Feeding fëmijët me alergji futjen e ushqimeve plotësuese për alergjitë


Kur fëmijët papritmas kthehet alergji ushqimore, prindërit janë të frikësuar. Sigurisht, dikush do të vlerësojmë atë! Për të arritur këtë duhet të jetë në kohë për të paguar vëmendje të shkumës germa shtypura në kutitë në dyqan dhe të hiqen nga dietë e ushqimeve të caktuara që shkaktojnë këto sëmundje, duke zëvendësuar ato me hypoallergenic. Pas statistikat në botë në dekadën e fundit ishte 3 herë më shumë fëmijë me alergji se sa dhjetë vjet më parë. Kjo buron nga mjedisi, produktet e panatyrshme. Fajësojnë dhe stresi i përditshëm, dhe si një grua që mban një fëmijë apo vetëm ajrin e zhveshur thelbësore të freskët, ushqim natyral, qetësi ... Për të shmangur alergji në fëmijët për të ngrënë dedikoj këtë artikull temë "Feeding fëmijët me alergji.

Futja e ushqimeve plotësuese për alergjitë. " Alergjia tek fëmijët e të gjitha moshave për ushqim manifestuar kryesisht në të pamend mish, skuqje të lëkurës. Gjithashtu, ndërsa ka itchy, e thatë ose me lagështi lëkurës. Komplikimet mund të jetë ënjtje dhe traktit respirator, deri astmës. Siç mund ta shikoni, lures fëmijë me alergji mund të shkaktojë ndërlikim më serioz, dhe kështu që nuk do të shkarkojë simptomat e alergjive. Për më tepër, nuk trajtohet në kohë, reaksione alergjike shpesh rriten në dermatit atopic. Këtu është një listë e produkteve të ndara nga shkalla e allergenicity në tri grupe: 1.


Fakti që ju dëshironi për të përjashtuar nga ushqimi: çokollatë, ëmbëlsira, djathë me erëza thartuar, akullore, lëng mishi, mish organeve, sallam i tymosur, frankfurters viçi, salcice, proshutë, peshk i konservuar, peshk i konservuar, vezë, havjar, gaforre, yndyrë, kafshë vaj, margarinë, majonezë, rrepkë, rrepkë, kalë dori, spinaq, domate, lakër turshi, turshi, pjepër, piper, shalqi, raspberries, luleshtrydhe, kajsi, agrume, shegë, kërpudha, luleshtrydhe, sodas, kakao, pelte, kvas, çokollata, jellies, mjaltë. 2. Ai duhet të jap dozen, bollgur, qumësht e tërë, djathë. Salcë kosi, viçi yndyror, mish derri, mish qengji, pule, pula, panxhar, karrota, qepë, vezë llokum, rrush pa fara i zi, qershi, trembem.

Futja e këtyre produkteve duhet të jetë më pak, duke parë reagimin. Çdo fëmijë është unik, kështu që të gjithë reagojnë në mënyra të ndryshme për produkte të caktuara. Shkruani një blog që futi një dietë të re në fëmijët. Atëherë ju lehtë mund të kuptoni se nuk i përshtatet fëmijës tuaj. 3. A nuk shkaktojnë alergji, meli, misër, oriz, hikërror, produktet e qumështit, varieteteve të ligët e qengji, mish lope, mish derri, fëmijët konservuar specializuara, lepuri, kali, turqi, lakër, patate, kungull, fasule, kungull, tranguj, turnips kungull, mollë (e gjelbër dhe e bardhë), dardha, kumbulla, currants, banane, lëngje natyrale për ushqim për fëmijë, i holluar 1: 3 me ujë të zier, lëng nga fruta të freskëta dhe të thata.

Si për të futur fëmijët ushqime të ngurta allerhichni? Së pari dhe më kryesorja, të përpiqet sa më shumë të jetë e mundur për të ushqyer të gjirit. Kështu çdo nënë duhet të mbani mend se çdo gjë që ajo nuk e ka ushqyer, të gjitha shkon tek fëmija nëpërmjet qumështit të gjirit. Nëse qumështi i gjirit ajo nuk kishte, zgjidhni një të ulët përzierje customized alergjive. Në fëmijët, mund të ketë një mungesë të lactose, atëherë mjeku do të përshkruajnë një përzierje që përmban qumësht dhie apo soje, dhe përzierje e qumështit afrohet për 6 muaj. 1 ushqime - perime, pure t'u jepet fëmijëve gjashtë deri në shtatë muaj. Pure patate duhet të jetë i gatuar me lakër dhe lulelakër, patate, kungull i njomë, kungull.

Futja e ushqimeve plotësuese për alergjitë nevojë për të monitoruar vazhdimisht reagimin e fëmijëve ndaj ushqimit. Në javën e mund të jepet vetëm një perime të ri apo fruta, duke filluar me dozën më të ulët dhe pastaj të rritur atë. Doza më të ulët të lëngut - 1 pikë. 2 - ushqime të futura shtatë deri në tetë muaj. Është më mirë për të zgjedhur një drithëra pa qumësht dhe gluten është një qull bërë nga hikërror, oriz dhe misër. Deri në tetë ose nëntë muaj një fëmijë mund të japë mish të shtrembëruar, më i mirë i mishit kalë, turqi, lepuri apo mish derri. Perime pure fillojnë të hyjnë në pesë muaj në qoftë se nuk tregohet crumbs alergjike në fruta. Më mirë të japë mollë jeshile, gradualisht duke shtuar dardhë, kumbull, banane, currants bardhë.


Kur trupi fillon të marrë fëmijën pure fryt, atëherë ajo është e sigurt për të dhënë lëng. Futja ushqime të reja nevojë nga 1/4 h. Lugë, një tranzicion të qetë për vëllimin e kërkuar. Nëse jeni alergjik ndaj ushqimeve që nuk e bëjnë, atëherë ju mund të filloni duke marrë një tjetër. Allergist Doktor, shikuar një fëmijë me alergji vënë re me kohë shprehje e saj, të japin këshilla të dobishme. Pra, nuk e injorojnë këshillën e një mjek profesionist. Është më mirë për të shkuar edhe një herë te mjeku dhe për të parandaluar komplikimet se sa që do të trajtohen seriozisht. Pediatër rekomandojmë që të prezantoj ushqime të ngurta nuk i përgatitur në shtëpi, dhe e bleu në kavanoza. Sepse gatim takieh pure kontrolluar në mënyrë rigoroze për prodhuesit.

Produkte të përdorura për pastrimin e tyre. Edhe kur fëmija do të hanë për një tryezë të përbashkët, atëherë ju nuk mund të harrojmë rregullat themelore: • drithërat dhe perimet që duhet të njomje në ujë të ftohtë; • Mishi duhet të ngjyhet dy herë; • hahet më mirë zierje, vlim jashtë, piqem dhe zhduket; • Kurrë mos lejoni fëmija juaj të konservuar dhe produkte gjysëm-të gatshme. E megjithatë, asnjë fëmijë nuk hyjnë në peshk dietë derisa ai kthehet 2 vjet. Gjithmonë trajtuar me vëmendje të veçantë për shëndetin e fëmijës tuaj, dhe pastaj të largohet alergji! Tatiana,