Foshnja ushqyerit shishe-ushqyer


Qumështi i gjirit është shumë e rëndësishme për fëmijën. Qumështi i gjirit ofron vetëm fëmijë plotësisht të nevojshme elementët gjurmë, vitamina, enzime, hormonet, leukocite, imunoglobulinat. Këto substanca pothuajse e pamundur për të pasuruar përbërjen e formulës foshnjore. Prandaj, rëndësia e ushqyerjes me gji dhe të vështirë për të argumentuar. Megjithatë, ka rrethana në të cilat nëna nuk mund të gji fëmijën e saj. Atëherë fëmija është transferuar në formulën e qumështit artificial të ushqyerit. Unë duhet të shtoj se me gji fëmijën tuaj nuk ka nevojë për të dhënë për të pirë ujë të zier në futjen e ushqimeve plotësuese.

Por të ushqyerit artificial mund të bëni, duke pasur parasysh volumin e ujit në vëllimin total të ushqimit. Që nga kjo temë është ende e rëndësishme për shumë prindër të rinj, ne duhet të flasim sot për shishe-ushqyer ushqime fëmijë. Kur të prezantoj ushqime të ngurta? Ushqime Kids-shishe-fëmijë fillojnë me 4,5-5 muaj, ndryshe nga në fëmijët ushqehen me gji. Ata rekomanduar futjen e saj të 6 muajve. Kjo është për shkak se në procesin e të ushqyerit ushqim qumësht formulë fëmijë merr një numër të konsiderueshëm të të huajve, të panjohura me ushqyesve, duke iu përshtatur atyre. Megjithatë, fillimi i ushqimeve duhet të diskutohet me pediatrin tuaj mjekun që e di gjendjen e trupit të fëmijës tuaj.


Feeding duhet të fillojë me një numër të vogël të produktit të ri, gradualisht duke rritur volumin e saj. Në ditën e parë të foshnjës ushqyerit artificial jap atë deri në shumën prej 1-2 h. L., Gradualisht rritjen e vëllimit. Ju nuk mund të japë produkte të shumta të njëjtën kohë. Re për ushqim për fëmijë duhet të jetë pyureobraznoy, qëndrueshmëri të butë pa gunga, copa, si ata mund të parandalojnë gëlltitjes. Me moshën, ju mund të vazhdojë për një, ushqim të trasha dendur. Si për të ushqyer një fëmijë? Pas prezantimit të hershme të ushqimeve plotësuese, fëmija duhet të përkthehen në 5 -razove ushqim. Së pari ushqyer ato më të mirë për të kaluar pasdite, 10 ose 14 orë.

Më të mirë për të filluar me pure perimesh. Ai përmban mbi produktet vitamina të tjera, mineraleve. Në perimet pure janë thelbësore për pektin një fëmijë në rritje e trupit, celulozë. Filloni me një lloj të perimeve. Kryesisht sapo të fillojë duke i dhënë pure gatuar kungull, kungull, lulelakër ose brokoli. Excellent gatuaj atë me bizele të ziera të gjelbër. Gjinjtë. Një muaj pas futjes së pure perimesh fëmijë dietë (jo më herët se 6 muaj), ju mund të fillojnë të gatuaj qull, oriz, misër, hikërror. Pas 8 muajsh. prezanton bollgur ri, bollgur. Filloni me 1-2 orë.

l., gradualisht duke e çuar volumin e përditshme të drithërave në 120-150 m. gjellë mund të shtoni 1/3 h. l. gjalpë i shkrirë. Ju mund ta zëvendësojë atë me perime. Pas ngrënies mund të ushqyer pure frutash fëmija. Cheese. Ky produkt është një burim natyror i proteinave. Ai gjithashtu përmban acide të vlefshme amino, kalcium, fosfor. Djathi freskët nuk është ushqime yndyrshëm mund të administrohet në fëmijët shëndetshëm nga 6 muaj. Megjithatë, produkti nuk duhet të jepet shpesh dhe në sasi të mëdha. Deri në vitin vlera e tij në dietën e përditshme nuk duhet të kalojë 50 g kufirin është e nevojshme që fëmija të mos barrë veshkat e kripës të lartë dhe ngarkesës proteinave.

Vezë. Nga 6-7 muaj. Fëmija duhet të fillojë të jap vezë të ziera fort e verdhë veze. Para se të hyjnë nuk është e nevojshme, pasi ajo mund të shkaktojë një reaksion alergjik. Verdhë veze vezë të ziera duhet të shtrihet lugë, përzierje me një sasi të vogël të përzierje ose perime pure. Filloni në pjesët shumë të vogla - në majë të një lugë. Gradualisht ta sjellë atë me numrin 1 / 4-1 / 2 në ditë. Pas futjes së ushqimeve të ngurta drithëra, vezë e verdhë veze përzierje të drithërave. Por mos harroni, për të dhënë fëmijën e tij shishe-ushqyer mundësisht jo më shumë se 2 herë në javë. Mish. Ushqim për fëmijë përdorur mish lepuri, gjirit gjeldeti, mish pule, viçi, derri ligët.

Fillimi i ushqimeve që ata mund 7-7,5 muaj. Nëse fëmija juaj ka intolerancën ndaj proteinave të qumështit të lopës, nga viçi vetëm të heqë dorë. Nëse fëmija shpallur anemi, siç rekomandohet nga pediatër, mish të përshkruara 5-5,5 muaj. Ushqyerit duhet të jetë në formën e salcë mishit. Për këtë pjesë të mishit të freskët çiban dhe pastaj bluaj përdorur një blender. Shtoni në të një pak supë perimesh ose ujë të valë për të ardhur pure në masë