Probodnaya simptomat e stomakut, trajtim, trajtim postoperative dhe dietë


Probodnaya ulçerë është e rrezikshme ndërlikim, serioze e ulçerë stomakut, ulçerë duodenale 12 që mund të shkaktojë peritonit. Shumë shpesh ky kusht ndodh në pacientë gjatë Ulçera peptike akute - në vjeshtë dhe pranverë. Gjatë frekuencë luftëra, fatkeqësive, krizave të komplikimeve rritet nga 2 herë. Kjo është për shkak të përkeqësimit të ushqimit, rritjen e stresit psiko-emocional. Ulcerat shpuar mund të ndodhë në pacientët e çdo moshe, por veçanërisht karakteristikë e njerëzve të moshuar. Në një moshë të re është një ndërlikim shpesh lokalizuar në duodenum. Zbulim i madh është shpesh për shkak të gjakderdhjes ulçerë.

Për të mësuar më shumë në lidhje me sëmundjen ju nga artikullin "Probodnaya ulçerë -. Simptomat, trajtimin, trajtimin postoperative" Simptomat ulcerat shpuar Në fazën e parë një person përjeton dhimbje të rënda akute të krahasueshme për të arritur një kamë. Në orët e para ndjerë vjellje, retching. Pacienti i zbehtë fytyrës shërbyer djerse të ftohtë, ai ndjen një dobësi të fortë, marramendje. Zakonisht pacienti qëndron i palëvizshëm, shtrëngon këmbët e tij në barkun e tij. Pas rreth 5-6 orë vjen përmirësim imagjinare. Simptomat akute të kalojë. Por në këtë kohë mund të zhvillojnë peritonit. Ajo karakterizohet nga ethe, bloating, takikardi.


Kjo është e dyta skenike i shpuar ulcerat. Shpesh ulçerë probodnuyu mund të jetë e vështirë për të dalluar të drejtën nga një shumëllojshmëri e sëmundjeve akute të organeve të brendshme të tilla si apendiksit, dhimbje barku i veshkave. Prandaj, pacientët me sëmundje peptike ulçerë kur simptomat karakteristike e ulçerë duhet menjëherë të thërrasë një ambulancë.
Pas konfirmimit të diagnozës kërkon shtrimin në spital urgjente, dhe pacienti duhet të transportohen shtrirë në një barelë. Çka e shkakton ulcers? Shfaqja e komplikimeve të tilla të rënda shpesh kontribuon në dietë të varfër, veçanërisht gjatë acarimin sezonale të sëmundjes peptike ulçerë, alkoolit, emocional dhe tendosje fizike.

Gjithashtu, kjo gjendje mund të ndodhë pas procedurës probing stomakun. Trajtimi i ulcerat i shpuar Trajtimi i ulçerë shpuar ndodh në një spital nga operacioni. Qëllimi i tij është për të ndaluar mesazhin nga stomaku të barkut e pacientit dhe riorganizimin e saj. Diagnoza në kohë, kirurgji, trajtim postoperative përmirëson ndjeshëm rezultatet e trajtimit. Probodnaya ulcerat stomak - trajtim dhe dietë postoperative Në trajtimin e pacientëve postoperative kërkohet trajtim të zgjatur me antiulcer drogës. Të 10 ditët e para të emëruar pjesën tjetër krevat, pjesa tjetër, pjesa tjetër, gjumë.

Faktori më i rëndësishëm për trajtim të suksesshëm, një shërim të shpejtë është një dietë të veçantë postoperative terapeutik. Ajo duhet në mënyrë strikte të respektojnë disa muajt e parë pas operacionit. Rregulla të veçanta për ushqim të eleminuar inflamacion, të nxitur proceset e shërimit në stomak. Të jetë i sigurt për të përdorur të kufizuara për të karbohidrateve të thjeshta, kripë dhe lëngun. Tashmë 2-3 ditë pas operacionit pacienti mund të pini ujë mineral pa gaz, jap ëmbël pak pelte frutash, çaj brewed dobët. Disa ditë më vonë ju mund të pini hips supë, 1-3 vezë të ziera, perime pureed, supave të lehta, hikërror ose oriz qull, të zier dhe pure mirë, ju gjithashtu mund të japin për djathë mëngjes sufle avull.

Me kalimin e periudhës postoperative 8-10 ditë pas operacionit është e lejuar për të shtuar në dietën e pure patate, kungull i njomë, kungull, karrota. Ju mund të hani mish, burgers peshk i gatuar në avull pa shtuar vaj. Bukë të lejojë vetëm një muaj, dmth ajo mund të në sasi të kufizuar dhe pjekje vetem djeshme. Salcë kosi, kos mund të përdoret jo më herët se 2 muaj pas operacionit. Nga dietë e pacientit duhet të përjashtojë buns, enët nga mëlçisë, veshkat dhe mushkëritë. Ju nuk mund të përdorni kripur, i tymosur, ushqimet pikante, ruan, turshi, sallam. Çokollatë Contra, kakao, kafe, mjaltë, reçel.

Ekziston edhe një shërim të plotë refuzojnë enët me kërpudha, fasule, lakër. Mos hani qepë, hudhër, lëpjetë, spinaq, rrepka, akullore, fruta të freskëta, perime dhe manaferrat. Në asnjë rast nuk pi alkool, pije të gazuara. Vetëm pas analizuar gjendjen e pacientit, procesi i rimëkëmbjes pas 2-4 muajsh ju mund të zgjerohet gradualisht gamën e enët. Kur simptomat mbi probodnuyu Ulçera, ju nuk mund të vonojë. Pa ndihmën e një mjeku pacienti zhvilluar peritonit në pak ditë, nuk është një kërcënim real për jetën e tij. Vini re se në periudha e dytë e simptomeve akute largohem, njerëzit mund të vendosë që të gjithë shkon në vetvete, e cila është shumë e rrezikshme.

Edhe më keq, në qoftë se një pacienti fillon trajtim të vetëm, duke përdorur përgatitjet e zakonshme të ulcera peptike. Nga ulcerat tij rrugëdalje në këtë rast, të shpëtuar vetëm kirurgji! Të jetë i vëmendshëm për shëndetin e tyre, koha e gjeti sëmundje - hapin e parë për trajtim të suksesshëm. Por gjej atë pak, është e rëndësishme për një shërim të shpejtë për të vëzhguar në mënyrë të qartë i recetave mjeku në këtë rast përparim ulcerat stomak, trajtim, simptomat e kësaj sëmundje të pakëndshme ju do të shpejt të mos jenë të shqetësuar! Cheers! Svetlana,