Parimet, metodat dhe mjetet forcim


Forcim - mjet efektiv të shërimit. Me këtë, njerëzit mund të shmangë shumë sëmundje, veçanërisht ftohjet, të rritur vitalitetin dhe ruajtur punën për vitet që vijnë. Në papyri lashtë egjiptian i përmendur për përmirësimin forcim forcë. Me kalimin e kohës, përvoja e akumuluar mjekësor qartë tregoi se ajo pozitivisht ndikon në aftësinë e një personi për të përshtatur ndaj ndryshimeve në faktorët e mjedisit (të ftohtë, ngrohjes dhe luhatjet ekstreme të temperaturës të fushës elektromagnetike e planetit). Forcim i efekt tonik në trup është në forcimin e sistemit imunitar, të përmirësuar tonin e sistemit nervor qendror, të normalizuar metabolizmin, përmirësimin e qarkullimit të gjakut.

Parimet bazë forcim 1. Rregullsia, trupi vazhdimësi Traineri nevojë çdo ditë. Në intervale zvogëlon rezistencën ndaj temperaturës; 2. Rritja graduale e procedurës dhe për të ndryshuar temperaturën e ujit duhet gradualisht; 3. Tranzicioni nga e thjeshtë në kompleks, për starters, ju mund të dridhura pjesët e trupit, dhe pas një kohë - të gjithë trupin tërësisht. Nëse ju ende kishte për të ndërpresin shtatzëninë, pastaj të fillojë përsëri nga e para. Kohëzgjatja e efektit varet se sa kohë ju keni qenë duke bërë atë pa ndërprerje. Metodat forcim ka shumë. Ato janë të bazuara në kostot e forcim, rrezet e diellit, ajrit dhe ujit.


Kjo not në vrimë dhe lavazheve vagjinore, qetësohem dhe banjot e ajrit, duke derdhur ujë dhe ecin zbathur. Konsideroj Metodat themelore të ngurtësimit më shumë detaje: Kalitje me ujë Notit në lumit, liqenit, detit the - opsion forcim natyror. Por duke notuar në ujë deri në vjeshtë vonë nuk do të gjithë njerëzit dhe procedurat forcim ujë në shtëpi janë të dobishme për të gjithë. Kontrollit të veprimit në shuarje e ujit mund të lëkurës reagime. Së pari, ajo shkurtimisht zbehet, atëherë mekanizmi termoregulacionit kuqe, trupi është duke punuar siç duhet.
Nëse lëkura është pothuajse asnjë reagim, atëherë ju mund të marrë një pije freskuese me ujë apo për të rritur kohëzgjatjen e procedurës.

Nëse hipotermi zbehtë e lëkurës në mënyrë dramatike, nuk ka intensive të ftohtë, të ngjethura dhe të dridhura. Ajo menjëherë duhet të lënë, dhe herën tjetër për të rritur ose ulur temperaturën e rrjedhës së ujit të seancës. Trajtimin e ujit duhet të fillojë me një temperaturë të afërt me temperaturën e trupit (34-36 ° C), pastaj çdo 3 - 4 ditë për të zvogëluar atë nga një shkallë. Më i butë konsiderohet fshij-poshtë . Ajo është përdorur shpesh në fazat e hershme. Hidh ujë në enë, dip atë sfungjer të ashpër ose shtupë dhe energjikisht fshij të gjithë trupin nga poshtë lart. Në ditën e parë temperatura e ujit është 35 ° C dhe gradualisht zvogëlohet në 15 gradë.

Varësisë zgjat rreth një javë dhe pastaj fshirje kënaqësi. Në fund të procedurës, e cila merr rreth 3-4 minuta duhet të fshijë të thatë me një peshqir. Dush të ftohtë, dush ndjekur procedurën fshirje. Filloni me temperaturën e ujit 30-32 ° C, kohë ekspozimi - 1 minutë. Gradualisht të ulur temperaturën. Pas intensive trup paund shpirt. Në kontrast radhë shpirtit për 3 minuta të përfshira të nxehtë (35 - 40 ° C) dhe ujë të ftohtë (13-20 ° C). Gradualisht të rritur diferencën e temperaturës. Procedurën me ujë të ngrohtë të fillojë, pastaj shtoni ndryshim të nxehtë të ftohtë për 20 sekonda, pastaj minutë të nxehtë, 20 sekonda të ftohtë.

Ujë Alternate 3 - 5 herë. Duke ecur zbathur Efekti i mirë shëndetësor është duke ecur në tokë të fortë, në ujë, zhavorr të cekët. Më mirë të fillojë verë në dimër vazhdojnë duke ecur zbathur nëpër dëborë. Nëse trupi procedura ishte e mbuluar me "gunga patë" fshij fuqishëm me një peshqir, masazh, posuvaytesya. Shëtitje nëpër dëborë të rënë fllad mund të jetë jo më shumë se 3-4 minuta. Duke ecur mbi ujë mund të përdoret në shtëpi në banjo. Për të filluar, thith këmbët deri te kyçet e këmbëve, gradualisht - në mes të viç. Kohëzgjatja e procedurave para - 1 minutë, rritet për 5-6 minuta. Ujë më të ftohtë, më efikas procesi i ngurtësimit.

Në fund të këmbëve kile sesion peshqir të ngrohtë dhe në mënyrë aktive posuvaytesya. Njerëz dobësuar përdorni ujë të vakët pari, gradualisht duke lëvizur në të ftohtë. Forcim banjot e ajrit Kjo procedurë është e dobishme për të gjithë, madje edhe të sapolindur. Filloni me një temperaturë jo më të ulët se 15-16 ° C. Hiq rrobat dhe le të ajrit të ftohtë ngurtësoni trupin tuaj. Duration 3-5 minuta, gradualisht duke rritur atë, dhe për të zvogëluar temperaturën. Kjo sigurisht do të, në qoftë se ju të filloni kalitje të verës dhe për të vazhduar me fillimin e motit të ftohtë. Kohëzgjatja e banjot ajrore e parë - 15 minuta, gradualisht të sjellë në seancën për 30 minuta.

Në dimër, duke filluar me 1-2 minuta, duke rritur seancën për 8-10 minuta. Këtu kemi ekzaminuar parimet, metodat dhe mjetet e kalitje. Çfarë është një për të zgjedhur ju - të vendosë për veten tuaj. Elena_Nevskih,