ishte një ilaç i fortë nxitës. Në qoftë se ju përdorni atë për ata që kanë një mungesë në trupin e vitaminave, ajo mund të ndodhë edhe humbjen e flokëve.

Gjithashtu mustaqe i artë mund të bëjë efekte negative në litarët vokale, shembuj të shumtë të dozë të pakujdesshëm dhe të gabuar që marrin këtë drogë kanë provuar se zëri ndonjëherë të rivendosur dështon. Mos mindlessly zbatohen për marrjen e bimëve mjekësore për ata që kanë sëmundje të veshkave. Njerëz të tillë janë të decoctions kundërindikuar dhe infusions e urtë, çikore dhe madje edhe qepë të zakonshëm. Mos harroni, natyra është i gatshëm të bëjë gjithçka të mundshme për të ndihmuar njerëzit në luftën kundër sëmundjeve dhe parandalimin e tyre. Gjëja kryesore - për të gatuar dhe dozë komponentët e përdorur, është e arsyeshme që të përdorin këto dhurata bujare që nuk duhet të plagosur në vend të mrekullisë së pritshme efekt!

Kjo është arsyeja pse pothuajse çdo artikull në faqen e contraindications përmendura bimeve. Ludmila,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!