Përgatitja e verës mulled në shtëpi, receta, përfitimet


Në të ftohtë të ftohtë të dimrit në shi dritaren kolotyaschimsya dhe borë dhe ulëritës era jashtë dritareve, unë dua të ulem në divan me të dashurit dhe miqtë, fireplace ndoshta ndiznit ose ngrohje elektrike dhe nga "hiri pelushi pledika" të ngrohtë dhe ngadalë gllënjkë nxehtë, djegëse, jashtëzakonisht pije të shijshme dimrit mulled verë ... Gatim në shtëpi, receta, përfitimet dhe contraindications - ne do të ju tregojnë çdo gjë! Çfarë është verë mulled? Hot pije me erëza shtuar, karafil, kanellë, sheqer, dhe nganjëherë - alkoolike mjaltë quajtur në vendet gjermanisht-folëse «Gluhende Wein», e cila është përkthyer dhe do të thotë "djegur verë të nxehtë."

Baza e verës mulled shpesh është i lirë natyror verë e thatë e kuqe të bëra nga qarqet masive dhe më të njohur gjerësisht të konsumit rrush "Cabernet Sauvignon", "Merlot". Megjithatë, konsumatorët gourmets ne rekomandojmë për të marrë verë nga rrushi "Pinotage" ose "Tempronilo." Aroma për verë mulled ju mund të bleni në dyqan janë në formën e përzierje të gatshme. Njohur profesionistë përzierjet prodhues është një firmë "Santa Maria". Lehtë për t'u përdorur dhe harmonike buqetë me aromas dhe shijet familjes tuaj do të marrin në shtëpi një pije e vërtetë restorant mulled verë. Ju mund të krijoni një përzierje e erëza dhe flavorings verë mulled vet dhe kuzhinier një nga recetave të ofruara.


Karakteristikat e përgatitjes dhe përdorimin Parimi kryesor i përgatitjes - ngrohur verë me temperatura maksimale rreth 70 gradë Celsius, por shmangur valë. Cook mulled më i mirë në Teflon kovshyke ose ndonjë enë tjetër pabindur. Mundohuni të shmangur enë metalike. Nëse recetë verë mulled përfshira ujë, ajo duhet të jetë e ngrohtë i vetëm dhe ngadalë të futur verë para se të shtoni erëza dhe bimëve. Pini pije menjëherë pas përgatitjes. Mbani ajo ftohje e padëshirueshme shije dhe ngrohje tjetër përkeqësohet. Verë mulled shërbeu në gota gjatë ose gota të veçanta transparente në këmbë të gjata, kështu që ju mund të gëzojnë ngjyra hollë pije të nxehtë.

Receta mulled verë Më e lehtë dhe më të popullarizuara recetë - "Oriental" . Përgatitja e përzgjedhjes mulled verë filluar me të, pastaj të marrë një shishe gram gjobë njëqind e sheqerit, dy limon, gjysmë një lugë çaji të vogël kanellë, tre ose katër hvozdychky. Wine është derdhur në një enë për të ngrohur, të sjellë në një temperaturë të dëshiruar, shtrydh lëng limoni ka një limon, limon shtoni feta të dytë prerë, sheqer bie në gjumë. Ngadalë të ndërhyjë me një shpatull druri derisa sheqeri të tretur plotësisht dhe të sjellë një çiban, çiban, por nuk e lejojnë. Hiq nga të nxehtit, të ftohur në një temperaturë të rehatshme, tendosje në syzet dhe pije me kënaqësi.

"Austriak" verë mulled - recetë e mëparshme të shtoni mjaltë, mundësisht të lëngshme. Verë mulled "nga Santa" - përzierjen verë të kuqe dhe të bardhë në pjesë të barabarta, si përdorimi i erëza kanellë, karafil, piper, arrëmyshk.
Të jetë i sigurt për të shtrydh lëng i një limoni dhe pak e rritjes së peshës është futur sheqer - 120 gram. Verë mulled 'Anglisht' - Urdhërohet "Lindore" pije duhet të shtoni 250 gram çaj të zi, të tilla si bergamot. Recetë verë, ndërsa një e katërta duhet të reduktohet. Në Ukrainë preferojnë si bazë për verë të kuqe ëmbëlsirë dhe përzierje me liker qershie në raportin e 3 pjesë 1 verës pjesë dhe raki.

Hiri i nxehtë i të gjitha këtë qese e erëza për verë mulled dhe një limon copëtuar, ju mund të gëzojnë verë mulled "Kiev" . Ju mund të shpikë recetë tuaj për verë mulled, pas të produkteve të rekomanduara dhe marrëdhëniet, dhe duke ndjekur rregullat e gatim dhe shërbejnë. Ju mund të provoni për të shtuar lutem ndryshme, të tilla si "Amaretto Dissarono" ose liker limoni në vend të lëng limoni. Provoni një majë e piper i zi, i kuq dhe të bardhë, të zëvendësojë kafe të bardhë sheqer. Për shtesë abuzimi i alkoolit dhe ndjesi të pazakonta përdorin disa konjak, raki ose uiski. Mos harroni të shkruani recetë deri sa të arrijë rezultat të mirë.

Kjo është e dobishme për të pirë verë mulled? Hot pije alkoolike mund të përdoren për të ngrohur të rriturit të ngrira si parandalimin e ftohjet. Ju gjithashtu mund t'i detyrojë ata për të mbështetur pacientin rikthehet pas sëmundjeve infektive. Përfitimet padyshimtë të verës mulled për lehtësimin e stresit, të normalizuar gjendjen mendore të një personi gjatë ngarkesës së lartë nervore dhe një situatë emergjente. Për të krijuar një humor të dashurisë dhe mbështetjes në një palë atmosferë romantike mbrëmje të ftohtë të dobishme për të përgatitur dhe pije mulled verë së bashku. Kundërindikimet për përdorim përfshijnë moshën 18 vjet, shtatzanisë dhe ushqyerjes me gji, reaksione alergjike në mjaltë dhe pini përbërësit, sëmundjet e lëkurës.

OlgaW,