Problemet me një karrige në një foshnje


Konstipacioni eshte akute ose kronike. Akute kapsllëk - mungesa e lëvizjes zorrë për disa ditë. Shkaku i saj është pengimi i zorrës së trashë. Megjithatë, problemet me një karrige në një i mitur mund të duket për shkak të shkaqeve të tjera. Në foshnjat ajo mund të shkaktojë intussusception - anëtarësimi në një nga zorrë në një tjetër. Si rezultat, e mbyllur lumen e zorrëve dhe qarkullimin e gjakut të zorrëve. Kjo sëmundje mund të jetë për shkak të keqformime fetale në zorrë të fetusit, i tepruar ushqyer një fëmijë infeksione të ndryshme të zorrëve, futjen e hershme të ushqimeve plotësuese (si sistem enzimatik i projektuar për të thyer ushqim, nuk i zhvilluar).

Zorrë më e zakonshme zbatimi në fëmijët e moshës prej tre muaj deri në një vit, dhe kryesisht në fëmijët me mbipeshë. Shenjat e jashtme mund të jetë ankth dramatik shtet, nervozizmi, me zë të lartë duke qarë, refuzimi i marrjes të ushqimit. Në mënyrë tipike, gjendja e ankthit dhe nervozizmi skajet mprehta sa më shpejtë që fillon por përsëritet përsëri pas 3-5 minutash. Pastaj nuk është e të vjella 1 - 2 herë përzier me biliare, pikturuar në jeshile, 1 ose 2 herë ju mund të shihni gjak në fëmijën stol. Pastaj zbrazjes fund, dhe gjakderdhje zorrës së trashë vërejtur ndritshme.


Shpesh ato shfaqen afërsisht 5-6 orë pas sulmeve të para të dhimbshme. Kur ndjenja barku i butë foshnja dhe temperaturën e trupit normale. Gjithashtu, fëmija mund të bie të fikët. Prania e shenjave të tilla të dallueshme e gjendje e sëmurë, si sulmeve të rënda të dhimbjes, kusht vjellje dhe shkarkimin e gjakut nga fëmija i shqetësuar prindërit dhe t'i bëj të kërkoni këshilla mjekësore menjëherë. Në këtë situatë, ata jo gjithmonë i kushtoj vëmendje për të prania ose mungesa e karrige baby. Nëse konsolidimi i më shumë se tre muaj një fëmijë, një specialist mjekësor diagnoza kapsllëk kronik. Ky lloj i kapsllëk zhvillohet ngadalë.

Mos harroni kapsllëk - kjo nuk është një sëmundje, por kryesisht një manifestim i sëmundjes së fëmijës. Për të përmirësuar gjendjen e foshnjës nuk është e nevojshme për të trajtuar kapsllëk, dhe shkaqet e shfaqjes së tij. Sepse specialist mjekësor dhe prindërit duhet të bëjnë çdo përpjekje dhe durim për të identifikuar shkaqet dhe trajtimin e saj të suksesshme.
Shkaqet e problemit të kapsllëk në foshnjat • ushqyese - një dietë të gabuar, mungesa konstante e ushqim apo ujë, temperatura konstante të trupit. Si një rezultat i arsyeve të mëposhtme zvogëlon sasinë e stol në zorrë, ekziston një çekuilibër në microflora zorrëve. Kapsllëk tillë shpesh shfaqen në fëmijët nën një vit që marrin ushqyerit të përzier ose artificiale.

• Anomalitë në zhvillimin e zorrëve. Shumë të sapolindur që vuajnë nga sëmundje Hirschsprung-së. Ky çrregullim ndodh sepse zorrë e trashë vetëm ndalesa të punës. Në të njëjtën kohë në pjesët overlying të fekaleve të mbledhura në raste të rënda të shkaktojë fryrje zorrëve. Në qoftë se vetëm një pjesë e vogël e zorrë prekur, kapsllëk pastaj shfaqen gradualisht dhe nuk kërkojnë një operacioni për një kohë të gjatë. Nëse goditi pjesën më të gjatë të zorrëve, ajo shkakton përkeqësim të rëndë kapsllëk të gjendjes së përgjithshme të fëmijës. Në këtë rast kirurgji emergjente. • Infeksionet që u transferuan fëmijën në muajt e parë të jetës, mund të shkaktojë shkatërrimin e mbaresa nervore në dy pika.

Si rezultat ka shkelje të peristaltikës apo funksion motorike. Numri i zbrazjes është reduktuar, duke rritur volumin e stol, kapsllëk ndodh. • inflamacion të ndryshme intestinale ose vasculitis (sëmundje vaskulare). Kapsllëk është shkaktuar nga shkatërrimi i mbaresa nervore dhe qelizat shqisore në murin e zorrëve. • sistemit nervor qendror. Shumica e këtyre kapsllëk zhvillim te fëmijët që vuajnë nga sindromi i paralizë cerebrale (CP) dhe përmes komplikime të ndryshme gjatë lindjes. Fëmijët me këto çrregullime mund të jetë gjithashtu një shkelje gëlltitjes, regurgitation, të vjella.

• çrregullime të shumta endokrine. Për shembull, dështimi i gjëndrës tiroide (hypothyroidism), diabet mellitus. Për shembull, hypothyroidism provokon lëvizjen e ngadaltë të përmbajtjes zorrëve në zorrë. Kur konstipacioni paratiroid disfunksioni shkaktohet nga çrregullimet e metabolizmit mineral. Në diabet përparon kapsllëk për shkak të dëmtimit pleksus nervore e zorrëve ose dehidratim. • Duke marrë medikamente të caktuara të shkaktojnë edhe probleme të tilla, kështu që gjithmonë të jetë i sigurt për të kontrolluar udhëzimet. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se, për shembull, medikamente hekurit për trajtimin e anemisë, mund të shkaktojë zhvillimin e kapsllëk.

Për të shmangur këtë, në mënyrë rigoroze të respektojë rregullat për pranimin e drogës. Mungesa e një karrige për shkak të marrin medikamente, mund të zhvillohet si pasojë e marrjes jo-steroidal anti-inflamator drogë, neuroleptikëve, sorbents. Vëmendje e veçantë i duhet kushtuar atyre kapsllëk në zhvillim përmes përdorimit të pakontrolluar apo afatgjatë të antibiotikëve që rezultojnë në rritje e jashtëzakonshme fillon. Ka shumë arsye që mund të shkaktojnë kapsllëk në zhvillimin e fëmijës tuaj. Kjo sugjeron se është e nevojshme të dinë saktësisht se çfarë e shkakton kapsllëk, dhe vetëm vendosjen ajo për të filluar trajtimin e duhur.

Dhe - në qoftë se ju të gjeni shenja të kapsllëk në fëmijën tuaj, nuk do të vonojë vizitën tuaj në mjeku. Alexander,