Favor sprouted grurë i pronave të dobishme, përbërja


Një person i shëndetshëm - një njeri i lumtur! Ky vlerësim është ndoshta e vështirë të mos pajtohen. Cili është sekreti i shëndetit të mirë dhe jetëgjatësi? Shkencëtarët bota ende nuk mund të gjejnë përgjigje për këtë pyetje, ndërsa paraardhësit tanë e dinin një përgjigje - ajo sprouted grurë. Pronat medicinale e grurit sprouted përdorur që nga koha e Hipokratit dhe Ibn Sinas, duke shtuar se në furnizimin të energjisë kryesore. Kjo është krejtësisht e rregullon pothuajse të gjitha proceset metabolike të trupit, punën e shumë sistemeve. Na le dhe ne do të përpiqemi të kuptojmë diçka grurin në mënyrë të vlefshme sprouted, përfitimet, pronat e të dobishme, përbërjen e drithërave dhe si t'i përdorin ato për të ruajtur apo përmirësuar shëndetin e tyre është përkeqësuar.

Përbërja e drithërave sprouted grurit Ai përmban 18 aminoacidet nuk janë prodhuar në trupin e njeriut, që është, ata nuk janë të këmbyeshëm. Vitamina B (B1, B2, B3, B6), acid nikotine, makro, elementët gjurmë, minerale (squfur, magnez, fosfor, silic, kalium, silic, klor, zink, alumini, bakri, fluori, krom, titan). Vitamina C jetë një grurë mbinë në një formë lehtësisht të arritshme për trup, të cilat në masë të madhe rrit vetitë e saj mjekësore. Biotin është e nevojshme për metabolizmin e yndyrave, karbohidrateve në trup, por ajo nuk punon vetëm, por në kombinim me vitamina B choline - vitaminë jo të vazhdueshme, është e nevojshme për metabolizmin e yndyrës në mëlçi, transmetimin e impulseve nervore përgjatë mbaresa nervore.


Vitamina E - një antioxidant i fuqishëm natyral, ajo mbron qelizat e trupit tonë nga efektet e dëmshme të molekulave aktive të oksigjenit, stresi, forcon enët e gjakut, zvogëlon rrezikun e clots gjakut, rrit forcën e muskujve, rregullon proceset e sintezës së shumicën e hormoneve. Celulozë, pektin - shumica ushqime bimore. Ata nuk janë tretur në traktin gastrointestinal, por të luajnë një rol të rëndësishëm në jetën e organizmit. Pronat e dobishme Mjekësore sprouted grurë Për shkak të përbërjen e tij me grurë sprouted ka veti të veçantë shëruese, ajo mund të përdoret për të trajtuar dhe për të parandaluar një numër të madh të sëmundjeve.

Traktit gastrointestinal është normalizuar nga një përmbajtje të lartë të fibrave germinated gruri. Pasi në zorrë të njeriut, shtohet celulozës, thith të lëngshme, dhe me atë shumica e toksina në Përveç kësaj, ajo thith acideve biliare në një kolesterolit "të dëmshëm". Fiber përmirëson lëvizshmërinë e zorrëve, tretje të ngadaltë të karbohidrateve dhe yndyrave. Përfitimet e grurit dhe se fibra e saj në mënyrë indirekte është parandalimi i diabetit. Grurë mbinë ndihmon njerëzit të përballen edhe me të qenit mbipeshë. Pectins normalizojë microflora zorrëve, e cila është veçanërisht e rëndësishme për njerëzit që vuajnë nga dysbiosis.

Për shkak të vitaminës E, trupi ynë është në gjendje të të rezistojë shumë infeksione. Ajo pengon reagimet oksidimi që shkatërrojnë qelizat tona të shëndetshme nuk janë të dëmtuara. Kjo oksidimi çon në dobësimin e përgjithshëm të trupit, sensibilitet e saj ndaj infeksionit dhe zhvillimin e shumë sëmundjeve kronike (artrit, sëmundje të zemrës dhe anomalitë vaskulare e sistemit imunitar, patologji onco, etj). Vitamina B, antioksidantë janë të njëjta, përveç ata rregullimin e metabolizmit të karbohidrateve dhe yndyrave. Vitamina B2 është e përfshirë në proceset e frymëmarrje qelizore, sintezë antitrupave dhe formimin e qelizave të kuqe të gjakut. Pronat medicinale e grurit sprouted nuk janë të kufizuara.

Me përdorimin e rregullt të drithërave sprouted si ushqim diete të plotësuar trupin e njeriut si një e tërë dhe të shërojnë të rafinuar, jo një trup të vetëm, të marra veç e veç. Mbinë gruri - një stimulues i jetës, një burim i shërimit pushtetin. Cilat janë pronat e trupit përmirëson nën ndikimin e grurit mjekësore sprouted? • përmirëson sistemin imunitar. • përshpejtuar proceset e shërimit. • Ajo ndihmon trupin për të luftuar kundër shumë sëmundjeve infektive. • Metabolizmi normal. • Përmirëson punën e shumë sistemeve: nervor, kardiovaskulare, riprodhues dhe endokrine.

• Rregulluar nga trakti gastrointestinal. • të përshpejtuar shërimin e plagëve, plagë në lëkurë dhe mukozës. • Përmirëson vizion ngjyra. • mban dhëmbët dhe thonjtë,