Arsyet për dështimin e ciklit menstrual


Shumë shpesh, vajzat dhe gratë përballen me të njëjtin problem si ndërprerjes së ciklit menstrual. Me fjalë të tjera, vonesa menstruacioneve ndodh. Ajo fillon të shqetësohen nëse ajo është e shëndoshë, mund shtatzënë. Çrregullim menstrual mund të shkaktohet nga sëmundje të ndryshme gjinekologjike dhe inflamacionet. Le të shikojmë shkaqet kryesore të dështimit të ciklit menstrual. Sëmundje kryesore në të cilat cikli është prishur - kjo është, për shembull, inflamacion i shtojca mitrës, miomes mitrës. Por shumica e këtyre dobësive vërejtur në të kundërt, gjakderdhje. Gjithashtu ditë kritike parregullsi sistematike mund të shkaktohet nga sëmundje të tilla si vezore polycystic (PKYA).

Ajo integron shumë patologjive të ndodhë. Në këtë rast shkelur hormoneve, ovulacioni vajzë trupi nuk mund të ndodhë, pra, vjen shterpësi. Sëmundja ndodh kur funksioni shkelur organe të tilla si hipotalamusi, hipofizë ose gjëndrës tiroide. Duket PKYA çdo në mënyra të ndryshme, në varësi të shkaqeve të sëmundjes. Në mënyrë tipike, zgjidhja e diagnozës kishte për të përdorur një shenjë të vetme. Në çrregullime menstruale dhe simptoma të tjera PKYA e flokëve shumë në rritje në të gjithë trupin, duke rritur vezoret, disa i trashë. Për trajtimin e kësaj gjendje është e përshkruar përgatitjet e ndryshme hormonale, të cilat janë në gjendje për të zvogëluar nivelin e hormoneve mashkullore (të cilat paraqiten gjatë PKYA).


Nëse trashje duhet të humbasin peshë. Nuk mund të jetë një menstruacioneve vonesë pas abortit (pas abortit). Balanca shkelur hormonal, prandaj whipped ciklit menstrual. Gjithashtu pauzë mund të shkaktohet nga një sasi të tepërt të indeve të hequr, që është, kur aborti vyskobleny pjesën e mitrës që formon muret e saj dhe është lëshuar gjatë muajit si gjak. Për të shërohen, ju duhet të prisni një kohë, nganjëherë zgjat më shumë se substancat që presin të formuara në rrjedhën normale të ciklit normal, dmth 28 ditë, dhe ndoshta edhe më shumë se 40 ditë.

Kjo konsiderohet normale dhe asnjë vajzë duhet të shqyrtohet, dhe mjeku trajtim të përshkruara. Arsyeja për vonesë menstruacioneve mund të përdorë gjithashtu edhe kontraceptivëve oral, tableta dmth. Për të marrë këto barna, ju mund të përjetojnë mungesën e menstruacioneve. Kjo quhet vezoreve hipertormozhenie. Në këtë situatë, që marrin kontraceptive anuluar. Cikli menstrual është restauruar papritmas pas marrjes 3-6 muaj. Një arsye e rëndësishme për mungesën e menstruacioneve është konsideruar të stresit, kjo nuk ka rëndësi - të shkurtër apo të gjatë. Ajo ndikon në funksionimin e hypothalamus dhe trurit përgjegjëse për rregullimin e mitrës dhe vezoreve.

Nën stres shpesh vajzat ndalur muaj si një periudhë në crashes në tru, dhe në këtë mënyrë - në mitër. Një humbje e konsiderueshme e peshës mund të ndodhë interrupt ciklit menstrual. Ka një përcaktim si masë menstrual kritike - peshë një vajzë në adoleshencë, në të cilën ajo fillon me menstruacione. Por i rritur vajzë arritur të njëjtën masë kritike jo vetëm të marrë rezultatin e dëshiruar, por periudha e gjatë vonesa. Rastet më të shpeshta të tilla janë gjetur në anoreksi kur ajo ka paraqitur sjellje të ushqyerit, që është refuzuar produkte të pranimit.

Për shkak të këtij prodhimi të reduktuar të hormoneve hipofizë që janë përgjegjës për funksionimin dhe vezore. Për t'u kthyer te ciklit menstrual në vend, ju duhet për të hequr qafe stresin dhe për të arritur vajzat peshë normale. Shkaku më pozitiv Çrregullime menstruale - Shtatzënia.
Në këtë rast, arsyeja për "pa hënë" nuk duhet të jetë vetëm - do të mbyllet të përzier, të vjella, nxis të shpeshta tualet, ndryshimin shqisat e nuhatjes dhe shije ndryshime. Vini re se çrregullimet menstruale të dyshimta duhet të kërkojnë kujdes mjekësor dhe kohë të kuptoj se të gjitha arsyet e mundshme për këtë.

Shpresoj Pyshchalka,