Përgatitja e drogës


Ndikimi Aktiviteti i bimëve mjekësore ndryshon. Kjo varet nga lloji i tyre, vendi i rritjes, kohën e mbledhjes, metodat e tharjes dhe ruajtjen e materialeve medicinale të para. Bimëve mjekësore të përdorura në pluhur, lëng, infusions ujit dhe decoctions, ekstrakte të alkoolit dhe substancave të tretura. Konsideroni përgatitjen e drogës. Dhe le të fillojë me ... Përgatitja e infuzione. Infusions - një ekstrakte ujore të bimëve medicinale. Infusions janë bërë zakonisht nga rrjedh, lule dhe gjethe. Para saponin infuzion melchat në 3-5 mm. Metoda e parë e prodhimit të drogës. Vendi bimëve në një kavanoz qelqi, e plotësoni atë me ujë, fort të mbuluar kapak tuaj dhe të vënë ngrohjes në një banjë me ujë të valë.

Gjatë infuzion 15-minutëshe është ndezur dhe pastaj ftohur, filtruar dhe shtrydh mbeturinave. Rezultuar ekstrakt është përshtatur vëllimit të dëshiruar me ujë të zier. Metoda e dytë i prodhimit të drogës. Material Polozhiet të para në një enë, e plotësoni atë me ujë të valë, të mbyllë enët kapak, përfundojë atë me leckë të ngrohtë dhe të mbajtur në një formë për të filtruar përzierje për 4-6 orë, lëndëve të para të përdorura shtrydh. Metoda e tretë e prodhimit të drogës. Vendoseni në një termos copëtuar para dhe të mbushur atë me ujë të valë, të mbajtur një termos të hapura për 15-20 minuta, pastaj të vënë kapakun mbi dhe të lënë për 6-8 orë.


Pastaj tendosje dhe shtrydh të lëndëve të para të përdorura. Metoda e katërt e prodhimit të drogës. Hidh ujë të ngrohtë zier dhe të lënë të para copëtuar 4 deri 00:00, pastaj profiltruyte dhe mbeturinave të lëndëve të para shtrydh. Shumica e ekstrakteve përgatitur në një raport prej 10 deri në 20 pjesë ujë për 1 pjesë bimë medicinal. Infusions të përdorura nga jashtë, do të përgatisë më shumë të koncentruar. Që infusions prishet atëherë dyqan tyre në frigorifer për deri në 2 ditë. Përgatitja e supë. Si infuzione, decoctions - një ekstrakt ujë i drogës papërpunuar. Ata janë bërë zakonisht nga rrënjët, leh apo rrënjët.

Para shtrydhje, rrënjët, leh, rrënjët dhe rrjedh në madhësi 2 - 3 mm, fara dhe fruta - jo më shumë se 0,5 mm. Metoda e parë e prodhimit të drogës. Vendi materialet në balte ose qelqi pjatë, të mbuluar me ujë, mbyllni kapakun mirë dhe vendin në një banjë me ujë të valë. Brenda 30 minutave të infuzionit është ndezur dhe pastaj ftohur në temperaturën e dhomës, filtruar, dhe kaloi shtrydh. Rezultuar ekstrakt është përshtatur vëllimit të dëshiruar me ujë të zier. Metoda e dytë i prodhimit të drogës. Materialet vegjetale nuk duhet të derdh ujë të valë, llokoçis, të mbuluar dhe të lënë në 00:00.

Atëherë vihet infuzion në një zjarr të vogël dhe kur vlim, vlim me kapak 5 deri në 7 minuta. Hiq nga të nxehtit dhe të insistojnë gjysmë ore, pastaj filtruar dhe shtrydh mbeturinave. Metoda e tretë e prodhimit të drogës. Farmaceutike parë derdh ujë të ftohtë, llokoçis, të mbuluar dhe të vënë në zjarr, të sjellë në vlim dhe zierje 20 deri në 30 minuta në ngrohje të ulët, pastaj ftohur, filtruar, ka punuar shtrydh. Në supë për të arritur sasinë e kërkuar të ujë të valë është shtuar. Bimët supë vendosur taninet duhet të përshkojë nxehtë menjëherë pas heqjes nga të nxehtit.

