Kur kolliteni recetave popullore shëndetin


Të gjitha të njohur që nga fëmijëria, është një kollë, dhe ndoshta nuk ka asnjë person i tillë, pa marrë parasysh se çfarë problemi nuk është prekur. Kollë në çdo rast nuk mund të injorohet, sepse ajo thjesht nuk mund të jetë. Më shpesh është një simptomë e fillimit të sëmundjes që duhet të trajtohen. Kollë - një dukuri mjaft të pakëndshme. Në praninë e tij të pamundur për gjumë, të hanë, të flasim dhe të komunikojnë. Ju gjithashtu mund të infektojnë miqtë dhe të afërmit e tyre, veçanërisht në rastet kur sëmundja ka gjeneruar - virus. Ku ka një kollë? Kollë - një lloj i reagimit mbrojtës të trupit nuk është i mukusit, gëlbazë, mikrobet, nga të cilat ju duhet menjëherë të heqin qafe.

Shpesh përgjigje e tillë është vërejtur në sëmundjet e rrugëve të sipërme të frymëmarrjes dhe mushkëritë. Në mjekësinë popullore për shumë vite, trajtimet e mëposhtme si banjot këmbë, mustardë, fasha, fërkim, vaj, në fakt, pije të nxehtë dhe kështu me radhë. d. Sigurisht, para se të përdorni ndonjë nga fondet kombëtare duhet së pari të konsultoheni me mjekun dhe të merrni një "i mirë" për përdorimin e një recetë. Dhe tani them çfarë receta popullore për kollitet shëndetin ju mund të përdorni. Receta tradicionale për kollitet 1. Mjaltë. Healers popullore për shekuj të përdorura mjaltë në luftën kundër kollë.


Përzierje kollë ndihmon në parandalimin e mjaltë me lajthi. Për të bërë të nevojshme për të marrë një filxhan arra, bluaj mirë, pastaj shtoni gjysmë gotë me mjaltë dhe përzierje tërësisht. Gjatë ditës, ju duhet të marrë përzierje të përgatitur nga 1 lugë çaji, duke pirë qumësht të ngrohtë. 2. Ngrohjes zier patatet. Vini re se ngrohja nuk mund të përdoren në temperatura të larta. Lani patate dhe vlim atë në pure nxehtë në slurry, duke e vendosur një qese plastike të fortë. Përfundojë një peshqir hollë dhe vendin e saj në gjoksin e tij. Shtrihem në shtrat në 01:00, banojnë batanije të ngrohtë. Pasi paketë ka ftohur, të hequr atë.

Procedura kryhet vetëm para gjumit. 3. Për t'u kujdesur për kollitet të përgatitur supë ardhshëm. Merrni në një pjesë të vogël të copëtuar herbs lëpushë, raspberries, borzilok, përzierje, i krijoj në një gotë me ujë të valë një lugë gjelle e përzierje. Infuzion duhet të merret si një çaj. Gjatë ditës ju duhet të pini 3-4 gota. 4. Boil në shurup sheqeri lë hithër dhe rrënjët i nettles. Rezultuar supë, të marrë 1 lugë gjelle 2-3 herë në ditë pas ngrënies. 5. Merrni një liber krunde, i hedh 1 litër ujë të vluar, të lënë për 15-20 minuta, tendosje. Pas infuzion ka ftohur pak dhe bëhet i ngrohtë, ajo duhet të pini gllënjka të vogla.

Pini gjatë gjithë ditë të thotë. Ditën tjetër, të përsëritur procedurën me një infuzion të ri. 6. Goose yndyrë mund të ndaluar kollitjes. Merrni 2 lugë patë yndyrë dhe përzierje me copëtuar madhësi të mesme qepë. Ky mjet duhet të fshij brenda natës në gjoks dhe qafë. 7. Përgatitja e një përzierje të 2 lugë gjalpë, 1 lugë çaji niseshte, 2 yolks vezë të freskëta. Përzierje duhet të merret kur kollitet 1 teaspoonful çdo orë. 8. Merrni një tretësirë ​​të alkoolit farmaci e eukalipt dhe të përgatisë këtë përzierje, 250 ml ujë të ngrohtë zier, shtoni 30 pika të tretësirë ​​blerë, përzierje mirë.

Merrni këtë përzierje 3 herë në ditë. 9. Merrni dy banane e pjekur, të pastër dhe kaloni nëpër një sitë. Slurry ishte vënë në një tigan dhe derdh një gotë me ujë të nxehtë. Shtoni në të përzierje një lugë çaji sheqer. Përzierje është vënë në një zjarr të ngadaltë, ngrohjes me nxitje të vazhdueshme. Kur automjeti warms up mjaftueshme, hiqni atë nga të nxehtit dhe të pini një të arsyeshme të nxehtë. 10. Merrni një karrota të mesme, fshij atë mbi hekura, derdh një gotë qumësht të nxehtë dhe të lënë të mbush për 20 minuta. Pini. Kjo procedurë do të bëhet cdo dite para se të shkojnë në shtrat për kollë të shuarjes. 11.

Merrni lëvore e 10 llamba, vendin në një tigan, i hedh 1 litër ujë të vluar, vendin rreth ngrohjes mesme dhe kuzhinier. Pas gjysmës vykypyt e ujit nga pan, supë, hiqni nga ngrohjes, të ftohtë dhe tendosje. Në supë mund të përziej mjaltë për shije. Merrni ilaç me një kollë të fortë në 2/3 filxhan 3 herë në ditë. 12. Imët pres karafil hudhër dhe 2 qepë, përzierje mirë së bashku. Hidh 0,5 litra qumësht të nxehtë. Vendi përzierje në një ngadalshëm të gjatë
Hb dhe kuzhinier për 10 minuta. Pastaj hiqni nga të nxehtit dhe të shtoni 2 lugë mjaltë. Do të thotë të marrë formën e ngrohjes 1 lugë gjelle 5 herë në ditë. 13.

Në valë filxhan qumësht, shtoni 1 lugë gjelle gjalpë dhe mjaltë, të verdhat e vezëve të freskëta, shkumë whipped (për të mirë yolks vezë fshikullim duhet të shtoni 2 pikat e ujit të nxehtë) dhe një majë e sode buke. Të gjitha përzierje mirë, kuzhinier për 1-2 minuta, pastaj hiqni nga të nxehtit. Kjo përzierje është shumë i shpejtë për t'u përgatitur, por në të njëjtën kohë në mënyrë të përkryer ndihmon me kollë. Përzierje duhet të pini të nxehtë disa herë në ditë. Në nenet shëndetësore Site kohë testuar recetave dhe mjekët popullorë. Prandaj, në qoftë se ju nuk keni contraindications dhe reaksione alergjike ndaj përbërësve të një produkti (kontrolloni me mjekun tuaj), të ndjehen të lirë për të përdorur kur kolliteni.

Dantellë franceze Hanyeva,