Dietë proteina Duka - shembuj të ushqimeve


Ushqimi mjek diete i famshëm francez Pierre Duka është shumë popullor në shumë vende, dhe gradualisht duke fituar Rusinë. Libri i tij, "unë nuk mund të humbni peshë" është një bestseller botëror. Vetë Pierre Duka e quan atë "proteinë" dhe jo dietë proteina, ndoshta për shkak të faktit se baza e produkteve të pranueshme, veçanërisht në fazën e parë, të bërë ushqimet me proteina shtazore, por jo të gjithë e kompleksit të tyre. Megjithatë kjo nuk është e njohur, por sistemi i furnizimit me energji për humbje peshe, dhe më e rëndësishmja - për të konsoliduar rezultatet, punon shumë në mënyrë efektive. Çfarë dietë Duka ne kemi mbuluar në këtë faqe interneti, por parimi i saj më themelore dhe moto - "unë e ha atë që unë dua dhe ende të rritet hollë."

Shumë ndalesa që krijon ndjesinë se diçka me ushqime proteinike të shijshme dhe interesante jo të gatshëm, dhe kjo vetëm pre humor. Më lejoni të larguar këtë paragjykim dhe them pajisje dietë proteina Duka shembuj të ushqimeve që janë të përshtatshme për fazën e parë të "Sulmi" dhe për fazat e tjera të saj. Pancakes Unë do të fillojë me e famshme "dyukanovskih" pancakes. Ata janë të përshtatshme shumë mirë për ata që nuk mund të (si ata mendojnë) të bëjë pa bukë. Ne kemi nevojë për të marrë 2 lugë krunde tërshërë dhe 1 lugë gjelle krunde gruri, shtoni një vezë (ose e verdhë veze vetëm), një lugë gjelle djathë të lëngshme (pa yndyrë).


Të gjitha përzierje dhe derdh në tigan me Veshje teflon, brushing një rënie e saj të naftës. Pra, diçka si një zbritje, të pasura me fibra. Nuk mund të ketë më shumë se një herë në ditë, mundësisht në mëngjes. Gatim mish nga Duka Diet ju lejon të hani mish në sasi të pakufizuar, por ajo duhet të jetë këngë varietetet e viçi, mish viçi, pulave pa lëkurë (me përjashtim të rosave). Rosto viçi . Viçi fileto (250 gramë), është vendosur në një pjatë për pjekje, i hedh pak ujë dhe të vënë në një furrë të mirë të nxehtë. Piqem rreth 15 minuta, dhe pastaj pidsolyuyemo (mish nuk u overdried).

Rosto viçi është e bukur dhe e nxehtë, dhe të ftohtë, ajo mund të shërbejë me salcë të përshtatshme për këtë dietë. Viçi rosto me mish te grire . Mix 1,2 kg viçi terren, 2 vezë të rrahur, qepë finely copëtuar, 50 gram pa yndyrë kos, kripë dhe piper. Tigan sasi e vogël me miell dhe përhapjen gjysmën e përzierje. Dy vezë të ziera fort prerë imët dhe vendosen si toppings. Më mbuluar të gjysmës së dytë të përzierjes. Piqem në një furrë preheated mirë për rreth një orë. Frikase i viçit . Viçi Lean (1,2 kg) prerë në copa dhe çiban. Në një gotë qumësht i skremuar nxehtë shtoni copëtuar trumzë, pidsolyuyuchy, piper.

Qumësht i ftohtë dhe i futur atij tre verdhë veze të papërpunuara. Mix mirë, derdh salcë viçi dhe ngrohur (jo të valë). Sauces Çdo pjatë mund të kalitur salcë. Dietë francez Pierre Duka nuk e ndalon përdorimin e tyre, përveç se ata duhet të jenë të përgatitur me produkte të pranueshme. Salcë e bardhë . Gjysma një filxhan kripë qumësht i skremuar, piper dhe të butë përzierje me dy yolks vezë. Në një përzierje homogjene shtuar kos yndyrë (100 gram) dhe ngrohur në një banjo me uje. Salcë vjen për mish dhe peshk enët. Salcë Hollandaise . 2 lugë limon lëng përzierje me vezë e verdhë veze dhe një lugë çaji i mustardë.

Ngrohur në një banjë me ujë deri të trasha dhe, nxitje të vazhdueshme, me kujdes të shtuar 50 ml qumësht të ngrohtë. Salcë është shërbyer më mirë në formën e nxehtësisë (të mirë me peshk dhe perime enët). Salcë "béchamel" . Mix një gotë me cek të ftohtë të qumështit me një lugë gjelle miell misri, shtoni një kubike aksioneve perime. Për ngrohje të ulët të sjellë përzierje deri të trasha. Shije mund të shtoni piper, kripë dhe arrëmyshk. Vezë, enët vezë - një proteinë të pastër duhet të konsumohen në të gjitha fazat dyukanovskoy sistemit të furnizimit. Çfarë mund të bëjë prej tyre, përveç asaj kuzhinier zier "në thes" cool?

Besoni mua, një shumë të pjatave interesante, të shijshme dhe origjinale. Vezë mbushur me karkaleca deti . Vezë të ziera fort prerë në gjysmë, hiqni verdhë veze dhe fshij atë me karkaleca copëtuar. Add disa salcë të bardhë apo dietë majonezë. Pra, një rostiçeri shumë të mirë. Vezë të përmbytur me proshutë . Vezë Cook "në thes" (4 minuta), të prerë disa feta proshutë ligët (viçi, turqi). Ngjyhet verdhë
Athina për 1-2 minuta në ujë të ftohtë, të nxehta për të shpërndarë, shtoni kripë, piper, një pikë raki. Pjatë vë feta proshutë dhe vezë, pour xhelatinë dhe cool. Siç mund ta shikoni, kështu që ju mund shumë i përzemërt dhe e shijshme diversifikuar menu tyre.

Shembuj të pjatave, një shumëllojshmëri të recetave të treguar se kjo nuk është e vështirë. Kjo është arsyeja pse dietë e Pierre Duka nuk shkakton ndërprerje dhe urinë, që është karakteristikë e shumë sisteme tjera humbje peshe. Pra, hani në kohë të lirë - dhe Grow i hollë! Dhe sigurisht, mos harroni të hani 1,5 lugë krunde tërshërë, pini të paktën 1,5 litra ujë çdo ditë dhe të bëjë 20-minuta ecën. Svetlana44,