Krem fytyrë gatim në shtëpi


Kohët e fundit, në vitet gjashtëdhjetë të shekullit të kaluar, në një deficit tregtar, shërbimet më të njohura kozmetike ishin bërë krem ​​me përbërësit natyral për recetave individuale. Tani që në dukje të zgjidhur problemin e mungesës dhe "bimore" një shumë të krem, shtëpi krem ​​«dorë» është gjithashtu një mundësi ekskluzive për gratë për të përkëdhel fytyrën tuaj dhe flavors trupi natyrore natyrore dhe pronat unike të freskëta, produkte jo sintetike.
Gjithashtu, do të përgatisë për fytyrës krem ​​në shtëpi dhe duke e përdorur atë mund të bëhet një formë e preferuar e kujdesit.

"Pro" dhe "kundër" kozmetike brendshme Nga cilësitë e pakushtëzuara pozitive krem ​​familje është se inhrediyentne krem ​​është i njohur plotësisht për ne. Në prodhimin nuk do të përdoret colorings artificiale dhe preservatives. Recetë krem ​​mund të zgjidhen për të përshtaten nevojave individuale të lëkurës. The downside është një jetë pak raft dhe shpesh nuk pamja si presentable, të dy krem ​​blerë. Por është aq i rëndësishëm?! Siç e di paketimin e bukur - është gjithashtu një problem në dispozicion. Bota ndotura me bukur, por pastaj padobishme paketimin ... Si për të ruajtur dhe të përdorni në shtëpi krem?


Kozmetikë shtëpi vetëm të ruhet në një frigorifer dhe një numri të kufizuar ditësh. Zakonisht kjo nuk është më shumë se 5-7 ditë. Prandaj, për të shmangur shpenzimet e panevojshme duhet të prodhojë një sasi të vogël të përzierjes, sterilizuar me ujë ose avull i valë mbi kavanoz çaji me kapak për ruajtje. Në një kavanoz e krem ​​duhet të zbatohen shënues i pashlyeshëm do të thotë data e prodhimit ose zam letër rreth me datën. Nën kapak duhet hyrë në rrethin e letrës gjetjen apo letër pjekje, të mbrojtur tej krem ​​nga mjedisi. Për të përdorur një lugë e madhe krem ​​duhet të jetë shpatull një-off druri ose një shpatull plastike sterile.

Për të rritur jetën e fondeve mund të shtohet në ose livando mente krem ​​vajrave thelbësore që kanë vetitë natyrore ruajtës. Çfarë ju duhet për të përgatitur krem ​​në shtëpi? Pajisje: një grup i kontejnerëve për banjë me ujë, mini-mikser, qelqi dhe enë prej porcelani, tas smalt, kavanoz me kapak për të ruajtur, i vendosur i shpatull disponueshme prej druri. Lëndët e para (të përdorura në varësi të recetë e krem), gjalpë 82% yndyrë, vaj kokosit, vaj palme, glicerinë perime, alkooli kamfor, një grup i aromatike vajra esenciale, vitamina A dhe E në formë të vajit, beeswax, mjaltë, herbs të thata të vendosur, fruta të freskëta: mollë, portokall, limon; Fruta të freskëta në sezon, luleshtrydhe, raspberries, qershi, qershi; 30% forca krem ​​përmbajtje yndyrë; kastravec, vaj ulliri, kremra "Rose Water" apo "Kastravec" alkool-bazuar, apo vezë trembem, vazelinë dhe produkte të tjera dobishme.

Pothuajse mbaruar gatim krem ​​për fytyrë, për përdorimin e tij të trëndafilave aromatizues thelb ngjyrë trëndafili, livando, portokalli, patchouli naftës thelbësore apo lulemine. Krem Recipes në shtëpi 1) Krem dimrit "Vitamina" për të gjitha llojet e lëkurës. Perberesit: gjalpë, palme ose vaj kokosit - 100 gram vaj ulliri - dy lugë të mëdha, verdhë veze veze, një lugë çaji mjaltë, lëng i freskët limoni (gjysmë limoni) - për të lëkurës me vaj, dhjetë pikat e vitaminës A alkoolit lugë gjelle kamfor. Përgatitja: vaj fshij firmë me perime, shtoni mjaltin dhe vezë e verdhë veze, lëng limoni, vitaminë kamfor, Burl gjithë shumën e alkoolit.

Mbani tre ditë. 2) Krem "Honey-kamomil" për të gjitha llojet e lëkurës. Perberesit: dy teaspoons e mjaltë, një lugë çaji i glicerinë, 50 g gjalpë, 3 teaspoons ulliri, dy yolks vezë, tridhjetë ml i kamfuri alkoolit, kamomil infuzion i lugë lule mbushur me gjysmë filxhan ujë të valë. Përgatitja: Mix kamomil ekstrakt me glicerinë dhe mjaltë. Mbush përzierje për një orë, tendosje përmes një sitë gjobë. Shkrihet gjalpë në një banjë me ujë, përzierje me perime, hiqni nga të nxehtit, shtoni yolks vezë, përzierje, ngadalë të futur zgjidhje të filtruar të kamomil, mjaltë dhe glicerinë. Dropwise hyjë alkool kamfor dhe përzierje ngadalë derisa përzierje ftohjes.

Jeta shelfin e dy javë. 3) Bold kozmetike locion "krem" për lëkurë të pjekur e qafës dhe fytyrës. Përbërësit: filxhan i freskët krem, një shkumë rrahur vezë njëqind gram vodka, lëng i një limoni, një lugë çaji të glicerinë. Përgatitja: Mix gjithë përbërësit tërësisht, derdh në shishe sterilizuar qelqi. Raft jeta - disa muaj. 4) Krem "kakao" ushqyes për të gjitha llojet e lëkurës. Përbërësit: gjalpë kakao - njëzet gram; beeswax - dhjetë gram; Cosmetic vazelinë - dhjetë gram; Olive Oil - njëzet gram; u rrit me ujë - 20 gram. Përgatitja: i shkrirë në një beeswax dush me ujë të shtoni gjalpë kakao, llokoçis deri tretur, shtesë

ayemo të gjithë përbërësit, përzierje në një masë homogjene. Raft jeta - shtatë ditë. Contraindication Shtatzënia, sensibilitet për alergji të lëkurës, astma, ethe hay ose një histori ethe hay është një contraindication me përdorimin e krem ​​natyrore. Me të ndjeshme të përdorimit të lëkurës fytyrës krem ​​me kujdesin e shtëpisë, që kryen testin paraprak të lëkurës në një zonë të vogël të lëkurës. OlgaW,