Në shëruese dhe të dobishme pronat e blueberries në dietë


Gjithkush e di se në jetë të madhe për ruajtjen e shëndetit është dietë e duhur balancuar. Për këtë arsye, shumë nutritionists boronica janë të rekomanduara për përdorim të tyre të përditshme. Për të kuptuar se pse dhe se si i dobishëm boronicat për një njeri, e konsiderojnë pronat që ajo zotëron. Perberja e blueberries unike. Të konfirmuar këtë, të paktën, një antotsyanynov harmonik kombinim dhe fenolet. Në sajë të këtyre dy komponentëve vetëm vonuar procesin e plakjes dhe parandalon formimin e tumoreve, përveç kësaj, të gjithë e dinë në lidhje me pronat e manave për sytë ... por më shumë për këtë më vonë. Hulumtuesit gjetën se perimet me ngjyrë të errët-, fruta dhe manaferrat janë "roje" për të mbrojtur trupin nga sëmundje në nivel qelizor.

Boronicë është gjithashtu i ndryshëm nga manaferrat e tjera janë të larta në vitamina B, PP, A, E dhe C, acide organike, fruktoza, pektin, taninet, minerale - magnez, selen, natriumi, kaliumi, kalcium, hekur, mangan. Në shëruese dhe të dobishme pronat e blueberries në dietë Me një grup të tillë të pasur të vitaminave, boronica forcon nervat e syve dhe grid vaskulare mbështet shikimi të shkëlqyer dhe përmirëson kujtesën. Boronica janë një trajtim universale për sëmundjet urinare në të rriturit dhe fëmijët. Kontribuoni ata ruajnë funksionin riprodhues të grave dhe "pushtetin mashkullor". Blueberries rregullon nivelin e sheqerit në gjak, kështu që është një kokrra të kuqe në baza ditore përfshijnë në dietën e diabetikëve në formën e ushqimit shtojcave ushqimore dhe të freskëta ose të konservuara pa formë të sheqerit.


Berries të përkryer të ruajtur shëndetin e zemrës dhe sistemin e qarkullimit të gjakut, ajo duhet vetëm për të marrë atyre çdo ditë rreth njëqind gram. Fruta boronicë është një droge e natyrshme antiseptik dhe i brendshëm antiviral. Një tjetër i pronave të mahnitshme të blueberries ishte, se përdorimi i saj është efektive kundër simptomat e plakjes, si edhe humbje të kujtesës, forcën e muskujve, çrregullime të koordinimit motorik. Shumë njerëz në ditët e sotme kanë filluar të kuptojnë forcën që fsheh boronicat, pronat medicinale e manave, për shkak se kërkesa është vetëm në rritje. Prandaj, për të siguruar njerëzit këtë ilaç natyror në shumë vende evropiane dhe boronica të Shteteve të Bashkuara në vitet e fundit janë rritur në posaçërisht fermat kokrra të kuqe.

Nëse dëshironi të përjetojnë të mirat e boronicave, atëherë përdorni një nga disa recetave që nuk janë të vështira për të gatuar në shtëpi. Si të gatuaj boronicat dhe drithëra me qumësht derdhi një gotë qumësht në temperaturën e dhomës një gjysmë gotë me manaferrat, shtoni thekon misri, drithëra ose i krisur. Kjo - çdo gjë! Rezultati ishte Përbërja mëngjes më mirë ushqyese, të përsosur për fëmijët dhe të moshuarit. Si për të bërë bllokim boronice me "lymonkoyu" Vendos një kile blueberries 55-60 gram sheqer, shtoni një lugë çaji të katërtën e acidit citric, përzierje çdo gjë, të mbajë 12:00 në një vend të ftohtë, vihet në një zjarr të ngadalshëm, të sjellë një çiban dhe kuzhinier për 40 minuta .

Turning off zjarrin, pour bllokim në kavanoza, mbuluar, kthehet kavanoza me kokë poshtë dhe të lejojë të freskët nën një batanije të ngrohtë në temperaturë normale të dhomës. Si për të bërë supë me dumplings boronice 100 gram boronica bllokim dhe një lugë çaji me niseshte tretur në dy gota e ujit të ftohtë supë kuzhinier puding. Në fund ai shtoi një majë e acid limoni. Ju gjithashtu duhet të përgatisin 4 miell apo bollgur dumplings të mëdha për të gatuar. Si edhe si 25 gram gjalpë, 1-2-vezë dhe dy lugë të vogla të sheqerit. Të gjitha komponentët janë brewed në ujë të valë dhe shtoni në pjatë supë kur aplikoni.

Si të gatuaj medaljon me mish viçi me salcë boronicë në vajrat bimore të skuqura përzierje dhe medallions butë mish viçi vënë në një pjatë. T'i mbushur me salcë kokrra të kuqe të bëra nga gota fruta boronicë, gota lëng i dy portokall, sasi e vogël me copëtuar lëvozhgë portokalli dhe 50 gram sheqer kafe, hedh atë melchennoho 20g xhenxhefil të freskët, pastaj derdh një filxhan çerek e vermut. Përgatitur "mix" kuzhinier rreth ngrohjes ulët për jo më shumë se pesë minuta, duke pritur për një të plotë të trasha. Si të gatuaj buding me blueberries Gjysma një filxhan e manave derdh dy gota me ujë me sheqer pak (për diabetikët - pa të), kuzhinier për

tyahom dhjetë minuta, pastaj fshij manaferrat në një sitë dhe pastaj vlim për një minutë në supë kokrra të kuqe.
Pastaj një çift i lugë niseshte holluar pezullimin në një filxhan çerek me ujë të ftohtë dhe ngadalë pour në manaferrat, të gjitha ndërsa nxitje të vazhdueshme. Pelte i përgatitur është e rekomanduar për të përdorur për ftohjet, diarre dhe helmimit me ushqim. Pronat Amazing e blueberries të lejojnë marrjen e njerëzve të të gjitha moshave. Berry praktikisht nuk ka contraindications, nuk shkakton reaksione alergjike. Që nga fëmijëria mësuar fëmijët tuaj për të ngrënë boronicat dhe le të jetë e mundur gjatë gjithë vitit do të jetë në tavolinën tuaj!

OlgaW,