Problemet në gratë pas lindjes së fëmijës


Shumë shpesh pas lindjes, gratë shfaqen komplikacione të shumta shëndetësore. Fakti është se shërim trupi pas një periudhe të gjatë shtatzënisë dhe foshnjave përshtatet me kushtet e re ushqyerjes me gji. Edhe nën normal pa komplikacione të rënda të shtatzënisë, problemet pas lindjes mund të ndodhë. Më e zakonshme në mesin e tyre janë - dispepsi, hemorroide, kapsllëk, urth dhe të përzier - një listë shumë e pjesshme e kushteve të pakëndshme, të cilat shpesh të përjetuara nga gratë shtatzëna. Unë do të ishte gabim të supozohet se menjëherë pas lindjes ata do të zhduket dhe nuk do të shqetësojë nënën e re.

Gjatë kësaj periudhe, kompleksiteti i ri. Le të flasim për problemet në gratë pas detajet e ofrimit të. Kontraktimet dhimbshme Ju bëni gabim, nëse ju mendoni se mitra ndalesa të bjerë me fundin e dorëzimit. Pas lindjes, mitra vazhdon të bjerë për disa kohë. Në këtë kohë, trupi merr shpëtoj e indeve të tepërta, dhe kërkon të rivendosur madhësinë e saj të mëparshëm. Ndjesi të dhimbshme mund të jetë i vogël, që s'bie në sy. Por ato mund të jenë mjaft të forta. Dhe kontraktimet rritur ndjeshëm gjatë foshnjat gji. Reduktimet Sidomos dhimbshme në ri rodyaschyh janë gra.


Parehati në vaginë Kjo ndjenjë është e natyrshme në këtë kohë. Kohet e fundit, keni pasur një fëmijë dhe murin vaginal, perineumit pësuar stres të rëndë. Ju mund episiotomy është bërë dhe imponuar seams. Prandaj, çdo plagë është vendi që të jetë i sëmurë, jo ende shëruar plotësisht. Hemorroide Ky problem shpesh shfaqet gjatë shtatzënisë, veçanërisht në pjesën e dytë. Nëse jo para, kjo mund të ndodhë pas lindjes.
Hemorroide mund të shkaktojnë stresin gjatë punës, lëvizja e fetusit nëpërmjet kanalin e lindjes. Për të lehtësuar dhimbjen e hemorroide, ju duhet të përdorni mjetet juridike popullore.

Për shembull, për të aplikuar kone hemoroynyh akulli, të marrë banjot e ngrohta të ulen brenda natës. Well rrumbullakosura lehtësimin qirinj dhimbje e bëra nga patate të para dhe fasha të ftohta me magjistare te kalter. Kapsllëk Kapsllëk shpesh shoqëron shtatzëninë. Por pas lindjes, ai vazhdon të mundosh gruan. Gjatë punës, zorrët si në qoftë se në gjumë, aktiviteti i tij ngadalëson. Nëse ju znebolyuvaly procesin e lindjes, zorrë është mjaft i ngadaltë. Për më tepër muskujt pas lindjes shtrirë dhe dobësuar. Gjithashtu të shkaktojë kapsllëk mund të jetë një frikë e grave lodhje gjatë lëvizjeve të zorrëve. Në këtë rast, ju duhet të hani shumë fruta dhe perime që përmbajnë fibra natyrale.

Për shembull, edhe në lehtësimin e kapsllëk sallatë me panxhar të ziera të kuqe, kajsi të thata. Ju gjithashtu duhet të pini më shumë ujë. Megjithatë, ne duhet të kujtojmë që disa ushqime mund të shkaktojë diarre në fëmijën tuaj, nëse ju ushqejmë atë me qumësht e saj. Prandaj, problemi i kapsllëk është më e mirë për të diskutuar me mjekun tuaj. Nëse karrige është jo më shumë se tri ditë, të marrë një klizmë. Por që nuk duhet të përfshihen në zakonin. Klizmë - një procedurë "një herë". Urinim i pavullnetshëm Urinë padashur ndarë në tension të ulët, ndërsa duke qeshur, teshtitjes, dhe kështu me radhë. D. Për të hequr qafe këtë, të kryejnë ushtrime të thjeshta për muskujt e bazës së legenit. Ata do të ju them në mjekun tuaj kërkesë në spital apo shikuar gjinekologun gjatë inspektimit.

Zakonisht kur zbatimin e rekomandimeve të tyre, këto vështirësi janë 3 muaj. Postpartum hemorragji Herët pas gjakderdhje lindjes ndodhin (suckers), kujton e menstruacioneve. Gjaku i parë lyer në të kuqe të ndritshme, pastaj gradualisht ndryshon ngjyra në ngjyrë kafe, atëherë të ndaluar gjakderdhje. Ata nuk janë të menstruacioneve. Fakti se reduktimi i mitrës që trupi merr shpëtoj mukozën e indeve të dëmtuara. Ata vijnë në formën e gjakderdhjes. Kjo gjendje zakonisht zgjat një deri në dy muaj. Nëse një grua gji gji një fëmijë, menstruacionet i parë vjen pas laktacionit.

Pasi ajo ndalon dhënien e gjirit, të rifillojë ciklin menstrual. Por të jenë të kujdesshëm kur ju Fuckers gjithashtu mund të krijoj. Dhënia e gjirit nuk është një ilaç për ri-konceptim. Nëse ju keni një hemorragji pas lindjes janë të shqetësuar, ka pasur clots gjakut apo erë, të jetë i sigurt për të vizituar gjinekologun. Mundohuni të përmbahen nga seksi gjatë kësaj periudhe për të shmangur marrjen e infeksioneve. Ose nëpërmjet kontaktit seksual, përdorni një prezervativ. Probleme me qafën e mitrës Ky organ është i lënduar gjatë lindjes. Ajo është shumë e zakonshme pas një vëzhgimi të femrave që kanë lindur fëmijë, të caktojë një procedurë electrocoagulation veçantë.

Në njerëz ajo është quajtur djegurit. Është e nevojshme për të parandaluar sëmundjet e mundshme gjinekologjike në të ardhmen. Laktacionit i pamjaftueshëm Një shumë e nënave të reja ankohen për mungesën e qumështit në ditët e para pas lindjes. Në vend të qumështit në gji prodhon colostrum. Por ju nuk duhet të trembet. Colostrum është ndarë tërësisht në sasi të vogla, por ajo është dhjetë herë më shumë kalori se qumështi i gjirit. Pra, për të ushqyer fëmijën, sasia e saj është e mjaftueshme. Qumësht gradualisht shfaqet. Gjëja kryesore për herë të parë si shpesh si ju bashkëngjitni fëmijën në gji dhe nuk përfundojë të ushqyerit.

Laktacionit restauruar dhe qumësht do të mjaftojë. Svetlana,