Propolisi - përdorimi alkoolat për fëmijët dhe të rriturit


Propolisi Bee bërë nga rrëshirë pemë (kryesisht plep, thupër, gështenjë, bredh). Për ta bërë këtë, ata "prozhevyvaet" dhe pasurojnë atë me enzimat e tyre. Si rezultat i Propolisi në zhvillim, e cila i ngjan konsistencën e një balte. Produkt i gatshëm bee ka një kafe të errët ose një ngjyrë të verdhë të pista. Propolisi është përdorur shpesh si një tretësirë. Saj si i tillë mund të përdoret si një trajtim për sëmundje të ndryshme, dhe për forcimin e përgjithshëm të trupit. Propolisi tretësirë ​​mund të blihen në barnatore apo bletarëve konvencionale, por edhe mund të bëhet në shtëpi.

Për të mësuar se si të gatuaj dhe se si ajo mund të përdoret, edituar website ne do të flasim më vonë në artikullin "Propolisi - alkoolat:. Apliko për fëmijë dhe të rritur" Perberja e propolis nuk kuptohet ende plotësisht. Gjetur se përbëjnë një pjesë të konsiderueshme të komponimeve Terpene, vajra esenciale, NDRYSHME. Në Propolisi përmban një sasi të madhe të mineraleve dhe substancave organike të tilla si kalcium, hekur, alumin, fosfor, selen, silici, zink, bakër, pothuajse të gjitha vitaminave B, A, E dhe të gjitha amino acidet esenciale. Flavonoids dhe vaj të paqëndrueshme shtuar Propolisi veti antibacterial. Ajo është me anë të kësaj Propolisi Përbërja kimike ka kohë që janë përdorur nga njerëz kur: - Lezionet e mukozës (si dhe i brendshëm) - trajtimi i sëmundjeve të dhëmbëve - sëmundjet inflamatore të dëgjimit dhe vizion - lezione fungale - abscese, qelbëzimit - sëmundjet kronike int% D


1? I Rennes - ftohjet - qarkullim i dobët - mosfunksionim zorrë - sëmundjet endokrine Në mënyrë të ngjashme, Propolisi konsiderohet një antioxidant fuqishëm që pengon qelizat e tumorit. Dhe veçanërisht i fortë këto prona nëse dietë e bletëve të hyjë rrëshirë balsamic mollë (Clusia Rosea). Ajo "futur" në Propolisi o ici-502 molekulë që pengohet rritjen e qelizave të tumoreve malinje. Për shkak të pronave të saj shëruese, Propolisi është një nga mjetet e mi të preferuar, dhe popullore, dhe mjekësi tradicionale. Aplikoni Propolisi i pastër dhe si pjesë e drogës.

Në veçanti, shumë e rehatshme dhe jashtëzakonisht të dobishme, siç u tha më lart, përdorimin e Propolisi tretësirë ​​për alkoolin. Tretësirë ​​Propolisi, recipes Alkooli tretësirë ​​Propolisi i përgatitur mjaft lehtë. Ajo i ndihmon që Propolisi lehtë lidh me alkool dhe ruan të gjitha vetitë e tij unike dhe shërimit. Për të përgatitur Propolisi tretësirë ​​duhet të shpërndajë në cilësi të pastër dhe fërkim alkool në një raport prej 1 deri në 10, dmth 10 gram Propolisi duhet 100 ml të alkoolit. Për të përgatitur tretësirë ​​duhet marrë produktin e mirë të rafinuar, aq më pak papastërtitë në Propolisi origjinale, kështu që ajo është e butë.

Prandaj është më mirë për të zgjedhur në temperaturën normale për të vlerësuar objektivisht gjendjen e burimeve. Për të Propolisi shpërndahet në mënyrë uniforme në alkool dhe i dha të gjitha komponentët e dobishme duhet të jetë mirë bluaj. Ju mund të ftohur hekura papërpunuara. Atëherë në masë grimcuar është vendosur në një enë prej qelqi të errët, dhe derdh sasinë e nevojshme të alkoolit, të mbuluar dhe të lënë në një vend të errët për 10 ditë. Por mos harroni shishen - ajo përditshme lëvizje e lehtë. Mbani përfunduar tretësirë ​​alkoolit prej Propolisi gjithashtu nevojë për një vend të ftohtë, të errët, ajo ruan të gjitha vetitë e tij për tre vjet. Infuzion është e rekomanduar për të aplikuar nga jashtë - me dëmtim të ndryshme të lëkurës, lëndimet, plagët, dhe brenda - për ftohjet, grip, infeksionet e sipërme të traktit respirator, ulcera peptike.

Gjithashtu për fëmijët dhe të rriturit kjo është shumë efektive, si imunomodulues drogës. Për standarde të rritur doza është konsideruar të jetë 20 cps. tretësirë ​​Propolisi në 100 ml. ujit. Kursi i trajtimit është maksimal - 1 muaj. Aplikimi për fëmijët e këtij nuancë rregullohet metodës healers bullgare. Ajo reduktuar dozën sipas moshës. Disa njerëz ndihen pas marrjes Propolisi marramendje dhe hyrjeve të tjera energji, është duke marrë kohën e saj të parë dhe disa herë, ju do të kuptoni saktësisht kur ju duhet të përdorin atë herët në mëngjes ose para shtrat. Për instalacioni në sytë dhe veshët, dhe një rëndim të gastrit dhe dysbacteriosis më të mirë të përdorimit të ujit Propolisi tretësirë.

Të përgatisë atë pak e vështirë, dhe mbahen vetëm rreth një javë. Për të përgatitur Propolisi tretësirë ​​në ujë (të saktë - ekstrakt -. Ed), e kërkuar Propolisi copëtuar finely shtoni ujë dhe llokoçis vazhdimisht qëndroj rreth 45 minuta. ne nje banjo me uje (30 oz. e materialit të papërpunuar per 100 ml të ujit të pastër). Pastaj nxjerrjen duhet të thahet dhe për të shpëtuar 7-10 ditë në një vend të freskët. Tretësirë ​​Propolisi në vaj të përdorura për trajtimin e djegieve dhe plagëve, si dhe mjet mbështetës në tumoret malinje. Për të përgatitur tretësirë ​​duhet të jenë të përziera në proporcione të barabarta vaj buckthorn detit dhe alkoolit tretësirë ​​të Propolisi.

Përzierje është vënë në një banjë me ujë dhe le të qëndrojë 40-50 minuta. për të përfunduar avullimit të alkoolit kur derdhur në enë të errët të mbyllur fort dhe dyqan në frigorifer. Vini re se një mbidozë e Propolisi tretësirë ​​(sidomos alkoolit) mund të shkaktojnë përkeqësim, aritmi kardiake, hedhje presion, të qenët i përgjumur ose, anasjelltas, sulmet dhimbshme energji. Kur simptomat e mbidozë dhe kur tepër i ndjeshëm duhet menjëherë të ndaluar marrjen e Propolisi. Propolisi - një mjet shumë i fuqishëm, dhe ajo duhet të përdoret me kujdes dhe vetëm recetë. Në përfundim spravedolivaosti ia vlen të përmendet se Propolisi - vetëm produkt i bletari, të cilat plotësisht ruan të gjitha vetitë e tij kur të nxehtë.

Kjo do të thotë se ajo nuk e humb cilësinë e tij, mund të përdoret jo vetëm si një tretësirë. Por kjo është një temë e një prej artikujve në të ardhmen. Lydia,