Pronat germinated grurë, përbërja


Për një jetë aktive në botën moderne kërkon energji të vazhdueshme dhe shëndet të mirë. Në pranverë, kur trupi zgjon nga dimri dhe fillon duke punuar në forcë të plotë, shpirtrat e mirë dhe dietë e duhur të shëndetshme janë të nevojshme më shumë se kurrë. Për të ushqyerit e rekomanduar për të gjithmonë të përfshijnë në dietën tuaj germinated fara. Është rreth tyre, të pronave të mbirë grurit, përbërja dhe diskutim sot në vend. Kokrra germinated dhe fara përmbajnë pjesën më të rëndësishme për njerëzit vitaminave dhe substancave. Që nga kohët e lashta, njerëzit hanin shoots rinj të bimëve, sepse ata e dinin se ajo rritet nga një fabrikë të vogël farë, atëherë ajo është një fuqi e madhe.

Për shërim sprouted kungull grurë, elb, hikërror, kënaqur, thjerrëzat, bizele, susam, lirin, misër, soje. Megjithatë, metoda më e zakonshme dhe popullore është rritje e grurit. Përfitimet e embrion gruri Gruri, veçanërisht kokrra e saj mbijnë të pasura në një gamë të komponimeve të ndryshme bioactive, karbohidratet, fibër, yndyrë, proteina bimore, vitamina (grupi B, C, E). Përveç kësaj, fasulet janë të mineraleve të tilla si kalium, fosfor, magnez. Mjekët, nutritionists rekomandojmë shumë arsye për të ngrënë embrion gruri për humbje peshe. Së pari, mbinë kokrra - një antioxidant i mirë, ajo stimulon metabolizmin.


Së dyti, gruri forcon sistemin imunitar, pastron gjakun e papastërtive dhe kolesterolit të tepërt. Për më tepër, në sajë të aminoacidet dhe enzimat speciale thelbësor të ndihmojnë për të stabilizuar tretjen e ushqimit. E gjithë kjo kontribuon në avari e yndyrë, duke hequr lëngjeve të tepërta nga trupi. Një zgjatur përtypet lakër të forta dhe të ngurta ndihmon të zvogëlojë sasinë e ushqimit të përdoret si një stomak të ngopjes sinjal hyn në tru pas një kohë. Si rezultat - duke u shpëtoj paund. Siç është përmendur tashmë, gruri përmban kalium, i cili është përgjegjës për forcimin e muskujve, duke përfshirë muskujve të zemrës.

A ka të tillë një substancë e rrallë si litium dhe kromit që zbutur dhe mbrojtur qelizat e sistemit nervor. Këto elemente gjurmë shumë i pasur dhe sprouted grurë. Fiber vendosura në membranën e jashtme të grurit, pastron të gjithë trupin, ndikon në tretje. Prandaj, hahet lakër mund të mbrojnë veten e tyre nga sëmundja e kancerit të rektumit dhe zorrës së trashë. Efekti pozitiv i grurit i përgjithshëm mbi organet e vizionit, përmirëson strukturën e thonjve, flokëve, smalt dhëmbit dhe indeve të lëkurës. Megjithatë, pavarësisht nga të gjitha pronat e dobishme e grurit sprouted, ato nuk janë ushqim më e lehtë në stomak. Në këtë kontekst, mjekët rekomandojnë që të hani ato në mëngjes, të paktën, në pasdite.kokërr ushqyer për ushqim! Kokërr mesatare për mbjellje njerëzve kimikate mbulua mbi dëmtuesve brejtësit. Për shkak të fidanëve të tilla grurit nuk mund të hahen. Për qëllime terapeutike, të blerë grurë në dyqane të veçanta ose farmaci.
Pas blerjes shpëlarje kokërr, të pastër nga papastërtitë dhe rënie në një filxhan të thellë me ujë të pastër. Mos derdh shumë ujë. Një grurë afër ngjyhet garzë apo nevojë për një ind. Pas 24-34 orësh drithëra e mëposhtme mund të merret si ushqim për mëngjes. Dhe produkt i përfunduar konsiderohen lakër kokërr 1 mm. Nëse shoots arrijnë një shumë më të mëdha, ata nuk janë të dëshirueshme - ata nuk janë më ato prona unike.

Si për të ngrënë dhe kuzhinier me kokrra sprouted? E drejta kokrra mbijnë mund të hani menjëherë pa ndonjë trajtim. Trupi përtypur mirë kokërr nuk është e vështirë për të mësuar dhe tretet. Për një shije më të këndshme, shtoni atyre rrush, mjaltë dhe arra. Nëse ju nuk fillimisht të jetë në gjendje për të ngrënë grurin papërpunuara, gatuaj atë me buding saj apo qull. Një përzierje milled kokërr me sallatë, condiments, salcat. Shiko për një produkt të gjithanshëm për humbje peshe dhe pasurimin e trupit? Rritet grurë dhe rregullisht hani - kështu që duke rënë në peshë, përmirësuar shëndetin dhe kundërsulm aktivitetin tuaj gjatë gjithë ditës!

Jufro,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!