Përfitimet e ujit të detit për shëndetin e njeriut


Çfarë dobishme ujin e detit, të gjithë e dinë. Sot është një fakt se uji i detit përfiton trupin pa marrë parasysh moshën. Gjithashtu, ajo është e dobishme dhe gratë shtatzëna. Mundohuni të kuptoni se si ujin e detit në shëndetin e njeriut. Ajo është themeluar që përbërja e ujit të detit është rreth 140 komponime, shumë prej të cilave janë unike në strukturë. Ata janë të përkryer moisturize lëkurës, duke kontribuar në rigjenerimin e saj, për të përmirësuar qarkullimin e gjakut. Por kjo vlen më shumë për ujin e freskët të detit, nuk i përgatitur nga koncentrate. Për ujin e detit të freskët, përveç komponentëve minerale ende ka substanca biologjike.

Është e dobishme, si në procedurat e përgjithshme (not), dhe në lokale (banjot, përfundon). Për shembull, ekspertët e di se në qoftë se ju bëni një manikyr të rregullt para se të dush me ujë të detit, thonjtë bëhen lëkurë të fortë dhe të shëndetshme dhe të butë. Deri më sot, përdorimi i kripës, si koncentrat ujin e detit, si mjekësore dhe kozmetike është bërë shumë popullor. Në të vërtetë, sepse për një efekt pozitiv të mjaftueshme për të shpërndarë këtë kripë në ujë dhe dush gati. Vini re se të shpërndajë kristaleve të kripës të detit duhet të jetë e saktë. Për këtë enë të vogla fillimisht edukuar kripë, dhe pastaj zgjidhja rezultuar ishte derdhur në banjë.


Gjithashtu e mirë për të kombinuar me ujë të thatë kripë ose alga deti të freskëta, baltë, alga deti.
Për shembull, alga deti të përkryer moisturizes e lëkurës, zbut dhe e bën atë më elastike. Për të arritur këtë efekt, ajo është e rekomanduar për të përfunduar shirita të alga deti të freskëta apo të imët pres atë, përzierje me kripë deti, duke sjellë përzierje në një gjendje të pure dhe pastaj aplikuar në lëkurë. Not në det të konsiderueshme ul normën e zemrës, ul presionin e gjakut, përmirëson qarkullimin e gjakut, erëza gjithë trupin. Sipas rheumatologists, për shkak të përmbajtjes së lartë të elementeve gjurmë dhe minerale, uji i detit është shumë i dobishëm për njerëzit që vuajnë Arthrosis.

Në ajër të detit, ajo forcon sistemin imunitar dhe madje rrit rezistencën ndaj baktereve, Mycobacterium tuberculosis. Joneve magnez, të cilat janë aq shumë në ujin e detit, të nxitur ndarjen e qelizave dhe formimin e kockave. Gjendja e qelizave epidermik përmirësuar dukshëm duke rritur metabolizmin. Ndoshta e vetmja pengesë ishte zgjerimi i ndjeshmëri e lëkurës në rrezet UV. Sepse plazh është aq e lehtë për të marrë djegur. Në dispozicion në ajër detit dhe ujit jodit gjithashtu është një avantazh i rëndësishëm për shëndetin e njeriut. Që nga viti, jod është përgjegjës për uljen e kolesterolit në gjak, është e forcimin e sistemit imunitar dhe sistemin nervor, rikthen gjëndër tiroide ka një efekt pozitiv në tru, përmirësimin e kujtesës.

Shëtitore Simple përgjatë plazhit jo më pak e dobishme për gjendjen fizike të trupit sesa not në det. Vështirësia duke ecur mbi rërë e bën të punojnë një numër të madh të muskujve. Në këtë rast shtypi përfshirë këmbë, mollaqe. Efekti i ecje mund të krahasohet me punën rraskapitëse në një biçikletë stacionare. Nëse plazh nuk është me rërë dhe me pebbles, pikat akupunkturë masazh në këmbë - e garantuar. Duke marrë një dush me kripë deti, është e rëndësishme të dini se çfarë doni të arrini. Thjesht kripë dush dhe lehtësimin e lodhje, të përmirësuar metabolizmin, të sjellë toksina. Përqendrimi i dobët i kripës është shumë i mirë në sëmundjet e enëve të gjakut, përqendrimi mesatar është e favorshme për ata me nyje i lënduar dhe shpinë.

Për dieters rekomanduar përqendrimin e saj të lartë. Banjot kripë lokale janë të mira për forcim të trupit. Në të, këto pellgje janë të mirë lehtësimin e dhimbjeve, vrasin kërpudhat, të ulur tensionin e muskujve, lodhje fitore. Gjithashtu gjeti se banjot e detit - një mënyrë e madhe për rinovimin e lëkurës, duke e bërë të zhdërvjellët dhe elastik. Nëse kësaj i shtohet kripë deti vaj esencial, efekti i trajtimeve do të rritet dhe ju do të përmirësojë gjumin, humor rritet, ju vzbodritest! Dush shumë të dobishme me ujë të detit për këmbët. Për gratë që duan të veshin takë të lartë dhe kjo është veçanërisht e vërtetë.

Përdorimi i tij është i përkryer moisturizes lëkurën, duke e bërë atë të butë, heq tensionin e muskujve dhe lodhje. Përfitimet e ujit të detit për shëndetin e thotë shumë. Po, ujin e detit është dhuratë e çmuar e natyrës që ne njerëzit janë vetëm fillimi për të kuptuar dhe përdorur. Përdorni banjot në det rregullisht dhe ju do të vini re se si e dobishme kjo do të ndikojë në pamjen tuaj dhe shëndetin e trupit! Olga,