Metoda e katërt e prodhimit të drogës. Raw derdh ujë të valë, vihet në një zjarr të vogël dhe ngrohjes për 5-10 minuta, pastaj hiqni nga të nxehtit dhe të insistojnë 20-40 minuta, i filtruar, ka punuar shtrydh. Në mënyrë tipike, supë është përgatitur në një raport prej 1:10 për përdorim të brendshëm dhe për përdorim të jashtëm në raport prej 1: 5. Që ata janë mbajtur të dobët të ngrohtë, ato duhet të mbahen në frigorifer dhe jo më shumë se 2 ditë. Para se të përdorni supë të nxehtë duhet të jetë në një banjë me ujë më tepër se një zjarr të hapur. Marrja tinctures. Bitter përgatitur nga 40% - ose 70% alkool.

Razmelchennoe saponin derdh në një tas me syze të errëta me një kapak dhe pastaj derdhi alkool dhe të insistojnë javë, herë pas here lëkundje. Pas 7 ditëve të infuzionit është e filtruar, mbetja e përdorur materialet e papërpunuara të shtrydh. Më zakonshme tretësirë ​​alkooli recetë përzihet 1 pjesë sipas peshës së materialeve të papërpunuara me 10 pjesë të alkoolit. Vodka zakonisht marrin pika
për- dhe nganjëherë teaspoons. Infusions duhet të ruhen në një enë të mbyllur fort. Për shkak të përmbajtjes së lartë alkoolit, ata janë të përshtatshme për një kohë të gjatë.
Përgatitja e pluhurat. Pluhur marrë nga kërcëllimë rhizomes thata të thjeshta, gjethet, rrënjët apo fruta.

Për të prodhuar pluhur të pjesëve të thata të bimëve është shuar në një mulli kafeje apo llaç për një pluhur. Ky pluhur merret me gojë, dhe sasi e vogël atyre ulcerat, plagë, etj Përgatitja e ekstrakteve. Ekstraktet e bimëve medicinale është prodhuar nga concoctions avullimit në gjysmën e vëllimit fillestar për 4-6 orë në një tenxhere me kapak. Ekstraktet mbahen më gjatë se decoctions ose infuzione. Brenda marrë ato në sasi të vogla në këtë dozë llogaritjen vjen në pika. Juicing bimë të freskëta. Rrënjët e barit apo i copëtuar dhe i shtrydhur nën presion ose shtrydhëse frutash e perimesh. Ngjeshje lëng derdhur 40% - 70% ose alkool në një raport 1: 1.

Pas 14 ditësh insistojnë përzierje dhe filtri. Ju mund të përdorni lëng i freskët nuk ka pësuar trajtimin e ngrohjes. Ajo duhet të mbani atë në frigorifer ose pini menjëherë pas përgatitjes. Përgatitja e ointments. Ointments janë përdorur nga jashtë. Baza e përgatitjes është e naftës pelte, perime ose gjalpë, dhjamë derri pakripur. Në thelb ato janë të përgatitur nga rhizomes dhe rrënjët e bimëve medicinale. Çfarë dëshirë e fortë, bluaj në pluhur dhe përzihet me vazelinë. Ndonjëherë duke e bërë ointments, të thata apo bimë të freskëta të valoj rreth ngrohjes mesme në vaj luledielli. Megjithatë krem ​​bërë nga yndyrna shtazore, shumë të prishen, por shfaqin një ndikim më të madh se vaji i përgatitur në vazelinë.

Unë shpresoj që ju të kuptoni se pa zbatimin e rregullave të mbledhur bimë medicinale për çdo ilaçe pa bërë pyetje. Kjo është e gjitha që kam kërkuar për të thënë në lidhje me përgatitjen e barnave.